Ana SayfaDekorasyonTekne Dekorasyonu Fikirleri

Tekne Dekorasyonu Fikirleri

-

Ben her zaman denizciliğin yalnız iki ustadan öğrenilebileceğini düşünmüşümdür; birincisi deniz, ikincisi ise tekne” der Nobel ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago. İnsanın ruhuna en yakın olduğu kendini en özgür hissettiği yer denizin üzerinde teknedeki yaşamın konforunu arttıracak seçimleri bir araya getiriyor, motive eden fikirlere yelken açıyoruz.

Deniz mevsiminin vazgeçilmez keyiflerinden biri tartışmasız tekne. Her gün farklı bir denizde gözlerinizi açmaya, mavinin yeşile karıştığı eşsiz koyları keşfe çıkmaya, denizin ve doğanın tadını tam anlamıyla çıkarmaya olanak sağlayan tekneler, tutkunları için başlı başına bir yaşam tarzı. İster söz konusu kendinizi rüzgara teslim edeceğiniz bir yelkenli, ister lüksün ve konforun tadını çıkaracağınız bir yat olsun, tekneler artık mimari nitelikleri, sundukları konfor, yaşam tarzı ve yansıttıkları stiller ile ön plana çıkıyor. Bu sebeple tekneler yalnızca bir ulaşım aracı olarak değil, yaşayan bir ev olarak düşunülmeli, dekorasyon ve stil anlamında birtakım ihtiyaçları olduğu unutulmamalı. Sahibinin ruhunu, kişiliğini, yaşam tarzını, zevklerini ve hatta dünya görüşlerini yansıtan teknelerin stil şifrelerini çıkarıyoruz.

Özgürlüğe Yelken Açanlar

Özgürlüğe Yelken Açanlar

Denizciliğin meşhur “En iyi tekne arkadaşının teknesidir” sözünü bilmeyen yoktur. Fakat arkadaşının teknesiyle yetinmek denizciliğin özgür ruhuna ters düşebilir. Nitekim son rakamlar gösteriyor ki hem şehrin karmaşasından uzakta nefes almak, hem de tatilini gözlerden uzak bir şekilde gerçekleştirmek isteyenler ile birlikte yelkenlerini özgürlüğe açanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Tekne İçinde Yaşam Sanatı

Tekne İçinde Yaşam Sanatı

Yüzen bir taşıt içerisinde dekorasyon kurgusu oluştururken, fonksiyona stilden çok daha fazla önem vermek gerekiyor. Teknenin hareket edebilmesini sağlayan rnekânik unsurlara her zaman kolayca ulaşılabilmeli, mobilya ve panel köşelerinde sivri hallerden kaçınılmalı. Kullanılan tüm malzemeler, tuzlu suyun aşındırıcı etkisini göz önüne alarak marin yaşama uygun olmak. Her bir metrekarenin çok değerli olduğu bu yüzen evleri ev konforuna ve şıklığına ulaştırmak, öncesinde bolca planlama ve hesaplamalar yapmayı gerektiriyor. Hareketli yaşam alanları olan teknelerde olası kazaların önüne geçmek için sabitlenebilir mobilyalar, aksesuar ve aydınlatma elemanları, yanmaz kumaşlar, sofralarda melamin ve emaye ve gibi kırılmaz, hafif ve dayanıklı malzemeler tercih etmekte ise fayda var. Dolap kapaklarında ve çekmecelerde kullanılan kulplar ve sistemler ise kolayca açılmamalı.

Tekne Aydınlatması

Tekne Aydınlatması

Teknenizin dekorasyonunda değişikliğe gidecekseniz işe ilk olarak aydınlatmayı değiştirmekle başlayabılirsiniz. Genelde teknelerde sıklılda tercih edilen beyaz floresan yerine ortamı daha iyi gösterecek sıcak günışığı tonlarını kullanmak, teknenizin havasını hızlıca değiştirmeye yardımcı olacaktır. Zemin aydınlatmaları teknelerde gizemli ortamlar oluşturmak için birebir. Zeminlere ışık tutan led aydınlatmalar, ahşap fenerler, bolca mum, yemek masasının üzerine konumlanan şık bir sarkıt yeterli olacaktır. Tüm aydınlatma seçimlerinizi teknede olduğunuzu hatırlayarak gerçekleştirmeli ve her birini meydana gelebilecek yangın gibi felaketlere karşı sabitlemeli, sıcaklığı artırmaya sebep olabilecek halojen lambalar yerine led aydınlatmalara yer vermelisiniz.

Lüks Otel Konforu

Lüks Otel Konforu

Tekne dekorasyonunda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de tekstil ürünleri. Tüm kumaşlar, deniz koşullarına uygun nitelikte, teknolojide ve lükste olmalı. Bir teknede olabilirsiniz, ancak mekâna hakim olacak dekorasyon stili için ilhamınızı lüks bir otelin iç mekânından alabilirsiniz. Konforu yüksek oturma grupları, rahat yataklar, tekneler için özel olarak üretilen ve hatta baş harf, amblem veya tekne ismi, yastık, nevresim, bornoz, havlu gibi yatak odası ve banyo tekstillerine işlenerek kişiselleştirilebilen tasarımlar, taze çiçeklerle dolu vazolar, her kamarada bir saksı bitkisi özgün bir hava oluşturmak için ihtiyacınız olanlar.

Temiz ve Düzeli

Temiz ve Düzeli

Suyun meditatif etkisini hissetmek ve tazelenmek için tekneden daha iyi bir yer olamaz. Yine de mekânın enerjisini temizlemek ve ferah bir mekân algısı oluşturmak istiyorsanız Feng Shui felsefesi, genelde teknelerde alışılagelmiş küçük pencereler olduğu için, içeriye giren doğal ışığı çoğaltmak ve etkisini artırmak amacıyla beyaz ve bej gibi ışığı yansıtan aydınlık renkleri, aynaları, hoş kokulu mumları, iç mekânın düzenli temizlenmesini, havayı temiz tutmaya yardımcı difüzörleri, bergamot ve okaliptüs gibi esansiyel yağların mekanın içinde dolaşmasını öneriyor. Eğer tekne dağınıksa, iyi görünmesi oldukça zor olacaktır. 2-3 metrekare gibi bir alana sahip kabinleri, gereksiz eşyalardan arındırın.

Deniz Esintisi

Deniz Esintisi

Denizin ortasında denizden ilham almamak mümkün mü? Tekne dekorasyonunda su altı dünyasından esinlenen formlar, renkler ve desenlere yer vermenin modası asla geçmiyor. Turkuaz ve mavinin tüm tonları, zamansız Fransız stiline atıfta bulunan lacivert-beyaz çizgiler, mercan aksesuarlar, balık, istiridye, yosun, ıstakoz desenleri, halat tasarımlar ve ham keten dokular, klasik fakat zarif bir tekne dekorasyonunun olmazsa olmazları arasında.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
90TakipçilerTakip Et
42,600AboneAbone Ol