Ana SayfaDekorasyonTropikal şıklık evinizde

Tropikal şıklık evinizde

-

Dingin ve doğal tonlar ile serinletici kumaşların hakimiyetindeki tropikal stil iç mekanlara huzuru taşıyor. Desen ve malzemelerden gelen bu tropik esintiyi evinize taşımak için daha yakından tanıyın.

30

Tropikal iklim  kuşağında yer alan adaların dekorasyon temalarından etkilenerek ortaya çıkan tropikal stil yerli kabilelerin yaşam tarzlarını , hem ada hemde bakir ormanların renk ve malzemelerini bir arada bulunduruyor. Bu nedenle bu bu stilde kendine özgü pek çok ham malzemeyi ve doğal dekoraktif detayı bulmak mümkün. Bambu, palmiye ve geniş yapraklı bitki örtülerinin yansıdığı desenler çoğunlukla açık ve rahatlatan tonlarla kombinleniyor. Böylece yeşilin ve toprağın rahatlatan etkisi iç mekanlara hakim oluyor.

İlk kez 1940’larda havaii temasından hareketle popülarite kazanan stil, zamanla Küba, Florida ve Karayipler’i de içine alarak etki alanını genişletmiş. Bu kültürlerin yaşam tarzlarını da kapsamasıyla bilinirliği artan stil, dekorasyon cephesinde ise 70’li yıllarda keşfedilmiş. Tropikal stil son yıllarında en çok rağbet gören dekorasyon temalarından. Bu popüllariteyi kısmen de dekorasyon camiasındaki ekolojik eğilimlere borçlu. Bugün stilin en çok yatak odaları ve oturma odasında kullanıldığını görüyoruz.ancak bambu ve hasır mobilyaların hakimiyetindeki bu stil ile mutfak ve banyolarda da aynı derecede rahatlığı çağrıştıran bir etki elde edilebilir.

Renkler

Tropikal stilin kalbinde hiç şüphesiz doğa var. Hem tonla hemde seçilen malzemelerle. En çok dikkat çeken renkler fildişi, devetüyü, parlak kum rengi, güneş sarısı ve yaprak yeşili, koyu kahve, avakado yeşili. Aslında yeşilin ve kahverenginin her tonunu görmek mümkün bu stilde; ancak bu tonlar aralarında en popüler olanları. Bu tonları kombinlediğinizde yaşam alanlarında istediğiniz dingin atmosferi yaratmanız mümkün.

Malzemeler

Tropikal sitilin en önemli bileşenlerinden biri de malzemeler. Özellikle mobilyagibi dikkat çeken büyük parçalarda malzemeler rattan, hazır, bambu ve tik. Kanepe ve koltuklarda öne çıkan kumaş desenleri ise iri yapraklar, palmiye desenleri ya da tropik meyvelerin oluşturduğu desenle. Kumaş seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kumaşların dokuları. Tropikal stili yansıtan bu kumaşlar havadarlık hissini pekiştiren ince pamuklular, keten kumaşlar ve tüller. Ayrıca bu kumaşlara zaman zaman hayvan figürleride kullanarak çarpıcı odak noktaları yaratabilirsiniz. Aksesuar ve aydınlatmalarda ki seçiminizi yine doğadan  ve doğal malzemelerden ilham aldığınız figürlerden yana kullanabilirsiniz. Bambu ya da tropik çalılarla yapılan lambader ve avizeler, seramik ya da porselen kuş figürlerine avinizin pek çok köşesinde yer verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,501BeğenenlerBeğen
21TakipçilerTakip Et
91TakipçilerTakip Et
40,100AboneAbone Ol