Ana SayfaÖneri ve FikirlerSarımsak ve Önemli Faydaları

Sarımsak ve Önemli Faydaları

-

Sarımsak için sadece nefesinizi kokuttuğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Sarımsağın vampirleri kovuşturmaktan ve nefesimizi kokutmaktan başka becerileri de var. Kesiklere, yanıklara ve ciltteki enfeksiyonlara iyi geldiği fark edildiğinden beri, binlerce yıldır insanoğlu tarafından yemeklerde de şifa amaçlı kullanılıyor. Yoğun kokusu bile sadece bir baş sarımsağın yeterli olduğunu ispatlar nitelikte. Sarımsağın 100 gramında, günlük B6 vitamini ihtiyacınızın %95’ini karşılayacak kadar vitamin bulunduğu doğru olsa da, bir oturuşta 100g sarımsak yerseniz, vitamin eksikliğinden daha büyük problemlerle karşılaşacağınız da bir gerçek. Fakat düzenli yendiğinde sarımsağın sağlıklı etkileri tartışılmaz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Sarımsak, bağışıklık sisteminin vücuttaki tüm işgalcileri vakit kaybetmeden yok etmesini sağlayacak şekilde uyanık tutacak bileşenler açısından zengindir. Batı Avustralya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre her gün sarımsak hapı kullanan kişiler soğuk algınlığına karşı üç kat daha fazla korunuyor.

Enflamasyonu Azaltıyor

Journal Of Food Medicine’da yayınlanan bir araştırmaya göre, sanmsakta anti-enflamasyon özelliği güçlü olan dörttip sülfürik bileşen bulunuyor. Anti-enflamasyon öğeleri stresin, kirliliğin diğer şeylerin üzerimizde yarattığı fiziksel hasarı azaltıyor.

Böcekleri Uzaklaştırıyor

Sarımsaklı bir yemeğin ardından gözeneklerinizden gelen ağır koku her ne kadar insanları itse de, Kolorado Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre sinekleri ve ısıran böcekleri de uzaklaştırıyor.

Kalp Sağlığını Destekliyor

Sarımsağın nefesi kokutmasının nedeni aslında kalp sağlığına iyi gelen bir bileşen olan allisinden kaynaklanıyor. Alabama Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre allisin vücutta parçalanarak sülfür bileşenlerine ayrılınca, koku yapıyor ve kırmızı kan hücrelerinin hidrojen sülfit üretmesini sağlayarak kan damarlarını rahatlatıyor. Böylece kalbiniz kanı daha rahat pompalıyor.

Gıda Zehirlenmesini Engelliyor

Sarımsakta ciddi anlamda etkili anti-bakteriyel bileşenler bulunur. Washington Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre sarımsakta bulunan diyalil sülfit, kampilobakter, E. Coli ve salmonella gibi bakterileri yok etmede yaygın olarak kullanılan iki antibiyotik markasından 100 kat daha etkili.

İlginizi Çekebilir:

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol