Ana SayfaÖneri ve FikirlerAkıllı Televizyon Alırken

Akıllı Televizyon Alırken

-

Televizyonların daha senesi dolmadan bir üst versiyonu çıkıyor. Peki yeni evinize bu akıllı televizyon seçeneklerinden alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Bir akıllı TV almadan önce televizyonun sizin hayatınızda ve dolayısıyla evinizde ne kadar yer tutacağı ve daha çok hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor.

Dizi, haber gibi standart TV yayınları izlemek. Maç, film ve oyun amaçlı da kullanmak. İnternet ve Smart TV özelliğini kullanmak. Dizi, haber izlemek gibi gündelik ihtiyaçlar için ise daha az özellikli TV sizin için uygun olabilirken, maç ya da film izleme amaçlı ise yüksek görüntü (HD-FullHD-UDHD) ve ses kalitesine sahip modeller tercih etmeniz ideal olacaktır. Eğer interneti de olsun derseniz Smart özelliği olması gerekiyor.

İhtiyacınızı belirledikten sonra sıra seçeceğiniz TV’nin boyutuna geliyor. TV’nin boyutu fiyatını belirleyen en önemli özelliklerinden. Ekran büyüdükçe fiyatlar da artıyor. Televizyonu ne kadar mesafeden izleyeceğiniz de boyutu belirlerken önemli:

  • 1- 2 metre mesafe: 22 ve 26 inç (55-66 cm)
  • 2- 3 metre mesafe: 32 ve 40 inç (80-102 cm)
  • 3- 4 metre mesafe: 42, 47 ve 50 inç (106-119- 127 cm)
  • 4 metre üstü mesafe: 52 inç ve üzeri (132-140-153 cm) olmalı.
Smart TV

Son dönemde Plazma yerine LED ve Ultra HD ekranlı televizyonlar daha çok tercih ediliyor. Görüntü kalitesi sizin için önemliyse alacağınız televizyonun LED ekran olması bu açıdan önemli.

3D özelliği televizyon yayınlarını ve filmleri 3D izlemenizi sağlar. 3D özellikli televizyon satın alanların çoğunluğu, bu özelliği her zaman kullanmıyor. Bu nedenle eğer kullanmayı düşünmüyorsanız sizin için çok uygun olmayabilir.

Çözünürlük konusunda da bütçenize göre hareket etmelisiniz. HD, FULLHD ya da ULTRAHD seçenekler var. Yeni trend ise 4K TV’ler (UDHD), ancak bu tarz yayın yapan kanal sayısı şimdilik az.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,000AboneAbone Ol