Ana SayfaÖneri ve FikirlerNumaranızın Engellediğini Nasıl Anlarsınız?

Numaranızın Engellediğini Nasıl Anlarsınız?

-

Telefon numaranızı birisinin engellediğini öğrenmek için yapmanız gerekenler; Birisini cep telefonuyla aradığınızda garip bir mesaj alıyorsanız, ilgili kişi tarafından engellenmiş olabilirsiniz. Numaranızın engellendiğine; anormal mesaj veya aradığınızda hızlı şekilde sesli mesaj servisine yönlendirilme bile kanıt olabilir. Numaranızın engellenip engellenmediğini anlamak için ne tür ipuçlarını kullanabileceğinizi anlatacağım. Öncelikle engellenip engellenmediğinizi anlamanın çok kolay olmadığını söylememiz gerekiyor. Öğrenmenin en kolay yönteminin de kişiye doğrudan sormak olduğunu unutmayalım.

Birisinin Numaranızı Engellediğini Nasıl Anlarsınız?

Birisinin Numaranızı Engellediğini Nasıl Anlarsınız?

Kullanılan GSM operatörünün numara engelleme özelliklerine bağlı olmakla birlikte, numara engellemelerini anlamanın ipuçları da farklılık gösterebilir. Ayrıca; iletişim kulesinin kapalı, telefonun kapalı veya şarjı bitmiş ve de telefonda rahatsız etmeyin servisi gibi faktörler de bazen numara engellemenin verdiği aynı sonuçları verebilir. Şimdi sıra ile aradığınız kişi tarafından engellendiğinizi anlamak için kullanabileceğiniz ipuçlarından bahsedelim.

Aradığınızda Olağan Dışı Mesajlar Almanız

Aradığınızda Olağan Dışı Mesajlar Almanız

GMS operatörlerinin standart bir numara engelleme mesajı yoktur. Aradığınız numaradan daha önce duymadığınız ve alışık olmadığınız bir mesaj alıyorsanız, muhtemelen operatörünüz üzerinden numaranız engellenmiştir. Aradığınızda aldığınız mesaj operatöre göre değişiklik gösterir.

  • Aradığınız kişi mevcut değil.
  • Aradığınız kişi şu anda aramaları kabul etmiyor.
  • Aradığınız numara geçici olarak hizmet dışı.

Aradığınız kişi yerine, yukarıdaki mesajlardan birisini iki üç gün boyunca alıyorsanız muhtemelen numaranız engellenmiştir. Bunun yanında sıklıkla seyahat eden veya doğal afet durumunda altyapısı zarar gören alanda bulunan birisi vs. gibi durumlarda da Tüm devreler şimdi meşgul gibi bir mesaj alabilirsiniz. Bu mesaj GSM şebekesinin yoğunluğundan kaynaklanmaktadır.

Numaranın Çalma Sayısı

Numaranın Çalma Sayısı

Aranan telefonda sadece bir zil sesi veya zil sesi hiç gelmiyorsa bu durum aranan kişinin sizi engellediğinin bir göstergesi olabilir. Karşıdaki kişinin, telefonunun numara engelleme özelliğini kullanarak sizi engellediği anlaşılabilir. Gün içinde birkaç kez aynı şekilde yanıt alınıyorsa bu durum engellendiğiniz olasılığını artırır.

Eğer, aranan kişi telefonunda genel aramalar için rahatsız etme servisini aktif etmişse, telefon hiç çalmadan hızlı şekilde mesaja yönlendirilir. Bu durumda gerçekten engellenip engellenmediğinizi anlamak için birkaç gün beklemekte yarar vardır.

Meşgul Sinyali veya Meşgul Sinyalinin Ardından Bağlantının Kesilmesi Karşı telefon arandığında meşgul sinyali almak veya meşgul sinyalinden sonra aramanın sonlandırılması, numaranızın GSM operatörü tarafından engellendiğinin bir göstergesi olabilir. Bu durum birkaç gün aynı şekilde devam ettiği taktirde numaranızın büyük bir olasılıkla engellendiğini düşünebilirsiniz.

Aranan kişinin sizi engellediğini düşünüyorsanız bunu doğrulamanın farklı bir yöntemide, iPhone’da kullanılan iMessage servisidir. iMessage servisi üzerinden ilgil kişiye bir mesaj gönderdiğinizde, mesajın teslim edilip edilmediğini takip edebilirsiniz. İlgili kişiye mesaj teslim edilmiş ise engelleme olmamıştır. Mesaj teslim edilemiyorsa büyük bir olasılıkla numaranız engellenmiş demektir. Bu özelliği kullanırken karşı tarafın iMessage servisini kapatmış olabileceğini de hesaba katmakta yarar var.

Numaranız Engellendiğinde Yapabilecekleriniz

Numaranız Engellendiğinde Yapabilecekleriniz

Aranan kişinin telefon numaranızı engellediğini anlamanın en iyi yöntemlerinden birisi de kişiyi ararken numarasının başına #31# eklemektir.

Eğer karşıdaki kişi gizli numaradan çağrı kabul ediyorsa başına koyacağınız #31# ile numarayı arayıp konuşma şansına sahip olabilirsiniz. Diğer taraftan aranan kişi gizli numaradan çağrı kabul etmiyorsa, ilgili kişiye daha çağrı gitmeden GSM operatörü üzerinden uyarlarak engelenirsiniz.

Kısa Mesaj Göndermeyi Deneyin

Kısa Mesaj Göndermeyi Deneyin

Karşıdaki bir kişinin sizi engellediğini birkaç yöntemle kolayca anlayabilirsiniz. Örneğin iOS ya da Android cihazlarınızdan kısa mesaj göndermeyi deneyebilirsiniz. Ancak iki sistemin çalışma şekli farklıdır. iOS’un mesajlaşma uygulaması Android’e kıyasla bu konuda daha fazla hassasiyet gösteriyor.

Eğer iOS tabanlı cihazınızdan karşı tarafa SMS gönderirseniz önünüzde iki seçenek olacaktır. Bunlardan biri Teslim Edildi, diğeri ise Okundu. İlki mesajınızın gönderildiğini fakat teslim alınmadığını belirtirken, ikincisi ise mesajın karşıdaki kişi tarafından alındığını gösterir. Peki engelleyen numarayı öğrenmeyi bu noktada nasıl öğreniriz?

Yukarıdaki işlemleri yapmanıza rağmen her iki bildirimle de karşılaşmıyorsanız haberler kötü demektir. Zira karşı taraf artık sizi engelledi ve ona ulaşmanız imkansız. Fakat küçük de olsa bir ihtimal daha var. Eğer karşı taraf telefonunu rahatsız etme moduna aldıysa, gönderdiğiniz mesajlar yine aynı şekilde alıcı tarafından görülmeyecektir. Ancak teslim edildi ve okundu bildirimerini göremiyorsanız bu kesin olarak engellendiğinizi gösterir.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol