Ana Sayfa / ilginç Tasarımlar / Dremel ile ahşap oyma çalışması

Dremel ile ahşap oyma çalışması

Ahşap oyma çalışması : Geleneksel ahşap oymada kullanılan oyma kalemleri (iskarpela) yerine, Dremel ile çalışmalar yapabilirsiniz.

dremel ile ahsap oyma

Bu yazının fotoğraflarındaki çalışmalar, tamamen Dremel el motorları ve Dremel uçlar kullanılarak gerçekleştirildi. Bu çalışmalarda Dremel 300 el m o to ru kullanıldı. Detay çalışmalar için Dremel Gravür Kesicileri 105, 106, 107, 108, 110,111 ve 113 numaraları uçlar harikadır.

Hat yazılarının dış hatlarını belirlemek için ben genellikle dremelin 110 numaralı ucunu kullanıyorum. Keskin kenarlı bir uç olan 110 ile, çizgi takip etmek ve keskin kenarlar elde etmek çok kolay. Ayrıca oldukça detaylı çalışmalar yapılabiliyor.

Daha büyük alanlarda çalışmak, yazı dışında kalan alanları derinleştirmek için daha kalın uçları da deneyebilirsiniz. Buna uygun uçlar ise Dremel Yüksek

Hızlı Kesiciler grubunda. 114, 115, 117, 118, 125, 134, 144, 192 ve 196 numaralı uçlar.

Yüzeyi istediğiniz derinliğe getirdikten sonra, yine 110 numaralı uç kullanarak küçük darbelerle zemine kumlama yaparak çalışmalarınızın zemininin göze daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz. Kumlama yerine diagonal çizgiler çekmek gibi yöntemler de uygulayabilirsiniz.

Yüzeydeki tüysü minik çapakların giderilmesi için Dremel fırça uçları kullanabilirsiniz. Bu alanda benim en sevdiğim uçlar 403 ve 404 numaralı uçlar. Ayrıca uygunyüzeyle rde Dremel’in ürettiği minik taşlama disklerini de kullana bilirsiniz. Taşlama diski 502 ve 504 kodlarıyla satın alınabilir.

Bu yazıda bahsedilen uçlarla, harika ahşap oyma çalışmalar yapabilirsiniz. Hobilerinizin tutkuya dönüşmesi dileğiyle, keyifli çalışmalar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir