Ana SayfaÖneri ve FikirlerUyku Sağlığı ve Önemi

Uyku Sağlığı ve Önemi

-

Uyku Sağlığı; Şilte, yastık ve yorgan seçimlerinde daha dikkatli seçimler yapmak size sağlıklı bir uykunun ve güne zinde başlamanın altın anahtarını sunuyor.

Uyku sağlığının en önemli adımı doğru bir şilte seçmek. Bunu sırası ile yastık ve yorgan tercihleri takip ediyor. Yeni nesil uyku ürünlerinde pek çok seçenek sağlığınızı korumayı garanti ediyor. Özel paketli yay sistemleri, hafızalı süngerler, ısı ve nem kontrölü sağlayan dry.soft teknolojileri, antiallerjik ve anti-bakteriyel seçenekleri sayesinde daha sağlıklı uyuyarak güne keyifle başlayabilirsiniz.

Peki ama hangi ürünün sizin için uygun bir seçim olduğunu nasıl bileceksiniz?

Bunun ilk cevabı test etmek ya da test etmiş kişilere danışmak olabilir. Tıpkı şilte gibi yastık ve yorgar için de benzer kriterler geçerli. Ancak yastık için küçük ama önemli bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü özellikle boyun sağlığı söz konusu olduğundan doğru bir yastık seçmek önem taşıyor. Eğer sürekli bir baş ağrısı ile uyanıyor, sık sık boyun tutulması yaşıyorsanız belki de yastığınızı değiştirme vakti gelmiştir. Günümüzde markalar içindeki teller sayesinde vücütta biriken statik enerjiyi alan anti-stres yastıklardan solunum yolu problemlerini önleyen Dacron teknolojili olanlara kadar geniş bir yelpaze sunuyor.

Yastık seçiminde önemli olan hangi pozisyonda uyuduğunuz. Vücudunuzun şekli ve başınızın yüksekliği, seçmeniz gereken yastığın özelliğini değiştiriyor. Mesela omuz genişliğiniz uzunsa daha yüksek, kısaysa daha alçak bir yastık seçin.

Daha çok yüz üstü uyuyorsanız yumuşak yastıklar en iyisidir ama sırt ustu uyuyorsanız yuksek yastıklardan uzak durun. Yastık tercihi yatak sertliğinize göre de değişiyor. Mesela yumuşak bir yatakta uyuyorsanız vucudunuzun yatağa gömülme oranı artacağından omuz ile baş arasındaki mesafe azalır. Bu yüzden ince yastıklar kullanın. Ama sert bir yatakta daha yüksek yastıklar uygun olur. Tıpkı şilte gibi yastığınızı da denemeden almayın.

Uyku Sağlığı İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler;

  • Bel, sırt ve boyun bölgesinde kasılmalar, sinir sıkışmaları gibi problemleriniz varsa omurgayı rahatlatan, doğal eğrisini bozmadan ve her noktada destekleyen bir yatak almanız gerekiyor.
  • Alerjik bir bünyeniz varsa sanitized gümüş korumalı, Aegis, nano veya Quallofil Allerban gibi mite oluşumunu önleyen teknoloji ile üretilmiş hijyenik seçenekler kullanın.
  • Farklı uyku pozisyonlarında uyuyan bir çiftseniz tüm gece eşinizin hareketlerini hissederek rahatsız olma ihtimaliniz yüksek. Bu yüzden özel yay ve katman sistemleri ile üretilen ve hareketi eşinize hissettirmeyecek şekilde tasarlanmış bir yatak seçin.
  • Yaz ya da kış uyurken genellikle fazla terleyen bir yapıya sahipseniz şilite yüzeyi ısı değişkenlerine adapte olabilen, klimatik özellikte ve %100 organik kumaş dokumalı bir alez ve yatakla gece boyu rahat edersiniz.

İlginizi Çekebilir;

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,000AboneAbone Ol