Ana SayfaHalı & Zemin DöşemeYer Döşemesi İçin Ahşap mı? Ahşap Görünümü mü?

Yer Döşemesi İçin Ahşap mı? Ahşap Görünümü mü?

-

Yer Döşemesi Bu makalemizde ahşapın çeşitlerine ve ahşapa alternatif olabilecek malzemelere yer vererek, derinlemesine bir inceleme yapacağız. Doğru bir zemin, üzerine yerleştirdiğiniz her şeyin değerini artırır.

Bu yüzden gerçek ya da ahşap görünümlü malzemeyi seçerken özelliklerini de bilmekte fayda var.

ZEMİN DÖŞEMESİ RABITA (LAMBİRİ)
ZEMİN DÖŞEMESİ RABITA (LAMBİRİ)

ZEMİN DÖŞEMESİ RABITA (LAMBİRİ)

Pek çoğumuzun lambri olarak bildiği döşeme aslında rabıta döşemedir. Genellikle ağaç cinsine göre adlandırılan rabıtalar her tür ağaçtan rabıta makinesinde çekilerek üretilir. Çam ve sedir rabıta döşeme için en sık kullanılan ağaç cinsleridir.

Rabıta döşemelerde standart genişlik ve boy sınırlandırması olmadığından geniş bir ölçü skalası bulunur. Piyasada genellikle 4-10 cm arası genişlikte üretim yapılır.Rabıtanın kalitesi kullanılan ağacın yeşil ve siyah lekelerine göre değişir. Bol budaklı olanların kalitesi daha düşüktür.

Rabıta (lambiri) Kullanmanın Avantajları:

Çam rabıta uygun fiyatlı olması sebebiyle sıkça tercih edilir. Ancak en büyük dezavantajı fazla yumuşak olduğundan kolay deforme olması ve güve yeme riski bulunmasıdır. Sedir rabıtalarsa daha sağlam, dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Ayrıca üzerine uyguladığınız cilayı daha güzel gösterir. Suya ve neme karşı dayanıklıdır.

LAMİNE PARKE
LAMİNE PARKE

LAMİNE PARKE

En geleneksel ahşap döşeme şekli masif parkeler geçmişten günümüze hemen her stille uyumu yakalalar. Yumuşak dokusuyla sıcak bir atmosfer oluşturan ahşap lamine parkeleri uzun yıllar bakımını yaparak kullanabilirsiniz. Bunun için iki yılda bir zımpara, cila ya da boyasını yenilemek gerek. Ancak bunlar sanıldığı kadar zahmetli ya da pahalı işler değildir. Sadece biraz zaman harcatır ve etraf dağılır. En ekonomik çözümse kimi yapı marketlerin de uyguladığı zımpara makinesi kiralamasıdır.

Yer Döşemesi İçin Lamine Parke Kullanmanın Avantajları:

Eğer mevcut lamine parkeniz iyi kalitedeyse birkaç defa sistre ve cila yaparak uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bu sebepten aslında en hesaplı ahşap zemin seçeneğidir. Ayrıca lamine parkenin fazla zarar gören kısımlarını çıkarıp yenilemek de mümkün.

Günümüzde geniş ve uzun lata tarzı parkeler çok popüler. Ama daha kullanışlı ve geleneksel bir etki için klasik ebatları tercih edin.

SERAMİK DÖŞEME
SERAMİK DÖŞEME

SERAMİK DÖŞEME

Yoğun trafikli alanlarda masif yerine ahşap görünümlü seramik ve taş yüzeyler hijyen ve sağlamlık açısından büyük kolaylık sağlıyor. Üstelik yeni nesil teknolojilerle orijinalinden ayırt edilemeyecek kadar bol dokulu üretiliyor.

Bir diğer özelliği de zeminden ısıtma sistemli mekanlarda kolayca ısınması ya da sıcak aylarda serinlik hissi oluşturması.

Seramik Döşeme Kullanmanın Avantajları:

Maksimum dayanıklı olmasının dışında bodrum ve düşük zeminli evlerde çatlamayı da önlüyor. Pek çok renk, ölçü ve form seçeneğini geniş bir fiyat aralığında bulmanız mümkün. Seramik ne kadar kalınlaşırsa sağlamlığı ve buna bağlı fiyatı da o kadar artar.

PVC / VİNİL DÖŞEME
PVC / VİNİL DÖŞEME

PVC / VİNİL DÖŞEME

Temelde ikiye ayrılan PVC döşemelerin en kolay uygulanan seçeneği linolyum. Diğeri ise PVC plakalar ya da karolaj olarak satılan LTV (yüksek kaliteli vinil) dir Bu ikinci seçenek diğerine (linolyum) göre çok daha ince ve daha kaliteli bir görünüme sahiptir. PVC döşemeler oldukça geniş renk, doku ve stil seçeneği sunuyor.

Pvc Döşeme Kullanmanın Avantajları:

Dolgulu vinil döşemeler banyo gibi zeminde daha yumuşak bir doku tercih edilen alanlar için uygun olabilir. Ayrıca temizliği de oldukça kolaydır. Piyasada daha pahalı olarak satılan vinil karolarsa çok daha gerçekçi dokular sunuyor. Bu yüzden sıcak ahşap dokularını seviyorsanız PVC plaka ya da karoları tercih edebilirsiniz.

LAMİNAT PARKE
LAMİNAT PARKE

LAMİNAT PARKE

Üzeri istenilen dokuda baskılı ince kağıtların koruyucu film tabakası ve yüksek yoğunluklu koruma plakası arasında preslenmesinden oluşur. Laminat parke ne kadar inceyse o kadar ucuzdur. Ancak çizilmeye ve aşınmaya karşı çok dayanıklıdır.

Laminat Parke Kullanmanın Avantajları:

Geçme sistemi sayesinde bu parkeyi uygulamak çok kolay. Yapıştırıcı kullanmadan uygulanan sistemde latalar erkek ve dişi olarak birbirlerine kliklenir. D.I.Y. severlerin de kolayca döşediği parkeleri uygulamadan önce hataları önlemek için lataları uygulanacak mekana 48 saat önceden sererek iklimlendirin.

Gerçekçi bir görüntü için koyu ahşap seçenekler daha elverişli.

TIMBERLAND YÜZEY
TIMBERLAND YÜZEY

TIMBERLAND YÜZEY

Timberland yüzeyli döşemeler diş kabartmalı yüzeylere sahip laminat parke seçenekleridir. Günümüzde tüm laminat parke fabrikaları timber yüzeyli laminat imalatı yapıyor. Ev hayatını kolaylaştıran bu seçenekle yüzeylere göre oluşan kalite farkını tırnaklarınızı parke yüzeyine sürterek daha iyi anlayabilirsiniz.

Timberland Yüzey Kullanmanın Avantajları:

Standart laminat parkede yürürken yüzeyi pürüzsüz ise bu kaymanıza neden olur. Oysa timber yüzey bunu önleyecek daha sağlıklı bir kullanım sunar. Ayrıca doğala en yakın dokulu yüzeyler de bu seçenekte mümkün.

Yer Döşemesi Konulu İlginizi çekebilecek diğer makaleler;

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,000AboneAbone Ol