Ana SayfaDekorasyonBalkabağı Fikirleri

Balkabağı Fikirleri

-

Turuncu rengin enerjisini tüm güzelliğiyle hissettiğiniz balkabağı ile çiçekleri buluşturmaya ne dersiniz?

Turuncu rengin enerjisine inananlardan mısınız? İçinizi ısıtan, size enerji veren bu renk ile çiçek tasarımları, sofra düzenlemeleri, pencere önü fikirleri ve bu listeye ekleyebileceğimiz daha birçok başlıkla öneriler verilebilir. Cadılar Bayramı dekorlarından tanıdık olduğumuz balkabağını sahnede görmeye devam ediyoruz.

Sonbahar dekorunu bu sayede biraz daha turunculaştırabilirsiniz. Ne de olsa bu sezon balkabaklı yemek tarifleri, küçük-büyük dekor amaçlı veya tüketilebileceğiz balkabağı türleri ile marketlerde, pazarlarda karşılaşıyoruz. Yakın zamana kadar farklı boylarda olan dikkat çekici türler yurtdışından gelirken, artık yerli üretim sayesinde hepsine daha kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz.

Kabak Dünyası

Kabak Dünyası

Turuncu bir kabak size ne anımsatıyor? Çıtır bir Hatay tatlısı mı yoksa karamelize olmuş Sakarya kabak tatlısı mı? Diyet bozduran tatlı reyonunu bir kenara bırakıp, kasım ayı için çiçek dekorunuza bu güzel kabakları katmaya ne dersiniz?

Bu bir sofra düzenlemesi olacaksa masanın orta kısmına büyük-küçük farklı türleri yerleştirdikten sonra yer yer hedera helix veya kuşkonmaz yaprakları ile tasarımı bütünleyebilirsiniz. Bir başka fikir ise, kabakları beyaz-yeşil bir sofrada kullanmak mı istiyorsunuz? O zaman ilk olarak beyaz kabak arayışına girebilirsiniz. Piyasada doğal olarak bulabilirsiniz ama yeşil için fırçayı elinize almanız gerekiyor. Akrilik multisurface kapatıcılığı yüksek olan boyalar tercih edebilirsiniz. Belirlediğiniz yeşil renk boyayı 2 kat sürdükten sonra mat veya yarı mat vernik ile işlemi tamamlayabilirsiniz.

Boya ile vernik arasında 24 saat geçmesi gerektiğini unutmayın. Kuruduğuna emin olduktan sonra da masanıza yerleştirebilirsiniz. Masa dekoru olarak kabakları kullandıktan sonra hepsini bir sepet içinde bir arada da kullanabilirsiniz. Elbette yine içinden sonbahar dalları veya yaprakları çıkabilir.

Balkabağı ve Çiçekler

“Çiçek olmazsa olmaz” mottosuyla kabakları da elbette çiçeklendirebilirsiniz. Bunun için kabağın üst kısmını bir kapak gibi kesin ve içini bıçakla güzelce oyun. Ardından da içinde rahat hareket ettirebileceğiniz bir kaşık ile iyice temizleyin Çekirdekleri temizledikten sonra içine kalın bir naylon veya jelatin yerleştirin. İçine sığacak kadar yeşil bitki süngeri de ekledikten sonra tasarıma başlayabilirsiniz. Bu sünger ıslak olmalı, unutmayın. Bu sayede kullanacağınız çiçekler bu süngerden beslenebilir. Jelatin sayesinde de kabağın iç kısmının bozulmasını engelleyebilirsiniz.

Balkabağı ve Çiçekler

Bir sonraki aşamada mevsim çiçekleri ile yaratıcılığınızı buluşturabilirsiniz. Farklı boy ve formlarda olan çiçekleri yan yana getirin ve aralara ekleyeceğiniz kuru dal, yaprak gibi detaylarla çeşitlerdirin. Yemek masasında kullanıyorsanız, baskın kokulu çiçekler tercih etmemelisiniz. Yemek kokusunu bastırmamalı.

Evin farklı noktalarında yer verecekseniz, kokulu türleri de listenize ekleyebilirsiniz. Bu sezon kasımpatıları, ayçiçeği, gül gibi türler kullanabilirsiniz. Elbette manolya yaprakları, hedera helix dalları, salix dalları gibi doğal dokular da işin içine dahil olabilir. Tüm hazırladıklarınız yan yana geldiğinde güzel bir sonbahar görüntüsü oluşturacağınıza emin olabilirsiniz. Dekorlarınızın kabak olduğunu unutmayın ve ısıtıcıdan uzak tutun.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,200AboneAbone Ol