Ana SayfaDekorasyonİskandinav Dekorasyon Stili; Umage

İskandinav Dekorasyon Stili; Umage

-

İskandinav dekorasyon son yıllarda hayatımıza giren İskandinav yaşam anlayışlarının en yenisi Umage. 7/24 işleyen bir dekorasyonun ipuçlarını veriyor.

Önce Darimarkalılar sıcaklık, huzur ve tatmin duygusu veren Hygge girdi hayatımıza. Daha sonra, azla yaşamayı, dikkatli bir şekilde alışveriş yapmayı ve sürdürülebilir dekorasyonu savunan İsveççe “yeterli” anlamına gelen Lagom‘u öğrendik.

Şimdi ise yeni bir kuzeyli yaşam trendi ile karşı karşıyayız. Umage… Kelime anlamı olarak çaba, girişim manasına geliyor. İlk bakışta fazla dikkat çekici olmayan bu kavram israfa ve gereksiz alınan şeylere karşı bir tavır sergiliyor.

Elinizdeki ile yetinerek ve biraz çaba sarf ederek çözüm odaklı bir dekorasyona da imza atıyor. Yaşam alanlarının biraz daha fazla çaba harcayarak kapanmayan dolap kapısı, kaotik bir kitaplık veya istediğiniz etkiyi yaratmayan boya rengi gibi doğru çalışmayan, işe yaramayan kısımlarını kurgulamaya yöneliyor. Tüm bu detaylara odaklanarak daha rahat ve konforlu bir ev tasarlayabilirsiriz.

İskandinav Dekorasyon Umage Tarzı Bir Yaşam İçin;
İskandinav Dekorasyon Umage Tarzı Bir Yaşam İçin;

İskandinav Dekorasyon Umage Tarzı Bir Yaşam İçin;

Her mevsim için farklılaşmayı seviyorsanız bunu tekstillerle yapın. Ama öyle seçenekler tercih edin ki kullanmadığınızda kolayca depolanabilsin. Üstelik böylece mevsim dönüşlerinde çok fazla zahmete girmeden ve zaman harcamadan evinizi anında yenileyebilirsiniz.

Umage çözüm odaklı bir yaşamı öngörüyor. Evinizin her odasında yapılması gereken küçük işlerin bir listesini yapın. Örneğin hasarlı boyayı yenilemek veya mutfak çekmecelerinin temizlenip düzenlenmesi gibi, Ardından, listede ki bir veya iki işi yapmak için her ay belli bir gününüzü ayırın.

Odada fark yaratmanın en net yolu, dekorasyona bolca yeşil eklemek. Koltuk ve kanepe aralarına bol yapraklı uzun yer bitkileri, raflara ise daha küçük ölçeklileri yerleştirin. Bu yükseklik geçişleri mekana zahmetsizce hacim de kazandırır.

Yazar ve stilist Martha Roberts, Shelfie: Şık Raf Düzeni İçin Temizlik Fikirleri isimli kitabında; şömine üstü, kitaplık veya mutfak raflarını temizleyip yeniden düzenlemenin kişileri sakinleştirici ve rahatlatıcı bir deneyim olduğunu savunuyor. Üstelik raftaki şeylerin yerini değiştirerek yepyeni bir görünüm kazanabilirsiniz.

Dekorasyonu değiştirmek için yeni bir şey satın almak zorunda değilsiniz. Mobilyalarınızı zaman içinde farklı yerlere yerleştirmeyi düşünün. Yeniden düzenlemek odanın havasını tazeler.

Umage düzen çözümleri sunarken ekstra bir dolap ya da koskoca bir kitaplık almanızı önermiyor. Her şeyi duvara asabileceğiniz fikrini savunuyor. Böylece odalar ferahlayarak kalabalık hissi de yaratmıyor. Sadece küçük tahta latalar, metal askı kancaları ile çok dekoratif duvar rafları düzenleyebileceğinizi söylüyor.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler;

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol