Ana SayfaDekorasyonEv Dekorasyonu İçin 7 Aşamalı Muhteşem Fikirler

Ev Dekorasyonu İçin 7 Aşamalı Muhteşem Fikirler

-

Ev Dekorasyonu Yeni bir evi ya da halihazırda yaşadığınız evi yeni baştan dekore etmeyi planlıyorsanız, en temel yapılması gerekenleri bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Başlarken, izlemeniz gereken 7 aşamalı bu yolu takip edebilirsiniz.

İlham Kaynağınızı Bulun!

Farklı fikirler bulmak için daha geniş alanlarda araştırma yapın

Dekorasyon konusunda çıkan ya da herhangi konuyu ele alan bir dergi veya kitap genelde ilk başvurduğumuz kaynaklar olmasına rağmen filmler, sanat, moda, doğa ve geziler de oldukça zengin fikir kaynaklarıdır. Çok fazla düşünmeyin ve beğendiğinizi çekip alın. Sayfaları yırtın veya kopyalayın, internetten resimler indirin, fotoğraflar ve kartpostallar biriktirin. Hırdavatçı dükkanına gidip boya skalaları toplayacak kadar sıradan olurken bir yandan popülist olun. Sonuçta bir kibrit kutusu bile doğru renge boyandığında, bir ünlü odasının fotoğrafları kadar kullanışlı ve dikkat çekici olabilir. Fikirlerinize fantezilerinizi eklemekten çekinmeyin. O sarayın balo salonunu kopyalamak istemiyor olabilirsiniz ancak salonun bir fotoğrafı estetik anlayışınızı şekillendirmenize yardımcı olabilir.

Hoşunuza giden verilerden bir dosya oluşturun

Tercihinize göre, ya bir sepet yapıp onun içinde, ya çok cepli dosyalarda saklayın, ya bir panoya yapıştırın ya da bilgisayarınızda veya online bir sitede bir klasör açın. Bu fikirleri bir yerde toplama işlemi teknolojiye dayalı olabilir ya da olmayabilir size kalmış. Size uygun olan yol en iyi depolama yolu olacaktır.

Derlediğiniz fotoğraflarda ki temaları inceleyin

Bir süre veri topladıktan sonra oturup hepsini gözden geçirin. Hep, kenarı sarı rengi içeren fotoğraflar mı toplamışsınız? Hepsinde varaklı objeler mi var? Genelde Afrika desenli olanları mı tercih etmişsiniz? Çok fazla eşyanın olduğu mu yoksa daha sade olan mekanlar mı sizi daha çok çekmiş? Şimdi topladığınız fotoğraflara karşı biraz tarafsız durun ve kendinize şunu sorun; ben bunu gerçekten beğeniyor muyum? Bu beğeni devam eder mi?

Araştırın!

Bir ürüne bakma fikrini kafanıza koyduğunuzda belirlediğiniz bütçe doğrultusunda aynı fiyata alabileceğiniz farklı ürünleri araştırın. Kendinizi yetiştirmenize ve etrafta alışveriş yapmanıza değecektir. Yolları arşınlayın, dekorasyon bloglarına göz atın, forumlarda fikir alışverişi yapın, arkadaşlarınıza kaynaklarını sorun ve kaynakları tanımak için dekorasyon dergisi alın. Boya skalaları, kumaş parçaları, kataloglar, online kaynakların çıktıları gibi bu konuda bulduklarınızı da bir yerde toplayın.

Tarzınızı Belirleyin!

Fotoğraflarda şüphe duyduğunuz şeyleri bir araya getirin ve her birini size hissettirdiği bir kelime ile eşleştirin. Tarzınızı belirlerken sadece bir kavrama takılıp kalmayın. Stilini net çizgiler içinde iki kelimede özetleyebilen çok az insan vardır. Sizin tarzınız farklı öğeler içerebilir; bohem tarzın içinde biraz klasik tarz gibi. Tarzınızı belirlemeye çalışmak köşe kapmaca oynamak gibi görünebilir ancak tarzınıza bir isim koymak seçimlerinizi daha doğru yapmanıza yardımcı olacaktır. Bir mağazada bir koltuk dikkatinizi çektiğinde veya bir kataloğa göz atarken ilginizi çeken bir şeye karşı soracağınız “bu gerçekten benim tarzım mı” sorusuna cevap vermenizi kolaylaştıracaktır. O son moda koltuğu görecek ve “Güzel bir koltuk ama benim tarzım özel yapım klasik koltuklar o yüzden kesin bir süre sonra sıkılacağım” deyip oradan uzaklaşabilirsiniz. Paranız boşa gitmemiş, bir yanlıştan dönmüş olursunuz.

1. İlham Kaynağınızı Bulun!

Odayı Ne Şekilde Kullanacağınıza Karar Verin!

Yaşam tarzınızı düşünüp ona göre dekore edin

Güzel mekanlar oluştururken yaşam tarzınızla ilgili dürüst olmanız gerekir. Sadece stilinize bağlı heveslerinizi değil, kullanım ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Parti ya da davet verebileceğiniz daha resmiyete uygun bir oturma odası hayal edebilirsiniz ama ya herkesi çok eğlendiremez ya da sizin ve ailenizin çok da hoşuna gitmeyecek bir ortam elde ederseniz. Ne olacak peki, sonuçta birileri mutsuz olacak. Unutmayın ki sergi salonu gibi duran bir oda sanki çok değerliymiş, tekmiş hissi verir. Ancak kimse o mekana ayak basmak istemez. Kullanılmayan bir odadan daha üzücü bir şey olamaz. Siz ne dersiniz?

