Ana SayfaDekorasyonHuzur Veren Dekorasyon Önerileri - İSKANDİNAV Stili

Huzur Veren Dekorasyon Önerileri – İSKANDİNAV Stili

-

Huzur Veren Dekorasyon Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer olarak kabul edilen kuzey ülkelerinin eve huzur, o evin içinde yaşayanlara da mutluluk veren 3 stilini daha yakından tanımak ister misiniz?

Yapılan araştırmalar ve 2013 Dünya Mutluluk Raporu, dünyanın en mutlu insarlarının Danimarka‘da yaşadığını gösteriyor. Onları dünyanın en mutlu insanları yapan haklı sebepleri vardır mutlaka, ama yine de mutluluk sözcüklerle sınırlandırılamayacak bir kavram.

Düşünün: yumuşacık bir koltukta kıvrılıp dinlenmenin huzurun, dostlarınızla güzel bir yemek yemenin keyfini, güneşli bir günde pencereden süzülen gün ışığının yaydığı neşeyi nasıl tarif edebilirsiniz ki? Peki nedir, Danimarkalılar’ın uzun süren soğuk ve karanlık kış akşamlarından mutlu zamanlar yaratmak amacıyla benimsedikleri felsefe ya da yaşam tarzlarını bu kadar popüler kılan?

Mekanların dağınıklıktan uzak, göz yormayan bir dengede, samimi ve kucaklayıcı bir rol üstleniyor olması mı? Günümüz yaşantısının tüm yorucu alışkanlıklardan arınıp evimizde daha dingin ve huzur veren alanlar oluşturmaya mı? İyi hissettiren detaylar ve konfor, rahatlık gibi olgularla hayatımızın geri kalanını çok daha mutlu kılması?

KEYİFLİ RİTÜELLER: HYGGE

2016 yılırda Oxford Üniversitesi tarafından yılın kelimesi adayları arasında yer alan Hygge sözcüğü, yalnız ya da arkadaşlarla birlikte en basit anlam bile keyifli bir ritüele dönüştürülmesini ifade ediyor. Hygge, tek başına bir anın nasıl yaşandığını tanımlamaktan çok daha fazlasını anlatıyor.

KEYİFLİ RİTÜELLER: HYGGE

Norveç dilinden geler kelime tam anlamıyla “well-being” anlamına geliyor. Evde rahatlık, konfor ve sıcaklık gibi olgulara odaklanan Hygge tüm İskandinav ülkelerinin de yaşam felsefesi. Hayatın koşuşturmacası içinde anı durdurup basit ama bize huzur veren şeyler ile mutlu olma sanatını tüm yaşam alanlarınıza adapte edebilirsiniz. Aydınlatmadan mobilya ve dekorasyon renklerine kadar her şey bu basit mutluluk formülünün anahtarı olabilir.

Küçük şeylerden mutlu olmayı hedefleyen Hygge stilinde dekorasyon: yumuşacık battaniyeler, minderler, mumlar ve kilimler gibi objelerle sıcaklık hissini artırmaya odaklanıyor. Doğayla bütünleşerek konfor, rahatlık, uyum ve sadelik anlayışıyla kurgulanan yaşam alanları; şömine başında kitap okumak, en sevdiğiniz pijamanız ve bir bardak sıcak çikolata eşliğinde arkadaş sohbetleri yapmak, şarkı söylemek gibi mutluluk verici aktivitelere sahne oluyor. Hygge yaşam tarzı için büyük bütçeler ayırmak da gerekmiyor. Her şeyin aşırı ve çok hızlı tüketildiği günümüz dünyasında yavaşlayın ve basit şeylerin tadını çıkarın.

KARARINDA YAŞAM: LAGOM

Danimarkalılar’a özgü hygge ve lykke gibi bir kavram olan İsveç çıkışlı lagom da, 21’inci yüzyıla uygun bir yaşam felsefeyi olarak kabul ediliyor. İsveççe’de “ne çok az ne çok fazla” anlamına gelen kelime ihtiyaç duyulandan fazlasını tüketmemek, ama sevdiğin şeylerden de mahrum kalmamak, yani kararında olmak düşüncesine temelleniyor. Bu felsefede sürdürülebilir bir yaşam çok önemli.

KARARINDA YAŞAM: LAGOM

Bu yüzden de doğaya saygılı, su ve enerji tüketimini minimumda tutan yeşil yaşam akımını benimsemek gerekiyor. Her zaman daha iyi hissetmek fikrinin kişilere iyi geldiği düşünülürse Lagom yaşam felsefesi evler içinde mükemmel bir alternatif yaşam tarzı oluşturuyor.

Bu bağlamda evlerin de belli bir denge üzerine oturtulması gerekiyor. Yani her şeyin yerli yerinde olmalı ve aşırıya kaçılmamalı. Mesela her şeyi basitleştirin, kullanmadığınız eşyalardan kurtulup, zaman zaman da kendinizle baş başa kalın. Yalnız vakit geçirin. Sadece anda yaşayın, sizi mutlu eden şeylere odaklanın. Doğal malzemeler kullanın, minimal olun. Eviniz ihtiyacınız olan her şeyi içersin, ama onları kalabalık yaratmayacak biçimde yerleştirin. Bolca yeşil bitki kullanın, yüksek sesli hiçbir şeye yer vermeyin.

DOĞAL DENGE: LYKKE

Huzur veren dekorasyon için Danca iyi şans ve mutluluk anlamına gelen Lykke evlerde sadelik ve doğallığın verdiği tatmin olma duygusu üzerine kurgulanıyor. Bu felsefeye göre kişiler içte ve dışta belli bir dengeyi tutturduklarında mutlak mutluluğu yakalayabiliyor. Yalınlığa ve iç huzura odaklanan Lykkekle teknolojiye bir süreliğine ara veriyorsunuz ve dikkat dağıtıcı akıllı cihazları unutuyorsunuz.

DOĞAL DENGE: LYKKE
Huzur veren dekorasyon

Elbette günümüzde teknolojinin olmadığı bir ev pek hayal edilebilir bir şey değil ama gün boyu fazlasıyla iç içe olduğunuz bu cihazlardan kendinizi arındırarak kısa süreli dinlenme ve rahatlama alanları oluşturmak bireysel farkındalığınızı da artırıyor. İlk bakışta, Hygge yaşam tarzına benzese de iş ev dekorasyonuna gelince farklılıklar gösteriyor.

Ahşap, taş ve seramik gibi doğal malzemelere ağırlık verilen dekorasyonun çıkış noktası: psikolojik ve sosyal ihtiyaçları karşılayabilen evler tasarlamak. Seçtiğimiz renklerden malzemeye kadar her şeyin önemi var. Mesela pozitif enerjiye odaklanan sarı sıcaklık ve samimiyet hissi uyandıran pembe, doğayı çağrıştıran yatıştırıcı yeşil ve son olarak optimizmin rengi mavi… Hepsi bir armoni içinde kullanıldığında gerçekten de iyi dengelenmiş mekanlar oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir;

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol