Hayatınızı daha düzenli kılmak için doğru organize olmanız yeterli. Bunun için önerdiğimiz 5 basit kuralı uygulayarak çok daha kolay bir hayata kavuşabilirsiniz.

1. Yatak düzeninden başlayın

Hayat biz daha yorganın altından çıkmadan başlar. Yeterince sağlıklı bir uyku uyumamışsanız tüm gün sıkıntı çekersiniz. Bu yüzden doğru bir şilte ve yastık seç- melisiniz, Uyku alanı düzeniniz rahatlamanız için önemli, Okuma alışkanlığınız varsa uygun bir ışık kaynağı ve komodin seçimi yapın, Işığın göz yormayan ve direkt bir kaynaktan gelmesi gerekir, Komodin yüksekliği, ona kolayca ulaşmak için önemli, Çekmeceli bir model dağınıklığı önler ve dikkat dağıtmaz, Analog çalar saatler elektromanyetik dalgaları kısıtlayarak negatif elektriği önler, Ayrıca başucunuzda küçük bir not defteri uykuya dalmadan önce aklınızı kurcalayan düşünceleri not ederek rahatlamanızı sağlar.

2. Belirsizliklerden kurtulun

Dağınık bir dolabı düzene sokmak için kullanılmayanları elemek, Enerjinizi daha verimli kullanmak için ilgileneceğiniz işleri sınırlayın. Aynı güne
düzenli olunbirbiri ile ilgisi olmayan işleri sığdırmak yerine benzer konuları çözümlemeyi deneyin, Böylece ilginiz dağılmamış olur, gün sonunda daha az yorulduğunuzu ve enerjinizin kaldığını görürsünüz, Etrafınızda sevdiğiniz ve gelecek 12 ay boyunca kullanacağınız şeyleri tutun ve kalanı ihtiyacı olanlara dağıtın,

3. Böl ve yönet!

Bir oda ve cok fonksiyon mu? Tavsiyemiz her işlev ve ihtiyacınız için bir ürün organize etmeniz. Böylece gereksiz mobilya kalabalığını da önleyerek daha düzenli olursunuz, Anahtarlarınızın girişte durması gerekiyorsa salondaki kaseye koymak yerine dekoratif bir askılığa asara sürekli kaybolmasını önleyin, Eğer belli bir amaç için satın aldığınız urun artık işlevini görmüyorsa gerekli değişiklikleri yapmaktan çekinmeyin.

4. Alışveriş listeniz hep hazır olsun

Yanılmanın ve hata yapmanın imkansız olduğu bir yöntem günlük “alınacaklar listesi” hazırlamak. Mutfak için olanın dışında genel ihtiyaçlar için de ayrı bir liste hazırlayabilirsiniz. Eğer yalnız yaşıyorsanız küçük bir yazı tahtası ya da mantar pano edinerek antre ya da mutfak duvarının bir köşesine asabilirsiniz. Eğer geniş bir aileniz varsa herkesin ihtiyaçlarını düzenli takip etmek için herkesin odasında küçük bir pano hazırlayarak gün aşırı bunları kontrol edebilir ya da internet ve android telefon uygulamalarından günlük planlayıcıları indirerek yapılacaklar listenizi yanınızda taşıyabilirsiniz.

5. Bazen de kuralları yıkmak gerekir

Düzenli olmak pek çok işi hafifletir. Ancak yaratıcılık kural tanımaz. Bu nedenle hayattan maksimum zevk almak ve evinizi kişisel zevklerinize göre düzenlemek için kimi zaman kuralları yıkmak gerekir. Belki aklınıza gelen yaratıcı bir fikir içinden çıkamadığınız bir sorunu kolayca çözer. Klasik bir askılığı çiçeklerinize saksılık yapın ya da katlı servisleri mumluk gibi kullanın, Bunun gibi ufak ama yaratıcı çözümler hayatın rutinlerini değiştirerek daha farklı bakmanızı da sağlayacaktır. Fikir almak için ünlü ve tasarımcıların yaratıcı ev ve giyim fikirlerinden ilham alabileceğiniz www.theco-veteur.com sitesine bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz