Ana SayfaÖneri ve FikirlerBütçeyi Aşmamak İçin Neler Yapılmalı?

Bütçeyi Aşmamak İçin Neler Yapılmalı?

-

Bütçeyi aşmamak; Evinizi yenilerken iyi bir planlama yapsanız bile ters giden bir bütçeyle karşılaşabilirsiniz.

Bütçeyi Aşmamak İçin Hazırladığımız Bu Listeyi Dikkate Alın!

Bütçeyi Aşmamak İçin Hazırladığımız Bu Listeyi Dikkate Alın!

1. Kendine Hakim Olamama

Muhtemelen, bütçenizi aşmanızın en büyük sebebi budur. Sipariş esnasında bütçeyi aşmadıysanız projenin tamamında da aşmamalısınız. Bütçeniz yoksa vazgeçmeyi bilin ve istediğiniz düzenlemeyi bütçenize uygun hale dönüştürmeye çalışın.

2. İşe Başladıktan Sonra Değişiklikler Yapmak

Bütçenizi aşmanızın en önemli ikinci sebebi. Örneğin ankastrelerde sonradan yapacağınız bir değişiklik bütçenizi sarsabilir. Eğer daha ucuza mâl olmayacaksa, orijinal planınıza sadık kalın. Kendi kendinize tekrar edin: Kendi planım iyi, çok çok iyi. Değişiklik yapmama gerek yok.

3. Beklenmeyen Sürprizler

Sürprizler çoğunlukla eğlenceli değildir ama hayatın bir parçasıdır. İleride oluşabilecek problemleri engellemek için, projenizi tekrar gözden geçirmenize sebep olsa bile, bulduğunuz hataları düzeltmelisiniz. Kabaran parkeler ya da tahta kuruları size ekstra masraf olmasın istiyorsanız önceden önlem almalısınız.

4. Üretici Hataları

Maalesef üreticiler ve marketler de hata yapabiliyor. Konuyla ilgili çözüm üreten firmalarla iş yapmaya çalışın. Mümkünse Tüketici Hakları Mahkemeleri’ne başvurun. Fakat bazen tek çözüm, sözleşmenizi iptal etmeniz olabilir.

5. İşçilik

Elektrikçiler, boyacılar, marangozlar ve tesisatçılar projenizde birlikte çalışacağınız insanlar. Onlarla bir problem yaşamamak için her şeyi anlaşma esnasında yazın.

6. Malzeme veya İşçiliğin Öngörülenden Fazla Tutması

Sizin planlarınız dışında gelişmeler olabilir. Örneğin daha önce kullandığınız bir ahşap malzemenin fiyatı daha sonra artabilir. Bu nedenle bütçenizi bu gibi ani değişimlere karşı biraz esnek tutmalı ya da fiyatı daha uygun başka alternatiflere yönelmelisiniz.

7. Plansız Başlamak

Birçok aşırı hevesli ev sahibi, hiç bir bilgisi olmadan dekorasyon işine başlayabiliyor. Ancak sonrasını düşünmeden bir duvarı ya da şömineyi yıktırdıklarında pişman oluyorlar. Bir işe girişmeden önce plan yapın ve uygun adımları takip edin.

Bütçenizi Aşarsanız Birkaç Seçeneğiniz Var

  • Projenizi beklemeye alın. Daha çok para biriktirmeyi veya fiyatların düşmesini bekleyin. Belirli malzemelerin ve araç gerecin fiyatlarının düştüğü belirli dönemler olabilir. Bekleyin.
  • Projenizi bölümlere ayırın. Her zaman hepsinin bir anda olması gerekmez. Örneğin duvarlarınızı boyayın, yatak örtülerinizi öteki ay sipariş edin.
  • Planınızı gözden geçirin. Belki sadece parke zeminleri değiştirmek yetebilir ya da yeni bir kanepeye gerçekten ihtiyacınız olmayabilir.
  • Kendiniz yapın. Küçük bir araştırmayla, boncuklu avizenizi almak yerine kendiniz yapabilirsiniz veya şifoniyerinizi kendiniz cilalayabilirsiniz.
  • İkame etmeyi deneyin. Bundan bir yıl sonra, yerdeki kilimin, severek aldığınız pahalı olan orijinali olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Satın almayı düşündüğünüz eşyaları reprodüksiyonlarını, kopyalarını veya benzerlerini araştırın.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,200AboneAbone Ol