Duvarda lambri modası; ahşap duvar kaplamalar

Eskinin ahşap duvar kaplamaları son yıllarda farklı dekorasyon stilleriyle yeniden karşımızda.

Ahşap ya da beyaz lambrileri nasıl uygulamalı ve hangi stillerde kullanmalı, diyorsanız fikir veren önerilerimize bakmanızda fayda var.

Işığa dikkatahşap duvar kaplamalar

Ahşap duvar panelleri, zeminden tavana yekpare uygularken lambri yüzeyinin ne kadar ışık aldığını doğru belirlemelisiniz. Eğer yeterince ışık almayan bir mekanda uygulayacaksanız yapay ışık kaynaklarının kullanıma önem vermelisiniz,


İşlevsellik kazandırın

Lambrinizi duvardaki niş içine de geçiriyorsanız bu bölümü raflı bir kitaplık ünitesine dönüştürerek mekanda bütünlük yaratabilirsiniz.

Miş gibi

Evin duvarlarına komple lambri geçmek çok estetik ama maliyeti yüksek ve biraz zahmetli bir uygulama. Bunun yerine aynı görünümü veren strafor profiller yapıştırmak da bir seçenek. Eğer duvardan duvara ahşap kaplama istiyorsanız lata görünümlü duvar kağıtları da oldukça dekoratif ve doğal bir hava yaratıyor, aklınızda bulunsun.


Uzmanına sorduk: Neden beyaz lambri kaplama?

Ahşap lambri kaplamalar duvarları soğuk ve tekdüze görüntüden kurtarmak ve daha sıcak mekanlar oluşturmak için tercih ediliyor. Masif ahşaba alternatif beyaz lambri yaşam alanlarında daha estetik, çekici ve samimi bir görüntü yaratan doğal bir malzeme. Yalıtım vazifesi de gören duvar kaplaması diğer duvar kaplamalarına göre çok daha sağlıklıdır. Ahşap, nem alıp veren bir malzeme olduğundan, oda içindeki nem dengesini de korumanıza yardım eder.

Günümüzde piyasada masif, MDF, poliüretan gibi a
ahşap duvar kaplamalarlternatifleri bulunuyor. Tümü görsel olarak aynı etkiyi verse de farklı bütçelere sahip. Lambri akustik değeri yüksek bir malzeme olduğundan bu özellik gerektiren odalarda kullanılmalı. Renk, desen, ölçü ve form özelliklerinden dolayı görsel olarak insan ruhunu etkiler. Ayrıca beyaz lambri doğal ışığı maksimum yansıtarak odalarda aydınlık bir hava yaratır.


Doğru stiller neler? Beyaz lambri duvar kaplaması re gency, gregoryen, barok ve victorian gibi klasik ve ne- aklasik stillerle özdeşleşmiş bir uygulama.

Nasıl uygulamalı? iç mekan duvarlarının pürüzsüz ve kuru olması gerekiyor. Profil levha ya da hazır panelleri özel yapıştırıcılarla duvara kolayca monte edebiliyorsunuz. Eğer mekan zemininde problem varsa o zaman ahşap latalar yardımı ve çivileme yöntemi ile montaj yapmanız gerekiyor. Panellerin zaman içinde kolayca deforme olmaması için duvarın ısı ve nem izolasyonu da çok önemli.


Dekorasyona dahil edin

Klasik göbekli duvar panelleri, boydan boya bembeyaz bir duvar çok mu tekdüze geliyor. Öyleyse panel bitişlerine aynı genişlikte ahşap raflar asarak duvarda dekoratif oyunlar oluşturabilirsiniz.

ahşap duvar kaplamalar


Sahil evi havasında

Yatak odasında aydınlık ve huzur veren sahil evi dekorasyonu için ahşap latalarla kapladığınız tavan ve duvarları beyaza boyayabilirsiniz, Zeminde ise yine açık tonlarda akça ağaç ya da açık meşe bir parke uygulayın,

ahşap duvar kaplamalar


Bir Yorum Bırakın