Planlı tasarrufun ipuçları

Kendinize ayırdığınız birkaç saatiniz ya da sadece 15 dakikanız varsa her şeyi doğru planlamak için hızlı düşünün.

Çocuklar, ev işleri, iş hayatı derken yoğun tempo da dağılıp gidiyorsunuz. Oysa tasarruf ve para işleri ciddi ve dikkatli olunması gereken konular. Sadece Birkaç dakika ya da saati doğru kullanarak ev bütçesini düzenleyebilir ve kişisel birikimlerinizi yönlendirebilirsiniz.


15 Dakikada

Hedeflerinizi belirleyin: Tasarruf hedeflerinizi sıralayın. Kart ödemelerinizi yazın ve elinizde kalan miktarı belirleyin. Yapılacaklar listesi hazırlarsanız küçük ev tadilatları için ne kadar harcama yapabileceğinizi ve ne kadar para artırdığınızı da görmüş olursunuz.

Kredi limitlerinizi kontrol edin: Kredi kullandıysanız kalan ödeme ve limitleri düzenli takip edin. Bunun için sadece birkaç dakika yeterli. Bankaların online işlemler adımından başvuru, kalan borç ve limitler tek tuşla öğreniliyor.


Gelecek birikimleri öğrenin: Uzun zam andır çalışıyorsanız emekliliğinize ne kadar kaldığını, alacağınız tazminat ve aylık maaşınızı online hesaplayarak gelecekte bütçenize ne kadar katkı olacağını öğrenebilirsiniz. Bunun için sgk.org/emekli-ikramiyesihesaplama.html adımından yerinizden kalkmadan öğrenerek işinizi kolaylaştırın. Ayrıca http://ynb.datassist.com .tr/tazminat1.jsp bölümünden de istifa ettiğinizde ihbar ve kıdem tazminatlarınızı öğrenebilirsiniz. Doğru adresleri kullandığınız da tüm bunlar için harcayacağınız zaman sadece 15 dakika.

1 Saatte

Gözden geçirin: Aynı banka, danışmalık şirketi veya sigortacıyla çalışmak yüksek faturalar ödemekten kurtarır. Karar vermeden önce karşılaştırma sitelerinde gezinerek doğru markaları tercih etmek. Bunu sizin için yapan www.sigortam.net/sigorta-karsiiastirma gibi online siteleri ziyaret etmeniz yeterli. Kimi sigorta firmasının sitesinde karşılaştırma tabloları da bulunuyor. Böylece kazanacağınız miktarla belki de evin bütçesine katkıda bulunursunuz.


Bir gecede planlayın: Hesap makineleri ve online siteler çok romantik olmayabilir ama eşler arasında en istenmeyen diyalog finans ve yatırımlar. Çünkü çiftlerin yüzde pek çoğu şahsi borçlarını eşinden gizliyor. Bu konuyu paylaşacak bir eşiniz yoksa bir danışman ya da bu işleri iyi anlayan yakın bir arkadaşınızdan yardım alın. Bunun için sadece bir saatlik akşam yemeği hem keyifli, hem de karlı olacaktır.

2 Saatte

Evrakları düzenleyin: Düzenli olmak pek çok şeyi çözümler. Kredi başvuruları, aylık ödemeler, kart ekstreleri, banka hesapları, dekontlar vs… Her şeyi senelik ve aylık olarak bölün ve klasörleyin. Aynı işlemi sanal ortam da da uygulayın.


Bütçeyi düzenleyin: Aylık ve yıllık harcam alarınızı kayıt altında tutun. Aylık kazanç ve ödemeleri yazın, gelen para/giden para karşılaştırmasıyla birikim miktarını hesaplayın. Gelen gidene göre azalmışsa tasarruf etmeniz gereken kalemleri belirleme vaktidir.

Borçları düzenleyin: Kredi kartını düşük faiz oranlı harcamalar için tercih edin. Karttaki “asgari ödeme” miktarını kullanmayın. Çünkü %19 faizli 2000 TL.’lik borcun her ay %5’lik asgari ödeme miktarı ödendiğinde borç toplamı dokuz yılda biter,


Cari hesapları düzenleyin: Vadesiz cari hesaplarınızı tasarruflu bir banka hesabı altında toplayın. Böylece bırakın bankanız sizin adınıza para biriktirsin, siz ödemelerinizi yaptıktan sonra da hesabınızda para kalsın.

Bir Yorum Bırakın