Ana SayfaHalı & Zemin DöşemeMescid-i Aksa'nın halısı kaşmir halıdan

Mescid-i Aksa’nın halısı kaşmir halıdan

-

Gülsan Holding şirketi olan Kaşmir Halı, İslam dünyasının kutsal mekanlarından Mescid-i Aksa’nın taban halılarını üreterek, Türk halı sektörünün gururu oldu. El Aksa Camisi’nin taban döşemeleri için açılan ve dünyanın önde gelen 85 halı firmasının katıldığı ihaleyi kazanan Kaşmir Halı, taban halılarını Gaziantep’te dokudu. Projede, Ürdün ve Filistin’den üç kişilik heyetle birlikte Kaşmir Halı bünyesinde görev yapan satıcılar, iplik uzmanları, desen uzmanları, dokuma uzmanları ve mühendisler yer aldı.

Dünyanın önde gelen halı firmalarının tamamına yakınının katıldığı ihalede ülkemizin büyük prestij elde ettiğini belirten Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu şunları kaydetti: “Özellikle Mısır, Belçika, Türkiye ve AB ülkelerindeki büyük halı imalatçıları için bu iş prestijli bir adımdır. Böyle bir ihalenin Kaşmir Halı’da kalması, Türk halı sektörünün dünyaya tanıtılması açısından gurur verici bir gelişmedir.”

İhalenin kazanılmasının ardından, uzmanlardan oluşan özel bir komisyon, detaylı bir inceleme yapmak üzere Kudüs’e gitti. Önemli araştırmalar yapan ve Mescid-i Aksa’nın mistik atmosferini yerinde yaşayan uzman ekip, bir haftadan fazla süren incelemelerin ardından, bu kutsal mekana en çok yakışacak tasarımları üretmeye başladı.

Hazırlıkları 4 ay, üretimi ise 20 gün süren halılarda yer alan camiye has desenler; özel boya ve renkler kullanılarak tasarlandı. Bu tasarımlarda bordo, altın sarısı, hardal ve yeşil renk tonları kullanıldı. Halılar için dünyanın en beyaz ve temiz yünü kabul edilen, koku yapmayan yeni Zelanda yünü ithal edilerek, özel iplik üretildi. Üretilen 5 bin 200 metrekarelik halıların ağırlığı 23 tona ulaştı. Gaziantep’te üretimi tamamlanan halılar, önce üç konteynerle gemilere yüklenmek üzere Mersin limanından yollandı. Buradan gemiyle Haifa Limanı’na ulaştırıldı ve camiye taşındı. Bu iş için Gülsan Holding bünyesinde lamineli özel kumaşlardan oluşan bir ambalaj hazırlandı. Mayıs ayında teslimatı yapılan halıların döşenmesi de yine Kaşmir ekibi tarafından Haziran ayında gerçekleştirildi. Ürünün maliyeti ve projenin bütün finansmanı, Ürdün Krallığı tarafından karşılandı.

Mustafa Topçuoğlu, yapılan çalışmalar hakkında: “İnsanlık tarihi ve özellikle de İslam alemi adına büyük önem taşıyan Mescid-i Aksa’nın en iyi koşullarda döşenmesi için hiçbir maliyet düşünülmeden, büyük çaba ve emek sarf edilmiştir. Bu büyük proje, işçisinden mühendisine kadar tüm ekibin pür dikkat kesildiği ve büyük özen gösterdiği bir çalışma olmuştur.” dedi. Yurt dışındaki camiler ile ilgili başka çalışmaların da hızla devam etmekte olduğunu belirten Topçuoğlu: “Özellikle Arap ülkelerinde Türkiye lider bir ülke konumunda. İhalenin açıldığı andan itibaren Cumhurbaşkanlığımız, Başbakanlığımız ve Dışişleri Bakanlığımız olayları yakından takip etti ve destek oldu. Bu ülkemiz için büyük bir onur kaynağı.” diye ekledi.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,000AboneAbone Ol