Ana SayfaÖneri ve Fikirlerİyi Fotoğraflar Çekmek İçin

İyi Fotoğraflar Çekmek İçin

-

İyi fotoğraflar için günümüzde cep telefonu kameralarının belli bir kaliteyi yakalaması sonucunda çok daha fazla kişi gün içerisinde fotoğraf çekiyor. Çekilen fotoğrafların büyük bir kısmı sosyal medya uygulamalarında paylaşılıyor. Cep telefonlarıyla ya da fotoğraf makineleriyle fotoğraf çekerken bazı basit ipuçları ile çok daha iyi kareler yakalamak mümkün. Dilerseniz şimdi herkesin kolaylıkla uygulayabileceği önerilerimize geçelim.

Neyin Fotoğrafını Çekeceksiniz?

Öncelikle neyin fotoğrafını çekerseniz çekin, kendinize bu soruyu sormanızda büyük fayda var: Bu neyin fotoğrafi olacak? Esas konunuzun ne olduğuna karar verdikten sonra deklanşöre basmak, fotoğraflarınıza bakan kişilerin sizi daha net algılamasına neden olur.

İyi Fotoğraflar için Bakış Açısı Önemlidir

Her konunun çekim açısı aynı olmayabilir. Öncelikle fotoğrafını çekeceğiniz konuyu nasıl göstermek istediğinizi düşünün. Eğer konunun etrafında dolaşabiliyorsanız, önce biraz dolaşın ve en iyi açıyı bulmaya çalışın. Perspektif hatalarını hesaba katmayı unutmayın. Farklı ve çarpıcı fotoğraf kareleri için farklı bakış açıları geliştirmeye çalışın. Göz hizasından daha yukarıdan ve aşağıdan da çekimler yapın.

Dikey mi? Yatay mı?

Herhangi bir konunun fotoğrafını çekerken, kadrajı (çerçevelemeyi) yatay ya da dikey oluşturmanız konusunda önceki bilgi ve deneyimleriniz size yol gösterecektir. Bazı konular yatay çekildiğinde bazıları ise dikey çekildiğinde doğru ve güzel fotoğraf verirler. Bunun için ilk başta konumuzu kadrajladığınızda, büyük boşluklar kalıp kalmadığına ve konunuzun kesilen yerlerine bakabilirsiniz. Instagram için fotoğraf çekiyorsanız dikey kadraj çekip, sonrasında kolayca kroplayabilirsiniz.

Kritik Anı Yakalayın

Eğer konumunuz hareket halindeyse deklanşöre basma anınız değişebilir. Mutlaka konuyu iyi takip etmeniz ve hareketlerini gözlemlemeniz gerekir. Konunuzda birden fazla hareketli obje varsa bolca fotoğraf çekip daha sonra seçim yapabilirsiniz. Kritik an dediğimiz bu konu fotoğraflarınızın daha iyi olması için çok önemlidir.

Işığa Dikkat!

Daha iyi fotoğraf kareleri elde etmek istiyorsanız ışığa mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Mümkünse güneşin tam tepede olduğu saatlerde (12.00-14.00 arası) fotoğraf çekmemeye çalışın. En güzel fotoğrafları ise sabah erken ve akşamüstü saatlerinde çekebilirsiniz. Manzara ve gece fotoğraflarına meraklıysanız, mavi saat dediğimiz, havanın tam siyah olmadığı zamanları değerlendirebilirsiniz.

İyi Fotoğraflar = Net Fotoğraflar

Loş ışıklı ortamlarda özellikle ağır bir fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekiyorsanız elinizin titremesi sonucunda çıkan fotoğrafların netsiz olma ihtimali büyüktür. Daha net fotoğraflar istiyorsanız bir tripod kullanmanızda büyük fayda var. Kullandığınız cep telefonu ya da fotoğraf makinelerine uygun birçok çeşit tripod bulabilirsiniz. Tripod kullanımı size daha rahat, daha doğru ve net fotoğraflar elde etmeniz için fayda sağlayacaktır.

Altın Oran

Bilinenin aksine çekeceğiniz objeyi fotoğraf karenizin tam ortasına getirmek her zaman iyi bir şey değildir. Eğer konunuz bir insansa bakış yönü tarafında daha fazla boşluk bırakabilirsiniz. Hareket eden bir obje ise, gidiş yönünde yine aynı şekilde daha fazla boşluk bırakarak fotoğraflarınızı daha çekici hale getirebilirsiniz. Konuyu kadrajınızın 1/3’üne yerleştirerek kompozisyon olarak da daha doğru ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol