Ana SayfaÖneri ve FikirlerGüneş enerjisi sistemleri

Güneş enerjisi sistemleri

-

Sağlıklı yaşamak için doğal kaynaklardan tasarruf etmekte geç kalmış sayılmazsınız. Şansınız varken güneşten doğru faydalanılmalı.

Petrol , kömür ve rüzgar gibi dünya üzerindeki doğal enerji kaynaklarının hemen hepsinin güneşten türediğini biliyoruz. Varoluşundan beri tükenen doğal kaynaklar sonunda bitme noktasına gelmiş durumda. Son yıllarda bunu göz önünde bulunduran uzmanlar güneşten direkt faydalanmak için yeni projeler geliştirdiler. Güvenli, çevre dostu ve son derece hesaplı olan güneş enerjisi sistemi ayrıca kendi kendini yenileyebilme özelliğide taşıyor. Güneş enerjisi hem ısınma ve su ısıtma, hemde güneş pilleri ile elektrik üretiminde kullanana bu sistemler dünyaya ücretsiz enerji sunuyor. Günümüzde yaygın olarak su ısıtma ve güneş pilleri kullanılsa da gelecekte tandem hücresi ile yeni bir boyuta geçecek.indir (1)

Güneş enerjisi nedir?

Güneşteki nükleer füzyonlar sonucu oluşan enerjidir ve bu enerjinin çok küçük bir
kısmı da elektromanyetik ışınım enerjisi olarak dünyaya ulaşır. Dünyaya ulaşan enerjinin bir kısmı atmosfer tarafından yansıtılır, bir kısmı da absorbe edilir. Enerjinin kalan büyük bir kısmı ise yer yüzeyine ulaşır ve yer küreyi ısıtarak dünyadaki tüm doğa olaylarının %99.98’inin gerçekleşmesini sağlar. Beş milyar yıllık ömrü kalan güneş sonsuz bir enerji kaynağıdır.

Güneş enerjisinin avantajları

  • Güneş bol ve tükenmeyen bir enerji kaynağı.
  • Duman, gaz, karbon monoksit, kükürt ve radyasyon gibi çevreyi kirleten faktörler olmadığından en temiz enerji türüdür.
  • Enerjiye ihtiyaç duyulan her yerde yararlanılabilir ve yerel uygulamalar için elverişlidir.
  • Güneş tüm dünya ülkelerinin yararlanabileceği bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle ülkelerin enerji bağımlılıkları ortadan kalkabilir.
  • Bir çok uygulamada karmaşık teknolojilere ihtiyaç duyulmaz.
  • Kurulan sistemlerin bakım faaliyetleri yok veya çok azdır.
  • Güneş enerjisi doğabilecek arızalardan etkilenmez. Mesela ulaşım şebekerinde yapılan değişiklikler enerjinin tümünü etkilemektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
90TakipçilerTakip Et
42,500AboneAbone Ol