Ana SayfaAydınlatmaPhilips-Hue Akıllı Ambiyans Aydınlatma Nedir?

Philips-Hue Akıllı Ambiyans Aydınlatma Nedir?

-

Akıllı aydınlatma; Bu benim de yeni duyduğum bir teknoloji. Çok hoşuma gittiğini ve en kısa zamanda temin etmek istediğimi belirtmek isterim. Bu makaleyi en basit dille anlatarak, konu hakkında hiç bir bilgisi olmayan kişilerin temel bir bilgiye sahip olmalarını hedefliyorum. Ayrıntılı bilgi için ürünlerin resmi internet sayfasını buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

ambiyans aydınlatma

Bu teknolojiyi kullanarak televizyonunuzu, bilgisayarınızı veya playstation gibi elektronik cihazlarınızı senkronize edebilirsiniz. Yani ekranınızın yanlarına veya arka kısmına, hatta evinizin tümüne yerleştirdiğiniz 16 milyon renk desteği olan bu lambalardan ekranınızla senkronize olmuş bir ışık ambiyansı elde edebilirsiniz.

HUE Play HDMI Sync Box, hue lamba,hue bridge

Bu teknoloji philips markalı smart tvlerin bir çoğunda standart olarak bulunuyor. Zaten varolan sisteminize entegre edebilmek için biraz para harcamanız gerekiyor. Bu durumda ihtiyacınız olan minumum donanım; bilgisayar, hue lambalar ve hue bridge. Bilgisayar olmadan tvnize bağlamak isterseniz HUE Play HDMI Sync Box almanız gerekiyor.

Ambiyans akıllı aydınlatma nasıl nasıl çalışır?

1- Hue Işıklar

Hue Işıklar

Seçiminiz ister LED akıllı ampul, ister lamba veya LED şerit olsun, Philips Hue her alana uyum sağlayan bu ışıklardan temin ederek işe başlayabilirsiniz. Herhangi bir online alışveriş mağazasından kolaylıkla satın alabilirsiniz. Önce detaylı bir fiyat araştırması yapmanızı öneririm. Malumunuz bu aralar hiç bir şeyin fiyatı belli değil kim neye tutturursa satıyor. Eğer denemek için satın almayı düşüyorsanız araştırmalarım doğrultusunda benim tavsiyem Hue Go V2 almanız yönünde olacaktır. Kablosuz olarak kullanımı, yeterli şarj süresi ve şık tasarımıyla gayet başarılı bir ürün. Üzerindeki düğme ile direkt olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha fazla özellik için hue uygulamasına ihtiyacınız olacak.

2- Hue Uygulaması

Hue Uygulaması

Hue uygulamalarından birindeki bir düğmeye dokunarak ışıklarınızı kolayca ve hızlıca kontrol edin. Almış olduğunuz lambayı elektrikle buluşturup aktif hale getirdikten sonra akıllı telefonunuza veya tabletinize indirip kurulumunu gerçekleştirin. Bluetooth ile lambanıza bağlanın ve 16 milyon renkten istediğinizi seçin. Işığı uzaktan açıp kapatmak, rengini değiştirmek, otomatik açıp/kapatmak gibi bir çok özelliği uygulama sayesinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bilgisayarınızla senkron çalışmasını istiyorsanız Hue Bridge almanız gerekiyor.

3- Hue Bridge

Hue Bridge

Akıllı aydınlatma sisteminizin özelliklerini genişletmek için Hue Bridge ekleyin. 50 ışığa kadar bağlayabilir, aksesuarlar ekleyebilir ve evden uzakta olduğunuzda ışıklarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ışıklarınızın bilgisayarınızla senkron çalışmasını istiyorsanız kesinlikle bu cihaza ihtiyacınız olacak. Bilgisayarla senkron çalışmak ne demek diye soracak olursanız altta ki kısacık videoya göz atabilirsiniz.

En iyi deneyime ulaşmak için bir kaç lambaya ihtiyacınız olacak. Ekranın sağına, soluna ve arkasına yerleştireceğiniz lambalar başlangıç için fazlasıyla yeterli olacaktır. Eğer hoşunuza giderse, daha sonra sadece lamba alarak eklemeler yapabilir sisteminizi kolayca genişletebilirsiniz.

Videoda gösterilen sisteme sahip olmak için kurulumun çok basit olduğunu söylemek isterim. Fakat bu sistemi direkt olarak tvye monte edemiyorsunuz. Senkronizsyonun düzgün çalışabilmesi için televizyonunuzun bilgisayara bağlı olması ve görüntüyü herhangi bir uydu alıcıdan değilde bilgisayardan alıyor olması gerekiyor. Çünkü bu senkronizasyonu bilgisayar aracılığı ile yapması gerekiyor.

Bilgisayar kullanmadan direkt olarak tv ile kullanamaz mıyım?

Play HDMI Sync Box

Evet kullanabilirsiniz. Bunun için yukarıda ki görselde gördüğünüz Play HDMI Sync Box isimli cihazı da sisteminize dahil etmeniz gerekiyor.

Bu cihaz ne işe yarıyor?

Bu cihazın 4 adet HDMI girişi ve 1 adet HDMI çıkışı bulunuyor. HDMI girişlerine sisteminizde bulunan, apple tv, netflix veya playstation gibi cihazlarınızı bağlıyorsunuz. HDMI çıkışını da tvnize bağlıyorsunuz. Yani tvnize giden görüntüler önce bu cihaza uğrayarak lambalarınızın senkronizasyonunu sağlıyor. Böylece bilgisayara ihtiyaç duymadan evinizi muhteşem bir sinema salonuna dönüştürebiliyorsunuz.

Sonuç olarak; böyle bir sisteme sahip olmak çok gerekli değil fakat oyun ve film izleme deneyiminizi büyük ölçüde artıracağı kesin. Maddi imkanlarım kısıtlı olmasına rağmen böyle bir sisteme para harcamayı göze alabilirim. İyi bir indirim yakalarsam alacağım kesin.

İlginizi Çekebilir; Bu Lambader Modelleri Çok Şık

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,000AboneAbone Ol