Ana SayfaÖneri ve FikirlerTemel Dekorasyon İlkeleri

Temel Dekorasyon İlkeleri

-

Temel Dekorasyon İlkeleri; İyi dekore edilmiş (düzenlenmiş) bir ev ortamı aile bireylerine; rahat çalışma, dinlenme ve tüm ihtiyaçlarını karşılama olanağını sağlar. Düzenli bir ev; aile bireylerinin birlikle boşça vakit geçirmeleri için gerekli olduğu kadar, akraba, arkadaş ve komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesinde de etkili bir faktördür.

Bu anlamda ucuz yada pahalı gözetilmeksizin iyi dekore edilmiş bir ev her açıdan gereklidir. İyi dekorasyonun en temel ilkelerini sizlerle paylaşıyoruz.

Dekorasyonda Oranlar

Tamamen ölçeklendirme ile ilgili. Mobilyalar ve objeler hem birbirleri ile hem de içinde bulundukları oda ile orantılı seçilmeli. Küçük bir odayı büyük aksesuarlar ve geniş iskemleler ile doldurmak istemezsiniz ya da ince küçük kartonpiyerleri geniş, yüksek tavanlı bir odada kullanmak.

Dekorasyonda Oranlar

Ayrıca büyük ve koyu desenli döşemelik kumaşları büyük mobilyalara saklamayı da unutmamalısınız. Sadelik, azın çok olduğu anlamına gelir. Kargaşayı, kalabalığı minimum düzeyde tutun. Masa ya da sehpa üzerinde işlevi de olan birkaç obje güzel görünür ama çok fazla olduğunda rahatsız edicidir.

İlginizi Çekebilir; Philips-Hue Akıllı Ambiyans Aydınlatma Nedir?

Dekorasyonda Elverişlilik

Objeleri uygunluğuna, işlevselliğine, elverişliliğine göre değerlendirmektir. Eğer bir kanepenin döşemesini değiştirecekseniz, bunun için yeterince güçlü, yıpranmaya müsait olmayan bir kumaş seçmelisiniz.

Dekorasyonda Elverişlilik

Zarif perdelere uygun narin ve hassas kumaşlar değil. Elverişlilik aynı zamanda biçimsel ve tarihi içeriğe de uygulanabilinir. Victorya dönemi stili bir salona modern krom bir sehpa ve ayna koymak uygun olacaktır. Yakışacaktır mesela.

İlginizi Çekebilir; Pencere Önü Oturma Köşesi Modelleri

Dekorasyonda Sadelik

Azın çok olduğu anlamına gelir. Kargaşayı, kalabalığı minimum düzeyde tutun. Masa ya da sehpa üzerinde işlevi de olan birkaç obje güzel görünür ama çok fazla olduğunda rahatsız edicidir.

Dekorasyonda Aksesuarlar

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez tamamlayıcıları olan aksesuarlar, her zaman gözde unsurlar olarak önemlerini koruyorlar. Temel dekorasyon ilkeleri için önemli olan, onları belli bir amaca yönelik olarak doğru ve işlevsel kullanmak.

Bunun yanı sıra evde var olan ve artık kullanmadığımız çeşitli objeleri, tarzlarını değiştirerek, boya ile ve farklı amaçlara yönelik olarak kullanılabilir. Böylece yeni ve farklı aksesuarlar oluşturabilirsiniz.

Boş kalan köşeleri, tercihen içinde canlı bitkilerin olduğu bir saksıyla, çeşitli boyutlardaki çerçevelerle ya da tarzınıza uygun bir sandalye ile doldurabilirsiniz. Bu durumda seçeceğiniz aksesuarların ebatlarının mekanla uyumlu olmasına dikkat edin.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
90TakipçilerTakip Et
42,500AboneAbone Ol