Ana SayfaBebek & Genç OdasıBebek ve çocuk odası alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bebek ve çocuk odası alırken dikkat edilmesi gerekenler

-

Çocuk Odası Alırken

Çocukların yaşantıları sadece çocuk odasında kalmaz., tüm ev onların etrafında şekillenir. Sabahın erken saatinden yatma saatine kadar çocuğun vakti evde yapılan aktivitelerden oluşur. Unutulmaması gereken en önemli unsurlardan bir tanesi çocukların yardım etmek ve sizinle birlikte faaliyetlere katılmak istemesdir, o nedenle onların kullanabileceği eşyaları ulaşabilecekleri yerlere koymak gerekir. Saklamak istenilen çekmeceleri kapatmak için veya güvenlik gerektiren yerlere IKEA‘nın özel tasarlanmış PATRULL çocuk güvenlik ürünleri kullanılabilir.

Çocuklar ciddiye alınmak isterler, onların eşyaları artık sadece onlara aittir ve kişiliklerini yansıtmalıdır. Bu nedenle onlarla birlikte alışverişe giderek kendi tarzlarını odalarına yansıtmalarına olanak sağlamak, ihtiyaçlarını öğrenmek ve odalarında onlara uygun çözümler bulmak; uyuyabilecekleri, oyun oynayabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri ortamı sağlamak çok önemlidir. Unutulmaması gereken çocuklar büyürken gelişen yetenekleri ve rol alma isteğinini önem kazanmasıdır.

Bebek Odası Alırken

Bebekler hayatımızda ki en önemli varlıklardır. Evde onlar için sıcak, sakin ve güvenli bir ortam sağlamak isteriz. IKEA bebek ürün gamı  anne ve babaya bu atmosferi sağlayan ve ihtiyaçları olacak her şeyi içeren, bebeğin en önemli dönemlerinde ona destek olmak amacıyla geliştirilen; karyola, saklama çözümleri, alt değiştirme masası, battaniye, oyuncak ve aksesuarlardan oluşur. Bebeklerin ne kadar çabuk geliştikleri ve ihtiyaçlarının değiştiği düşünülünce mobilyaların da bu hıza ayak uydurması gerektiğini düşünürüz. Bu nedenle bebek odası seçilirken bir çok fonksiyonu olan ürünler seçmeye dikkat edilmelidir.

Her yere uyum sağlayacak saklama çözümleri de büyük önem taşır. Büyüyen bebeğe göre ölçüleri değişebilen alçalan yatak bazaları ve çıkarılabilen yatak kenarlıkları ile karyolalar bebek odası için en önemli seçimlerdir. Bebekler birinci yıllarında etraflarından birçok şey öğrenirler.

Hareket etme yeteneklerini ve duyularını da bu dönemde fark ederler. Etraftakiler keşfetmeleri içinse dokunur, ısırır veya emerler. IKEA’da, bebek ürünlerinde kullanılması uygun görülmüş değişik malzemeler ve yüzeyler ile çocuğun dokunmasını, hissetmesini ve keşfetmesini destekler. Bebek odası için seçilen tüm ürünlerin kolayca temizlenebilir olması gerekir. Yerde yumuşak bir halı ve bir battaniye ile bebek için yerde oynayabileceği bir alan yaratmış olur. Odayı bebek için daha uyarıcı bir hale getirmek için de kontrast renklerden ve hareketli objelerden yararlanabilirsiniz. Odayı kurarken mobilyaların sağlam olduğundan ve bebeğin onlardan destek aldığında devrilmeyeceğinden emin olmak için yüksek üniteler duvara sabitlenir. Oyuncak seçimlerinde de bebeğin beş duyusuna hitap edecek güvenli, ilgi çekici oyuncaklar seçilmesi, bebekleri etraflarında ki dünyayı keşfetmeleri için cesaretlendirir.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
90TakipçilerTakip Et
42,600AboneAbone Ol