Ana SayfaÖneri ve FikirlerRenklerin Etkisi - Sinirliyseniz veya Tembelseniz Tıklayın!

Renklerin Etkisi – Sinirliyseniz veya Tembelseniz Tıklayın!

-

Renklerin Etkisi; Bazı renkler, kişilere ilham verirken, bazı renkler tembellik etkisi yapıyor. Renkler ve etkilerini bilmek gündelik bazı problemlerinizin de çözümü olabilir. Sinirliyseniz veya tembelseniz etrafınızdaki renkleri gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Kullanılacak boya ve dekor renginin, mekanın kullanılış amacına göre belirlenmesi gerektir. Araştırmalara göre, dekor renklerinin, yansıttığı ışık ve hissettirdiği duygularla kişiler üzerinde olumlu ya olumsuz etkiler yapabileceği belirlendi. İlginizi Çekebilir; Evde Boya Yapmak Hakkında Tavsiyelerimiz!

Hırçın Kırmızının Etkisi

Hırçın Kırmızının Etkisi

Fiziksel gücün, hareketin rengi olan kırmızının başlangıçları teşvik edildiği belirtilir. Kırmızı çalışma şevkini artırır. Tembelliğin karşıtıdır, ancak kızgınlığa ve saldırganlığa da yol açabilir. Bu nedenle hareketin yoğun olduğu yerlerde çocuk odaları, dans stüdyoları ile diskotekler gibi topluma açık olan alanlarda kullanılmalıdır. Koyu tonları yoğun ve sıkıcı bir atmosfer yaratır. İlginizi Çekebilir; Şifa Veren Renkler ile Dekorasyon Önerileri

Gösterişli Turuncunun Etkisi

Gösterişli Turuncunun Etkisi

Turuncunun da kırmızı gibi dışa dönük ve heyecan verici hatta kırmızıdan daha yapıcı olduğu saptandı. Sağlık, canlılık, yaratıcılık, güven, cesaret ve iletişimi simgeleyen turuncunun ezici olma ve üstün gelme isteklerini de beraberinde getirir.

Turuncunun gösteriş meraklısı bir karakteri de dışa vurabileceği vurgulanır. Mutfakta, çocuk ve yemek odası ile koridorlarda sıcaklık yaratacağını neşe ve mutluluk vermesi istenen ortamlarda ve geniş alanlarda kullanılabileceği belirlenmiştir. İlginizi Çekebilir; Renkli Banyo Duvarları Hakkında & Örnekler

İlham Kaynağı Sarı Renk

İlham Kaynağı Sarı Renk

Sarının parlak, neşeli ve sevecen etkisinin umut aşıladığı belirlendi. Sarı, ilham verici özelliğiyle zihinsel karışıklığa da yol açabilir. Mutfak için çok uygundur. Çalışma odalarında kullanılmamalıdır çünkü zihni bulandırıp karışıklığa yol açar. Dinlenme amaçlı ortamlarda da önerilmez. İlginizi Çekebilir; Evinizi Boyatırken Aklınızda Bulunsun!

Yatıştırıcı Yeşilin Etkisi

Yatıştırıcı Yeşilin Etkisi

Paylaşımın, işbirliğinin, uyumun ve cömertliğin rengi olan yeşilin ise yatıştırıcı etkisine dikkat çekilir. Yeşile yakın bir renk olan turkuaz da değişimin ve dönüşümün simgesidir. Dikkati ayakta tutar. Kendini ifade etmeye yardımcı olur. Mekanları daha geniş gösterir. Banyolar, yatak odaları ve çalışma odalarında da kullanılabilir. Açık tonları duvar için uygundur. İlginizi Çekebilir; Duvar Boyası – Duvarları Hangi Renge Boyatmalı?

Barışsever Mavi

Barışsever Mavi

Mavi ise barışı, sevgiyi ifade eder. Hayalperestlik ve aşırı duygusallık yaratabilir. Sakinleşme, stres atma, dinlenme amaçlı olan her yerde kullanılabilir. Yatak odalarında, meditasyon mekanlarında açık tonları uygundur. Hareketin ve çalışmanın çok olduğu yerlerde kullanılmamalıdır. Koyu tonları tembellik ve melankoli yaratır. İlginizi Çekebilir; Renk ve Boya Seçimi İçin Yararlı İpuçları

İlham Veren Mor

İlham Veren Mor

Asaleti ve kendine güveni temsil eden morun yaratıcılık ve hoşgörü uyandırır. Bu renk aynı zamanda unutkanlık ve sabırsızlık yaratabileceği de belirlenmiştir. Mor, özellikle meditasyon odaları için uygun bir renk olduğu açıklanmıştır.

Bu rengin lavanta, leylak ve orkide tonlarının yatak odaları ve çalışma odalarında kullanılarak, kendinize güven duygunuzu artırabilirsiniz. Bu rengin açık tonlarıyla hastanelerin bekleme odaları da dekore edilebilinir. Ayrc Bknz; Mor İle Mükemmel Dekorasyon Fikirleri

Dengeli Beyaz & Siyahın Etkisi

Dengeli Beyaz & Siyahın Etkisi

Beyaz enerji sistemini dengeler. Yaratıcılık duygularını açığa çıkartır ve geliştirir. Siyah, gri ve kahverengi: Siyah, gri ve kahverengi gibi renklerin ise yoğun ve ağır bir enerjiye sahiptir. Siyah aşırılıkları dengeler ancak tek renk olarak kullanılmaması gerekmektedir. Kahverengi de sosyal dengeyi ve toplum içinde rahatlığı sağlayan bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Renklerin etkisi şimdilik bu kadar. Yorum yapmayı unutmayın..

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,000AboneAbone Ol