Ana Sayfa İlginç Tasarımlar Dremel İle Ahşap Oyma Çalışması & Ahşap Oymacılığı

Dremel İle Ahşap Oyma Çalışması & Ahşap Oymacılığı

-

Ahşap oyma çalışması; Geleneksel ahşap oymada kullanılan oyma kalemleri (iskarpela) yerine, Dremel ile çalışmalar yapabilirsiniz.

Bu yazının fotoğraflarındaki ayet yazıl çalışma, tamamen Dremel el motorları ve Dremel uçlar kullanılarak gerçekleştirildi. Bu çalışmada Dremel 300 el motoru kullanıldı. Detay çalışmalar için Dremel Gravür Kesicileri 105, 106, 107, 108, 110,111 ve 113 numaraları uçlar harikadır.

Hat yazılarının dış hatlarını belirlemek için ben genellikle dremelin 110 numaralı ucunu kullanıyorum. Keskin kenarlı bir uç olan 110 ile, çizgi takip etmek ve keskin kenarlar elde etmek çok kolay. Ayrıca oldukça detaylı çalışmalar yapılabiliyor.

Daha büyük alanlarda çalışmak, yazı dışında kalan alanları derinleştirmek için daha kalın uçları da deneyebilirsiniz.

Hızlı Kesiciler grubunda. 114, 115, 117, 118, 125, 134, 144, 192 ve 196 numaralı uçlar. Yüzeyi istediğiniz derinliğe getirdikten sonra, yine 110 numaralı uç kullanarak küçük darbelerle zemine kumlama yaparak çalışmalarınızın zemininin göze daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ahşap oyma da kumlama yerine diagonal çizgiler çekmek gibi yöntemler de uygulayabilirsiniz.

Yüzeydeki tüysü minik çapakların giderilmesi için Dremel fırça uçları kullanabilirsiniz. Bu alanda benim en sevdiğim uçlar 403 ve 404 numaralı uçlar. Ayrıca uygunyüzeyle rde Dremel’in ürettiği minik taşlama disklerini de kullana bilirsiniz. Taşlama diski 502 ve 504 kodlarıyla satın alınabilir.

Ahşap Oymacılığı, insanlık tarihinin en eski sanatlarından biridir.

Tarih öncesi ilk erkeklerden bu yana varlığını sürdüren temel ahşap işleme yöntemi olarak kabul edilir. Oymalı tasarımlar, mobilya tasarımında, evlerimizin ve ibadet yerlerimizin yapı bileşenlerinde, günlük kullandığımız ev dekorasyonu ürünlerinde, büyüleyici ve güzel dekoratif heykeller olarak karşımıza çıkıyor.

Ahşabın tekillikleri arasında lifli doğasına ve tabakalı kompozisyonuna odaklanabiliriz. Canlı bir materyal olduğundan özellikleri, onu üreten ağacın türüne göre değişir.

Bu, her ahşap türünün benzersiz bir yoğunluğa, şekle ve renge sahip olduğu anlamına gelir. Karmaşıktır ve bazen tahmin edilemez. Ahşap ayrıca yumuşak ve sert olarak kategorilere ayrılabilir.

Yumuşak ağaç, heykeltıraş için en iyisidir. Çünkü daha az direnç gösterir. Ancak daha az dayanıklıdır. Sert ağaç çalışması zordur ancak mükemmel kalite ve hassasiyet seviyesine izin verir. Devasa zorluğuna rağmen, en iyi oymacılar her zaman sert ağaç kullanır çünkü mükemmel yüzeylere ancak sert ağaçla ulaşılabilir.

Bu yazıda bahsedilen uçlarla, harika ahşap oyma çalışmalar yapabilirsiniz. Hobilerinizin tutkuya dönüşmesi dileğiyle, keyifli çalışmalar.

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

39,690BeğenenlerBeğen
7TakipçilerTakip Et
94TakipçilerTakip Et
22,000AboneAbone Ol