Ana SayfaDekorasyonDuvar Kaplaması Desen ve Renk Armonisi

Duvar Kaplaması Desen ve Renk Armonisi

-

Duvar kaplaması üç boyutlu baskı teknolojilerinin geldiği son noktada yaratıcılık tüm sınırları ortadan kaldırıyor. Modern ve sıcak yaşam alanlarının vazgeçilmezi yer ve duvar seramikleri, keyif dozu yüksek stil sahibi mekânlar oluşturuyor. Sayısız renk ve malzeme alternatifiyle tüm zevklere hitap eden seramikler, yalnızca banyo ve mutfaklara değil yaşam alanlarının tamamına uygulanabiliyor. Bknz;Çanak Lavabolar (Tezgah Üstü Lavabolar)

Kullanırn alanı yalnızca zemin, banyo ve mutfak olarak bilinen seramikler, sunduğu sayısız form ve renk seçenekleri ile mekân ayrımını ortadan kaldırarak kullanıcılara sınırsız özgürlük tanıyor. Kuralların yeniden belirlendiği bu radikal değişimle artık mutfak seramiğini banyonuzun duvar yüzeylerine, banyo seramiğini yaşam alanlarının tam merkezine uygulayabilirsiniz.

Desen ve renk armonisi
Duvar kaplaması desen ve renk armonisi

Desen ve renk armonisi

Eğer tek bir seramik modelinde karar kılamadıysanız, beğendiğiniz iki ya da üç farklı seramiği bir arada kullanabilirsiniz. Farklı desen ve renklerdeki seramikleri birlikte uygulayarak alan içerisinde görünmez sınırlar çizebilir, aynı mekân içerisinde farklı kurgular oluşturabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, desen ve renklerin uyum içinde olması.

Boya, kağıt, seramik bir arada

Seramiklerin hüküm sürdüğü alanların başında gelen banyoların duvar yüzeylerinde boya, duvar kağıdı ve seramik arasında seçim yapamıyorsanız hepsini bır arada kullanabilirsiniz. Örneğin, yalnızca duş kabini alanını seramik tercih ederek banyonuzun kalan duvarlarını suya karşı dayanıklı bir boyayla boyayabilir ya da yine neme karşı dayanıklı bir duvar kağıdıyla renkledirebilirsiniz. Bknz; 3 Boyutlu Fayans Modelleri Hakkında

Yalnızca ıslak alanlarda değil, yaşam alanlarının tamamında söz sahibi olan duvar seramikleri; uygulandığı alana karakteristik bir hava katmalarının yanı sıra, aşınmaya dayanıklı olan güçlü yapıları ve sunduğu temizleme kolaylıkları ile de tercih sebebi.

Seramikte yükselen trendler
Seramikte yükselen trendler

Duvar kaplaması seramikte yükselen trendler

Bu yılın yükselen eğilimleri arasında ön plana çıkan geometrik formlar, stil sahibi iç mekânlar oluşturmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Altıgen, üçgen ya da balık pulu gibi farklı formlarda ve canlı renklerdeki seramikler, uygulandığı alanın enerjisini yükseltmeye yardımcı oluyor.

Antrasit gri ve siyah gibi koyu renkli duvar seramikleri, başta ıslak alanlar olmak üzere en çok tercih edilen modeller arasındaki hakimiyetini koruyor. Dramatik mekân kurgusu oluşturmak için en uygun tercih olan koyu renkli seramikler, kontrast oluşturmaya yardımcı olacak açık tonlar ile bir arada tercih edilebilir. Bknz:Trend Halı Modelleri ve Günümüzün Halı Teknolojileri

Ahşabın zeminden başlayıp tüm mekânda oluşturduğu sıcak ve samimi atmosferi duvar yüzeylerinde de devam ettirmek isterseniz, seramik trendleri arasında hızla yükselişe geçen parke görünümlü modelleri tercih edebilirsiniz. Bknz:Yer Döşemesi İçin Ahşap mı? Ahşap Görünümü mü?

Popülerliğini asla yitirmeyen çini desenleri, seramiklerde de varlığını sürdürüyor. Özellikle mutfak ve banyoların duvar yüzeylerinde kullanılan çini desenli seramikler, yaşam alanlarına hem nostaljik hem de güncel bir görünüm kazandırıyor.

BONUS: Maksimum Oda Kullanımı İçin Öneriler

  • Yatak odanız dar ve sınırlı bir alana sahipse her şeye kolayca erişmek için yatağı odanın tam ortasında konumlandırmak akıllıca olur. Çünkü böylece karyola çevresini boşa çıkararak ihtiyacınıza göre tamamlayıcı mobilyalarla bir düzen sağlayabilirsiniz.
  • Yatak odasında kullanacağınız tekstil ve diğer malzemeler de, ferahlık hissi oluşturmak açısından önemli detaylar. Mesela karmaşık desenler yerine düz ve dokulu seçenekler tercih edin; açık renk ahşaplar, rattan gibi dogal malzemeler kullanın. Ayrıca ortama uygun kullanacağınız genel bir aydınlatma mekânı aydınlık gösterir.
  • Altı çekmeceli bir karyola, sandıklı puflar, arkası askılı aynalar… Hepsi ekstra alan kazandırır.
  • Eğer yekpare bir gardırop için duvarda yeterli derinlik ve uzunluk yoksa açık askılı demonte sistemler kullanın. Bu alanı odadan ayırmak, daha şık ve düzenli göstermek için önüne dekoratif kumaş perdeler asın.
  • Yatak altına, dolap içine kolayca girebilen ölçüde dekoratif sepetler, kutular küçük eşyaları depolamak ve istediklerinize kolayca ulaşmak için çok kullanışlı. Bknz:Depolama Çözümleri ile Evinizde ki Dağınıklığı Bitirin

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,300AboneAbone Ol