Planınızda nelerin işlemediğini gözlemleyin

Ev dekorasyonu olası düzeltmeleri için fikirler üretin. Hiç hoparlörler başka odada olduğu için müzik dinlemediğiniz oldu mu? Ya da misafirlerin önüne çok küçük olan kahve sehpasını koyarken içerlediğiniz? Hatalara ve sorunlara çözüm bulmak size nasıl davranmanız gerektiğini söyleyen bir mekan yerine sizin yaşam tarzınıza uygun, işinize yarayacak bir mekan yaratmanızı sağlar.

Eşyalarınızı Gözden Geçirin!

Fotoğraflayın

Evinizdeki her şeyi, evet her şeyi fotoğraflayın. Mobilyalar, halılar, lambalar, dekoratif eşyalar… Daha sonra hepsini bir yere yayın. Her bir parçayı tek tek görmek onları stil süzgecinizden geçirmenizi kolaylaştırır. Fotoğraflar ayrıca kafanızda yeni planlar yaratmanızı sağlar çünkü eşyaları odadan odaya taşıyabilirsiniz.

Çektiğiniz fotoğrafları 4 gruba ayırın;

Ev dekorasyonu için tutulacaklar, değişime uğrayacaklar, atılacaklar ve satılacaklar. Her bir fotoğrafa dikkatlice bakın ve kendinize şu soruları sorun: “Bunu seviyor muyum? Buna ihtiyacım var mı? Oluşturmak istediğim mekana bu uyuyor mu? Bu benim tarzıma uygun mu?” Hayatınızda nelerin işe yaradığıyla ilgili şeylere karar verirken sert olun. Eğer büyük babanızdan kalma masanın görüntüsünü hiçbir zaman sevmemiş ama 10 yıldır elinizde tutuyorsanız, o masayı yarın da sevmeyeceksiniz. O yüzden bırakın gitsin. Eğer onarılamayacak gibiyse bir yere bağışlayın ya da çöpe atmaktansa geri dönüşüme verin.

Gözden geçirin;

Elinizde tutmaya karar verdiğiniz her şeyi tekrar gözden geçirin böylelikle yerleştirme planı yaparken neyi nereye koyacağınıza daha çabuk karar verirsiniz.

4. Odayı Ne Şekilde Kullanacağınıza Karar Verin!

Bütçenizi Oluşturun!

Ev dekorasyonu için nelere para harcayacağınızı belirleyin ve neyin ne kadar tutabileceği konusunda gerçekçi davranın. İnsanlar bir çift ayakkabıya 300 TL. veriyorlar ama iş aynı fiyata daha uzun ömürlü olacak bir köşe sehpası almaya geldiğinde durup düşünüyorlar. Bir yenileme işlemi yapıyorsanız harcamanız düşündüğünüzden fazla olabilir ve ayırdığınız bütçenin tamamını harcayabilirsiniz. Biraz tutumlu davranırsanız sonraki dekoratif seçimler içinde yeterli paranız kalacaktır. Kişiliğinle uyuşacak seçimler yapın. Sabırsız insanlar, daha ucuz eşyalar almak anlamına gelse de, bir mekanın tamamını toptan değiştirmek isteyebilirler. Ağırkanlılar ise yavaş yavaş bir şeyler almaktan mutlu olurlar. Bazıları ise bir parça ya epeyce para harcayıp ucuz eklemeler yapmak zorunda kalırlar. Bir alışveriş listesi yapın ve ihtiyacınız olan şeyler arasında para ayırmanız gerekenleri belirleyin. Gerçekten ne kadar harcayabileceğinizi görmek için de bu liste üzerinden alışverişlerinizi yapın. Böylece bütçenize de sadık kalırsınız. İlginizi Çekebilir; Planlı Tasarruf Nedir İpuçları Nelerdir?

Bir Yerleşim Planı Çizin!

Odanın temel taşlarına bakın ve ne ön plana çıkarılmalı (örneğin: şömine) ne gizlenmeli (örneğin: radyatörler) ona karar verin. Odaya girdiğinizde nasıl görünmesini istediğinizi tasarlayın. Mesela bazı insanlar bir koltuğun arka tarafını görmek istemezler. İşinizi kolaylaştıracak araçlar seçin. Grafik çizim kağıtları kullanabilirsiniz ancak eşyaları gerçeğe uygun boyutlarda çizin ki daha sonra yerleştirirken size sorun çıkarmasın. Online olarak da 3 boyutlu çizim yapabilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin, eşyaların yaptığınız çizimdeki iki boyutlu hallerinde her zaman daha küçük gözükeceğini unutmayın. Mükemmel bir sonuç elde etmeyi beklemek yerine seçenekler oluşturun. Her yapılan planda biraz risk vardır ancak farklı seçenekler üzerinde düşünmeye biraz vakit ayırırsanız sizin için en iyi sonucu verecek planı elde edeceksiniz. Kullanışlılık faktörünü hiçbir zaman unutmayın ve kullanışlılığı yaptığınız düzenleme sayesinde stilinizle birlikte götürmeye çalışın. Eğer daha resmi bir stiliniz varsa sizin için uygun olan sıra dışı parçalar değil geleneksel tarzda bir koltuğa eşlik eden tekli koltuklar olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol