Ana SayfaDekorasyonRetro Evler Burçlara Göre Dekorasyonu

Retro Evler Burçlara Göre Dekorasyonu

-

Retro ve vintage daha çok da retronun hayatımızda neden 2008 yılından beri yükselen değer olduğunu biliyor musunuz? Peki ya bunun kaç bahar daha hayatımızda olacağını…

Giydiğiniz kumaşın dokusunu siz seçiyorsunuz. Doğum haritası dinamiklerine göre kumaşın dokusuna önem veriyorsunuz veya sizin için fark etmiyor, şık olması yeterli. Hepsinin içinde kendinizi rahat hissediyorsunuz. Önemli olan başkalarının ne düşündüğü olduğunda ise birkaç iyi dostun fikri öne geçiyor. Hal böyleyken o yılın renklerini, kumaş dokularını, eşya trendlerini siz belirlemiyorsunuz. Gözle görülemeyen, elle tutulamayan kolektif bilinç belirliyor. Biri çıkıp “bu yıl retro ürünler moda olsun” diyor veya öne çıkarıyorsa da uyum sağlamak size kalıyor.

Hangi Gezegene Göre Bu Yıl Retro Ürünler Moda

2008’in Şubat’ında Plüton Oğlak burcuna girdi. Bu yavaş bir giriş oldu ve yıl boyunca bir ileri bir geri adeta toplumu yeni kolektif bilince ve kendi dayatma gücüne alıştırdı. 2007 yılında onun ayak seslerini işitmiş varlığını hissetmiştik. 2008 öncesinde gösterişli, şık ve zarif evlere ve en yeni, en iyi ürünlere sahip olma tutkusu ön plandayken, 2008’den beri bir kilimle, bir çiçek veya tabloyla bile şıklık ve evimizde kendi tarzımızı oluşturabileceğimizi ve bunun her şeyden daha değerli olduğunu, fark ettik. Zengin görünmek kaygısından ziyade ekonomik olana yöneldik, tüketim çılgınlığının iyiden iyiye bilincine vardık. Dönem dizileri ile hayatımıza giren karakterler, eski müziklerin yeniden cover yapılması gibi etkiler geçmişi, eskiyi seven Oğlak burcundaki Plüton’un hediyesiydi.

Biz astrologların “Plüton kitleleri yönetir” derken anlattığımız şey tam bu aslında. O yılın moda renklerinin belirlenmesinde elbette Jüpiterden başlayıp Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton’un farklı katkıları var. Fakat yıllar sürecek gezegen hareketleri uzun soluklu modayı, değerleri hayatımıza getirir. Yani evinizde yıllar süren esintilerin nedeni Plüton diyebiliriz. Pülüton’un 2008’de başlayan Oğlak burcuna geçişi 2023’te son bulacak. Yani azalarak retronun etkisinde olacağız. Bknz:Burçlara Göre Dekorasyon Fikirleri

Retro ve Uzay Modası

Gerçek şu ki bu sürecin tam ortasından itibaren yani 2016-2023 arasında gitgide Oğlak burcunun değerlerini benimsemekten uzaklaşacak, Kova burcunun değerlerine yakınlaşacağız. Bu, retronun krallığının sona ermesi anlamına gelmiyor. 2022’de hala retro eşyalar önemli bir yer tutarken, doğal malzemelerin ve doğaya dönüşün önemi çekici olacak. Çünkü geçiş, her zaman yavaş ve fark ettirmeden sürer.

Kova Burcunun Değerleri

Özgürlük ve orjinallik! Astroloji ve uzay! Biri diğerine benzemeyen evler, işlevi dışında kullanılan eşyalar, kişisel fikirlerle oluşturulan süs eşyaları, şimdiye dek ilişkilendirilmemiş biçimde kombine edilerek kullanılan renkler ve sonuçta ortaya çıkan modern, işlevsel, minimalist fakat kesinlikle orjinal evler. 2023’e gelindiğinde uzay çağında olduğumuza dair fikrimiz netleşecek ve yükselen değer inanılmaz bir biçimde astroloji olacak. Uzay ve astroloji Kova burcunun konusudur. 2016 geçiş yılının başladığı bir evre.

Hem vintage, hem retronun hız kesmesi olağan. Yine yavaşça yerini başkalaşıma bırakacak. Yavaşça olacak çünkü Plüton en yavaş hareket eden gezegendir ve her yıl 5 aydan fazla bir süre geri gider. Retro günleri geride bırakırken, bir yandan da metalik/parlak renkler, karmaşık kombinasyonlar, her alanda gördüğümüz hayvan fıgürlü hatta pati desenli kumaşlar, süs eşyaları hayatımızda sıkı bir yer edinmeye başladı.

Bununla birlikte retro ve vintage 2022 yılına dek hayatımızda yine özel bir öneme sahip olmayı sürdürecek. 2023’te Plüton tekrar retro modasını evlere taşıdığında çoğumuz belki bunu göremeyecek. Çünkü 100 yaşına dek yaşayan bir insan en fazla 8 kere Plüton’un burç değiştirdiğini görebilir. Kitlelerin moda anlayışını ve trendleri belirleyen Plüton’un doğum anınızdaki konumu ve açıları da, trendlerle ilişkinizi, kolektif bilince verdiğiniz tepkileri anlatır. Yani, Plüton’u tanımak kendi benliğinizle tanışmak anlamına da gelir. Bknz:Terazi burcunun sofrası nasıl olmalı?

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,000AboneAbone Ol