Ana SayfaÖneri ve FikirlerKahve Serüveninin Hikayesi

Kahve Serüveninin Hikayesi

-

Dünyanın en çok kahve tüketen bölgelerinden bir tanesi Avrupa ama gel gör ki onların ile tanışması bizlerden yüzlerce yıl sonra. Hatta belki Osmanlı, Viyana kuşatmasında kahve çekirdeklerini cephede bırakıp ricat etmek durumunda kalmasaydı Avrupa’nın kahveyi içebilmesi daha da geç olabilirdi.

Çayın ülkemize 50’li yıllarda getirilmesinden sonra, 2000’lere kadar kahvenin bu topraklarda pek geniş kitlelere ulaştığı söylenemez. Ama işler özellikle son 20 yılda değişmeye başladı. Tüketicilerin sayısı artmaya başladığı zaman kaliteli/nitelikli kahve arayışına da girildi.

Nedir bu nitelikli kahve?

Son yıllarda özellikle her köşe başında bir kahveci görmeye başladığımız günümüzde, nihai tüketiciler artık içtiği kahvenin kalitesinden de emin olmanın peşinde. Peki nedir bu nitelikli kahve dedikleri? İçtiğimiz kahvenin nitelikli olup olmadığını nasıl anlayacağız gelin size ondan bahsedelim. Bugüne kadar gerçekleştirilen onlarca atölye katılımcılarının nitelikli kahvenin ne olduğundan pek haberdar olmadığını fark edildi.

Kısaca nitelikli kahve, yüksek kalitedeki kahveçekirdeği demek. Çekirdekler SCA (Specialty Coffee Association) tarafindan belirlenen standartlarda bir puanlamaya tabi tutulur. Kahvemeyvesinin (evet kalıve bir meyvedir ve biz o meyvenin çekirdeğini öğütüp içeriz) yetiştiği bölgeye özgü tatları barındıyor olması ve demleme aşamasında da bu tatları ortaya çıkarma kapasitesine göre puan verilir.

Nedir bu nitelikli kahve?

Yeşil çekirdekleri büyük bir özenle yetiştirilip toplandıktan sonra Kahve Kalite Enstitüsü (CQI) tarafından Sertifikalı veya SCA tarafından onaylanmış yeşil kahve tadımcısına verilir. Kahve konusunda seçkin ve özel bir damak tadına sahip bu sertifikalı profesyoneller, bu kahveleri tadarlar. Bu tadım işine de cupping adı verilir. Profesyonel tadımcılar, tadım sonrası kahvenin profilini ve kalitesini değerlendirip çekirdeklerin kaliteli olup olmadığına karar verirler. 0 ile 100 puan arasında skalada 80 ve üzeri puan alan çekirdekler nitelikli kahve olarak derecelendirilirler.

Kahvede Kalite Standardı

Kahvede Kalite Standardı

Kahvede kalitenin bir standarda oturma fikri 1970’lerde ortaya atılır ve çevreler tarafından kabul görür. Tıpkı şarap gibi kalitenin standart bir skalada değerlendiriliyor olması gastronomik bir bakış açısı sağlar kahveye.

Ne yazık ki ülkemizde sadece ucuz satabilmek adına 80 puan ve altındaki kahvelerde piyasada özellikle merdiven altı satıcılarda çokça bulunmaktadır. İyi bir tüketicisi olarak siz de satın aldığınız kahvenin hasat tarihinden lezzet profıline, puan bilgisine kadar birçok noktayı satıcınıza sorabilir, gerekli bilgileri aldıktan sonra kahvenizi seçebilirsiniz..

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,000AboneAbone Ol