Ana Sayfaİlginç TasarımlarDremel İle Ahşap Oyma Çalışması & Ahşap Oymacılığı

Dremel İle Ahşap Oyma Çalışması & Ahşap Oymacılığı

-

Dremel İle Çalışmalar

Ahşap oyma çalışması; Geleneksel ahşap oymada kullanılan oyma kalemleri (iskarpela) yerine, dremel ile çalışmalar yapabilirsiniz.

Dremel El Motorları ve Dremel Uçlar

Dremel El Motorları ve Dremel Uçlar

Bu yazının fotoğraflarındaki ayet yazılı çalışma, tamamen dremel el motorları ve dremel uçlar kullanılarak gerçekleştirildi. Bu çalışmada Dremel 300 el motoru kullanıldı. Detay çalışmalar için dremel gravür kesicileri 105, 106, 107, 108, 110,111 ve 113 numaraları uçlar harikadır.

Detaylı Çalışmalar İçin

Detaylı Çalışmalar İçin

Hat yazılarının dış hatlarını belirlemek için genellikle dremelin 110 numaralı ucunu kullanılıyor. Keskin kenarlı bir uç olan 110 ile, çizgi takip etmek ve keskin kenarlar elde etmek çok kolay. Ayrıca oldukça detaylı çalışmalar yapılabiliyor. Daha büyük alanlarda çalışmak, yazı dışında kalan alanları derinleştirmek için daha kalın uçları da deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Naturel Ahşap Doğal Masa Modeli

Hızlı Kesiciler

Hızlı Kesiciler

Hızlı Kesiciler grubunda. 114, 115, 117, 118, 125, 134, 144, 192 ve 196 numaralı uçlar. Yüzeyi istediğiniz derinliğe getirdikten sonra, yine 110 numaralı uç kullanarak küçük darbelerle zemine kumlama yaparak çalışmalarınızın zemininin göze daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz. Ahşap oymada kumlama yerine diagonal çizgiler çekmek gibi yöntemler de uygulayabilirsiniz.

Dremel Fırça Uçları

Yüzeydeki tüysü minik çapakların giderilmesi için dremel fırça uçları kullanabilirsiniz. Bu alanda en sevilen uçlar 403 ve 404 numaralı uçlardır. Ayrıca uygun yüzeylerde dremelin ürettiği minik taşlama disklerini de kullana bilirsiniz. Taşlama diski 502 ve 504 kodlarıyla satın alınabilir.

Ahşap Oymacılığı

Ahşap Oymacılığı

Ahşap oymacılığı, insanlık tarihinin en eski sanatlarından biridir. Tarih öncesi ilk erkeklerden bu yana varlığını sürdüren temel ahşap işleme yöntemi olarak kabul edilir. Oymalı tasarımlar, mobilya tasarımında, evlerimizin ve ibadet yerlerimizin yapı bileşenlerinde, günlük kullandığımız ev dekorasyonu ürünlerinde, büyüleyici ve güzel dekoratif heykeller olarak karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir; Rustik Nedir? Endüstriyel Dekorasyon Önerileri

Ağacın Türüne Göre Değişir

Ahşabın tekillikleri arasında lifli doğasına ve tabakalı kompozisyonuna odaklanabiliriz. Canlı bir materyal olduğundan özellikleri, onu üreten ağacın türüne göre değişir. Bu, her ahşap türünün benzersiz bir yoğunluğa, şekle ve renge sahip olduğu anlamına gelir. Karmaşıktır ve bazen tahmin edilemez. Ahşap ayrıca yumuşak ve sert olarak kategorilere ayrılabilir.

Yumuşak Ağaç, Heykeltıraş İçin En İyisidir

Ağacın Türüne Göre Değişir

Yumuşak ağaç, heykeltıraş için en iyisidir. Çünkü daha az direnç gösterir. Ancak daha az dayanıklıdır. Sert ağaç çalışması zordur. Ancak mükemmel kalite ve hassasiyet seviyesine izin verir. Devasa zorluğuna rağmen, en iyi oymacılar her zaman sert ağaç kullanır. Çünkü mükemmel yüzeylere ancak sert ağaçla ulaşılabilir. Bu yazıda bahsedilen uçlarla, harika ahşap oyma çalışmalar yapabilirsiniz. Hobilerinizin tutkuya dönüşmesi dileğiyle, keyifli çalışmalar.

İlginizi Çekebilir; Ahşap Küvet Modelleri ve Kaplama Küvetler

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol