Ana SayfaÖneri ve Fikirlerİphone'un Pil Ömrünü Artırın

İphone’un Pil Ömrünü Artırın

-

iPhone telefonunuzun şarjı çabuk mu tükeniyor? Şimdi sizlere daha uzun ömürlü bir iPhone kullanımı için bazı önerilerde bulunacağız. Sıradan bir gün, akşama bir etkinliğe katılacaksınız ancak gün içerisinde telefonunuz siz istemeden de olsa şarjını hızlı tüketebiliyor. Siz de bu etkinliğe gitmeden önce telefonunuzun bataryasını dolduramadıysanız işte o zaman istediğiniz gibi bir telefon kullanımı gerçekleştiremiyor hatta cihazınızın bataryası boşalıp telefonunuz en önemli anlarda kapanabiliyor. Evet günümüzde powerbank cihazlarının artması, bu sorunların çözümleri arasında yer alsa da sizler için iPhone cihazınızın şarjının daha yavaş tükenmesini, pil ömrünüzü artırmanızın önemli ayrıntılarını paylaşacağız.

Farklı serilerde üretilen iPhone cihazların geniş bir kullanıcı kitlesi bulunur. Kullanıcıların yakından yakından takip ettiği durumlardan biri ise iPhone şarjının hızlı bitmesi sorunudur. Pil sağlığı ve kullanım sıklığına göre cihazların şarj kullanım süreleri farklılık gösterir. Kullanıcı alışkanlıkları şarj süresini etkileyen önemli durumlar arasında yer alır. iPhone cihazlara gönderilen güncellemeler ile pil daha verimli kullanılmaya çalışılsa da bazı cihazlarda istenen etki görülmeyebilir. iPhone kullanıcıları çeşitli yöntemler ile bataryayı verimli bir şekilde kullanmaya çalışır. Çeşitli ipuçlarını kullanarak iPhone’unuzun daha verimi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Çoğu iPhone her gün olmasa da birkaç günde bir şarj edilmeye ihtiyaç duyar. Kimi zaman bu süre daha da kısalabilir ve iPhone’unuzu sürekli şarja takmak zorunda kalabilirsiniz. Bu can sıkıcı durumdan şikayetçiyseniz yazımızı okumaya devam edin. Bu yazımızda sizler için iPhone pil ömrünü artırmanıza yardımcı olacak 10 farklı yolu inceledik.

Otomatik Uygulama Güncellemelerini Kapatın

iOS 7 veya daha yeni sürümlerinde, yeni versiyonu yayınlanan uygulamalar otomatik olarak güncelleme özelliğini devre dışı bırakın. Uygulama güncellemelerinizi şarjınız tam doluyken manuel şekilde yapmanız pil ömrünüzün artmasına yardımcı olacaktır. Otomatik uygulama güncellemelerini kapatmak için. Ayarlar uygulamasını açın, iTunes ve App Store’a dokunun, ardından Güncellemeler’i kapatın.

Uygulama Önerilerini Kapatın

iOS 8 ile sunulan uygulama önerileri özelliği, size çeşiti uygulamalar sunmak için sürekli olarak konum bilgilerinizden faydalanır. Bu özellik ekstra batarya kullanımına yol açabilir. Önerilen uygulamaları devre dışı bırakmak için, Ayarlar > iTunes ve App Store kısmına gidin. Aşağı kaydırın, Uygulamalar ve App Store seçeneklerini devre dışı bırakın.

Ekran Parlaklığını Azaltın

iPhone ekran parlaklığı batarya ömrü ile doğrudan ilişkilidir. Yüksek parlaklıkta kullanım daha fazla güç gerektireceğinden bataryanın çabuk bitmesine sebep olabilir. Ekran parlaklığını azaltmak için, iOS kontrol merkezine erişin ve parlaklık çubuğunu kaydırarak parlaklığı ayarlayın.

İhtiyacınız Olmadığında Wifi Kapatın

iPhone’unuzun bağlanılabilir bir ağ bulmak için sürekli sinyal araması bataryanızın çabuk bitmesine neden olabilir. İhtiyacınız olmadığı anlarda Wifi kapatmanız batarya ömrünü olumlu şekilde etkileyecektir. Wifi özelliğini kapatmak için, ana ekran yukarı kaydırarak (bazı iPhone modellerinde aşağı) Kontrol Merkezine ulaşın, Wifi simgesine tıklayarak simgeyi gri yapın.

Bataryanızı Fazla Tüketen Uygulamaları Silin

iOS 8 ve üstü sürümlerde bulunan Pil Kullanım özelliği son 24 saatte hangi uygulamaların daha çok batarya harcadığını gösterir. Kontrol etmek için Ayarlar> Pil’e gidin. İhtiyacınız olmayan ve çok fazla batarya tüketen uygulamalardan kurtulun.

Hareketli Arka Plan Kullanmayın

iOS 8 ile birlikte tanıtılan hareketli arka planlar ne kadar göze hoş görünse de batarya ömrünü olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Hareketli arka planlar yerine sabit arka planlar tercih edin.

Bluetooth Özelliğini Kapatın

Bluetooth her ne kadar kulaklık ve benzeri cihazlar için büyük kolaylık sağlıyor olsa da aynı zamanda batarya kullanımını da artırmaktadır. İhtiyacınız olmadığında Bluetooth’u kapatmak pil ömrünüzün artmasına yardımcı olacaktır.

iCloud Otomatik Fotoğraf Yedekleme Özelliğini Devre Dışı Bırakın

iPhone’unuz ile yükleme yaptığınızda bataryanızın kullanım miktarı da aynı oranda artacaktır.
Arka planda bilginiz dışında yükleme yapılmadığından emin olmak için Otomatik Fotoğraf Yedekleme özelliğini devre dışı bırakın. Otomatik yedekleme özelliğini devre dışı bırakmak için, Ayarlar uygulamasını açın, Fotoğraflar’a dokunun, ardından iCloud Fotoğraflarını veya iCloud Fotoğraf Kitaplığı’nı kapatın.

Düşük Güç Modunu Kullanın

iOS 9 ile tanıtılan Düşük Güç Modu, iPhone’unuzun pili azalmaya başladığında pil ömrünü uzatmanın kolay bir yoludur. iPhone’unuz, pil seviyeniz %20’ye ve tekrar %10’a düştüğünde size haber verir ve tek dokunuşla Düşük Güç Modu’nu açmanıza olanak tanır. Veya Ayarlar>Pil bölümüne giderek etkinleştirebilirsiniz. Düşük Güç Modu, ekran parlaklığını azaltır, cihaz performansını optimize eder ve sistem animasyonlarını en aza indirir. Mail dahil uygulamalar arka planda içerik indirmeyecek ve AirDrop, iCloud senkronizasyonu ve Continuity gibi özellikler devre dışı bırakılacaktır. Telefon araması yapma ve alma, e-posta ve mesaj alma, internete erişme ve daha fazlası gibi temel işlevleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Telefonunuz tekrar şarj olduğunda Düşük Güç Modu otomatik olarak kapanır.

Batarya Harcayan Aktivitelerden Uzak Durun

Bazı aktiviteler batarya kullanımını yüksek seviyelere çıkarabilmektedir. Bu tarz aktiviteleri daha az yaparak batarya ömründen tasarruf edebilirsiniz. Bunlardan bazılan; Film ve müzik yayını – Video oyunları – Uygulama indirmek – İnternete içerik yüklemek

Cihazınızı En Son Yazılıma Güncelleyin

Cihazınızın her zaman IOS’un en son sürümünü kullandığından emin olun. iOS 5 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız güncellemeye ihtiyacınız olup olmadığına bakın. Ayarlar> Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin. Bir güncelleme varsa, cihazınızı bir güç kaynağına bağlayıp kablosuz olarak güncelleyebilir veya bilgisayarınıza bağlayıp iTunes’un en son sürümüyle güncelleme yapabilirsiniz.

Aygıtınızı Aşırı Sıcak Ortamlardan Koruyun

Aygıtınız, ideal sıcaklık aralığı olan 16° ila 22°C gibi geniş bir ortam sıcaklığı aralığında iyi performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Pil kapasitesine kalıcı olarak zarar verebileceğinden, aygıtınızı 35°C üzerindeki ortam sıcaklıklarına maruz bırakmamanız özellikle önemli. Aksi takdirde piliniz, aygıtınıza normal şartlardaki kadar uzun süre güç sağlayamaz. Aygıtı çok sıcak ortamlarda şarj etmek, pile daha da fazla zarar verebilir. Önerilen pil sıcaklıkları aşıldığında şarj kapasitesi yazılım tarafından yüzde 80 ile sınırlanabilir. Bir pili sıcak bir ortamda saklamak bile geri döndürülemez bir hasara yol açabilir. Aygıtınızı çok soğuk bir ortamda kullanırken pil ömründe azalma fark edebilirsiniz, ancak bu durum geçicidir. Pilin sıcaklığı normal çalışma aralığına döndüğünde performansı da normale dönecektir.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,000AboneAbone Ol