Ana SayfaÖneri ve FikirlerDoğru Şilte Nasıl Seçilir? Püf Noktaları

Doğru Şilte Nasıl Seçilir? Püf Noktaları

-

Doğru Şilte; Şilte satın alırken sormanız gereken belli başlı sorular vardır:

Şilteyi kaplayan kumaş…

Şiltede giydirme ray sistemi olup olmadığı, varsa kaç tane olduğu, hangi dolgu malzemelerinin kullanıldığı ve şilteyi kaplayan kumaş malzemesinin neden yapıldığı, yatağın sert, orta-sert, yumuşak olup olmadığı gibi.

Şilteyi kaplayan kumaş...

Giydirme ray sistemi eski tip açık ray sistemine kıyasla çok daha konforludur.

Çünkü giydirme ray sisteminde raylar vücudu sarar. Böylece partneriniz yatakta döndüğünde ya da yer değiştirdiğinde sizi uyandırmaz. Giydirme ray sistemi arttıkça yatağın dengeleyici özelliği de artar.

İlginizi Çekebilir; ENZA HOME Yatak Odası Takımları & Fiyatları

Doğru şilte için…

Vücudunuzu en iyi derecede saran ve bel boşluğunuzu en iyi ölçüde doldurabilen bir şilteyi tercih edin. Kaliteli bir yatağın yaylarının etrafında ipek, kaşmir, yün ya da keten gibi dolgu malzemesi bulunur. Dolgu malzemesinin oranı arttıkça şiltenin konforu da artar. Dolgu malzemeleri genellikle kapitone dokuma ile sabitlenir. Yumuşak şiltelerin viskon gibi hassas kumaşla kaplanması gerekir; sert şiltelerse keten gibi daha sık dokulu kılıf gerektirir.

İlginizi Çekebilir; İyi Yatak Seçiminin Önemli & Püf Noktaları

Vücut yapınız…

Seçtiğiniz şiltenin yumuşak, sert ya da orta sert oluşuyla sırt ya da bel ağrılarınız arasında pek de ilgi yoktur. Nasıl bir şilte seçtiğiniz, daha ziyade sizin vücut yapınıza bağlıdır. Örneğin ince yapılı bir insan sert bir yatak tercih etmek yerine, vücudunu destekleyici bir şilte tercih etmelidir. Benzer biçimde kilolu olan bir insan da yumuşak şiltede yatmaktan kaçınmalıdır.

İlginizi Çekebilir; IKEA’dan Yatak Odası Takımları

Sırt ağrısı olan insanlar…

Sırt ağrısı olan insanlar daha sert ya da ortopedik bir şilteye ihtiyaçları olduğunu düşünürler. Halbuki vücut yapınızı en iyi destekleyen şilte, ekstra sert bir şilteden daha konforlu olacaktır. Partnerinizle vücut ağırlıklarınız çok farklıysa, değişik özelliklere sahip iki ayrı şilte alıp, birbirine uyku pedi yardımıyla birleştirebilirsiniz. Ya da her iki tarafı farklı özellikte olan tek bir şilte de alabilirsiniz. Ayrıca şiltenin yeterli sayıda hava deliğinin olmasına da dikkat edin.

İlginizi Çekebilir; Son Moda Yatak Örtüsü Modelleri

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol