Ana SayfaDekorasyonEvde Boya Yapmak Hakkında Tavsiyelerimiz!

Evde Boya Yapmak Hakkında Tavsiyelerimiz!

-

Evde boya yapmak; Birçok insanın boya için boyacılara yüksek meblağlar ödemesi, kaliteli işçilik sayesinde iz ve lekesiz duvarlara sahip olmak istemelerindendir.

Son yıllarda yaygın kullanılan saten boyalar fırça ve rulo izlerini daha çok gösterdiğinden, parlak saten boyalarda işçiliğin önemi bir kat daha artmaktadır. Duvar ve diğer yüzeylerde boya sonrası oluşan iz ve lekeler büyük bir çoğunlukla boyanın kalitesi ya da dokusundan değil, tamamen yanlış uygulanan boyama tekniklerinden kaynaklanır. Özellikle duvar boyanması sonrası görünen izler, kalıcı olduğu için estetik anlamda son derece olumsuz bir görüntü oluşmasına neden olur.

İlginizi Çekebilir; Renkli Banyo Duvarları Hakkında & Örnekler

Evde boya yapmak için bilmeniz gerekenler;

Evde boya yapmak için bilmeniz gerekenler;

Duvar boyanmasında iz ve leke bırakmamaya en çok dikkat edilmesi gereken alan, duvarların birleştiği köşe bölgelerdir. Ayrıca detaylı yüzeylerin boyanmasında da iz sorunu oluşabildiğinden, bu tür bölgelerin boyanması esnasında bir takım uygulama tekniklerinin kullanılması gerekir.

Duvarların birleşme alanlarında kesme yapılmadan önce boyanın inceltilmesi, genel olarak köşelerde oluşan boya izlerini ve lekelerini engelleyecektir. Genel olarak duvarın boyanmasında kullanılan boyanın biraz daha inceltilmesi ve bir kat daha fazla boya yapılmasıyla çözülebilen duvar kenarlarındaki iz ve leke sorunu, yine de titiz bir işçilik gerektirmektedir.

Söz konusu saten boyalar olduğunda iz kalmaması için rulo kullanılması gerektiğine dair olan inanış da, tamamen doğru değildir. Çünkü kaliteli bir rulo kullanılmasına rağmen doğru tekniklerle yapılmayan boya işlemleri sonrasında yine iz ve lekeler oluşabilir.

İlginizi Çekebilir; Şifa Veren Renkler ile Dekorasyon Önerileri

İpekmat veya parlak nitelikli boyalar

İpekmat veya parlak nitelikli boyalar

İpekmat veya parlak nitelikli boyaların kullanılması durumunda dalgalanma sorunlarının yaşanmaması için normalden daha fazla inceltilmesi gereken boya, böylece daha yumuşak bir dokuya sahip olacağından duvar tarafından sorunsuz ve katmansız bir biçimde emilir. Yarımat ve ipekmat boyalarda dalgalanma görüntüsünün oluşmaması için uygulanabilecek bir diğer yöntem de, boş tarama olarak bilinen uygulamadır.

İlginizi Çekebilir; Evinizi Boyatırken Aklınızda Bulunsun!

Rulo ile boyanın üzerinden geçilmesi gerekir

Rulo ile boyanın üzerinden geçilmesi gerekir

Duvarın boyanmasında kullanılan yarımat ve ipekmat boyalar kaliteli olsa dahi, bazen duvarın da yapısına bağlı olarak dalgalanma görüntüsü oluşabilir. Bu tür sorunların engellenmesi için boya uygulandıktan sonra diğer kata geçilmeden ve “fırça tekrar boyaya batırılmadan” bir defa daha.

Rulo ile boyanın üzerinden geçilmesi gerekir. Bu şekilde uygulanan boş tarama yöntemiyle boya yüklenmeyen rulo, duvar yüzeyindeki boyanın eşit olarak dağılmasını ve böylece duvarda dalgalanma görüntüsü oluşmamasını sağlayacaktır. Son olarak unutulmaması gereken, kullanılan fırça ve rulonun boya ve yüzey ile uygun seçilmesi gerektiğidir.

İlginizi Çekebilir; Duvar Boyası – Duvarları Hangi Renge Boyatmalı?

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
90TakipçilerTakip Et
42,500AboneAbone Ol