Ana SayfaÖneri ve FikirlerKadife Modası Geri Dönüyor

Kadife Modası Geri Dönüyor

-

Kadife yadsınamaz güzelliği ile, geçen zaman içinde unutulmuş değildi; ancak bu sezon daha da yoğun olarak göreceğimiz bu kumaş, daha önce pek alışkın olmadığımız renklerde, ummadığımız ürünlerde, beklenmedik bir kontekst içinde karşımıza çıkıyor olacak.

Adına filmler çekilen, şarkılar yapılan bu cazibeli kumaştan yapılmış parçalar için evinizde ve gardırobumuzda biraz yer açmanın tam zamanı. Bu sezon, yüzlerce yıllık lüks denildiğinde akla ilk gelen materyallerden biri olan kadife için kendine yeni bir kimlik bulma zamanı diyebiliriz. Nostaljik görüntüsünün altında yatan asaletin en büyük sebebi; eski dönemlere ait saraylı kadınların bu kumaştan yaptırdıkları kusursuz elbiselerin ve dönemin gösteriş sembolü olan, göz dolduran kadife oturma gruplarının, bezemeli yatak odalarının hafızamıza kazınmış hayali kuşkusuz. Ayrc Bknz:Gardırop Düzeni Fikirleri & Önerileri

Bu güçlü algıyı kırarak kadifeyi modern tasarımın içine yedirmek, mekan ağırlaştırmadan dengeli bir hacim yapmak kolay olmasa da mümkün. Yoğun renkleriyle klasik parçalar değerlerini koruyor. Öte yandan kadife; farklı doku ve renk denemeleriyle kimi zaman masalsı bir sıcaklık kimi zamansa daha soğuk tonlarda, şehirli, oldukça modern bir hal alıyor. Bu yeni çokkimlikli haliyle, bize farklı dünyaların kapılarını aralıyor.

Konu kadife parçalar kullanmak olduğunda formül, iç mekan ve giyim dünyası için az-çok benzer işliyor. Genel olarak bakıldığında, başlı başına çok güçlü bir materyal olduğu için bütünün içinde bir detay olarak ele alarak öne çıkartabilirsiniz. Sıradan sayılabilecek bir kombinin altına kadife bot giyebilir, bembeyaz duvarın önüne şarap rengi bir koltuk yerleştirebilirsiniz. Ya da sonuna kadar gidip baştan aşağı kadifelere bürünebilir, şarap rengi duvarınızın önüne şarap rengi kadife koltuğunuzu yerleştirip gold aksesuarlarla kadifenin ihtişamına tamamen teslim olabilirsiniz. Kadifeyi nasıl kullandığınız kadar önemli bir başka detaysa renk ve doku seçimleriniz. Ayrc Bknz:Koltuk Takımları

Gösterişli Dokular

Gösterişli Dokular

Klasikten vazgeçmek istemeyenler için yoğun bordolar, parlak lacivert ve zümrüt yeşili tonlarındaki kadife parçalar, lüks algısı yüksek, zarif bir hava oluşturuyor. Bu parçaları klasik bir styling’le kullanabileceğiniz gibi; dokuma kumaşlar, mermer, ahşap gibi daha natürel malzemelerle birleştirerek daha İskandinav bir tarz da elde edebilirsiniz. Ayrc Bknz:Huzur Veren Dekorasyon Önerileri – İSKANDİNAV Stili

Her biri başlı başına gösterişli olan kadife koltuktan takım olarak kullanmak yerine tek başına kullanmana, mekan boğmadan kadifenin gösterişini yansıtmanıza yardımcı olacaktır. Yeni bir koltuk almak yakın dönem planlarınıza dahil değilse kadife perdeler, yastıklar ve yatak örtüleri gibi detaylarla güçlü bir değişim yapabilirsiniz. Düz renklerdeki parçalar kadar geleneksel desenler de karşımıza çıkıyor. Geniş alanlarda daha büyük parçalarda tercih edebileceğiniz kadifeyi yine yastık, makyaj çantası gibi küçük detaylarla da evinize taşıyabilirsiniz.

Uçucu Tonlar

Uçucu Tonlar

Dokunma duyumuzu anında harekete geçiren dokusuyla her zaman biraz tutkulu, çocukluğumuzdan kalan imgelerde hep biraz ağır ve asildi. Bu yüzdendir ki konu kadife bir elbise giyip kuşanmak veya evin başköşesine kadife bir koltuk yerleştirmek olduğunda aklımızın bir yanında daima soru işareti olur. Acaba kadifenin ağrılığını taşıyabilir miyiz?

Pudra, mint, gri gibi tonlarda tasarlanmış kadife parçalar kadifenin ağırlığını hafifleterek mekana daha sıcak bir dokunuş yapmanıza yardımcı oluyor. Belki baştan aşağı bordo kadife bir takım giyemezsiniz ama jean’le tamamladığınız gri kadife bir sweatshirt neden olmasın? Benzer bir formül evler ve diğer iç mekanlar için de geçerli. Vurucu tonlardaki kadife ürünler size biraz fazla iddialı geliyor, bir yandan da instagram’da gezerken gördüğünüz o oturma odasında aklınız kalıyorsa daha nude tonlara yönelerek dengeli ve yumuşak mekanlar oluşturabilirsiniz.

Retroperspektif

Retroperspektif

Şaşaalı bordolarla masalsı pudraların arasında bir yerlerde daha alternatif bir seçenek arayanlar için hardal, toprak tonları, yeşiller, kiremit kırmızıları gibi renklere sahip kadifeler, 70’ler etkisini mekanlara ve podyumlara getiriyor.

Fitilli kadife, etnik desenler, biye gibi uygulamalar bu tarz için çok uygun. Yılın pantone rengi olarak belirlenen yeşil, bir süredir mekanları etkisi altına alan doğaya dönüşü tasdikler nitelikte. Ev dekorasyonunu etkisi altına alan kadife trendini bu doğal akımla birleştirmek isterseniz, retro tonlarda tercih edeceğiniz bir tasarım mükemmel bir seçim olabilir.

Yeşil bitkiler, terracota saksılar, ahşap sehpalar gibi ürünler, kadifenin o bilindik ağır hissini yok etmenize yardımcı olurken bu paletten seçeceğiniz ürünlerin renklerini vurgulamanızı ve daha vurucu bir sonuç elde etmenizi sağlayacak.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,000AboneAbone Ol