Mutfakta Planlama

-

Mutfakta Planlama Mutfağınızı yenilerken nelere yatırım yapmalı, nelerden tasarruf etmeli veya nasıl seçim yapmalı? İşe doğru noktadan yaklaşarak hata payınızı azaltın.

MUTFAKTA İŞE BAŞLARKEN

İşe nereden başlanması gerekiyor sorusuna verilecek cevap basit: Mutfak değiştirmeye karar verdiğinizde. Dergilerden, pinterestten ilham alın. Modeller nasıl kullanılmış, hangi renkler seçilmiş, nasıl bir kurgu yapılmış gibi notlar alın. Mutfak planlamasına başlarken kendinize şu soruları sorun;

 • Hangi ürünlere (dolap, mobilya, batarya, beyaz eşya ve elektrili ev aleti gibi) ihtiyacım var.
 • Hangi ölçüleri (yükseklik, genişlik, kiriş, kolon gibi) almalıyım?
 • İlk karar vermem gereken (dolap seçimi, ölçü almak, boya rengi, aksesuar gibi) hangisi?

Tüm bunlara vereceğiniz cevaplar sizi yönlendiri ve fikir verir. İlk sorunun cevabını verirken mutfağınızı iyice gözden geçirin. Çünkü belki sadece kapakları yenilemek yeterli gelebilir. İkinci soru aslında en yaygın hata yapılan konu. Tek bir yerde yapılan ölçü hatası beraberinde yanlış dolaplardan yanlış cihaza kadar uzayabilir. Bu yüzden tüm duvarları, kapıları ve pencereleri ölçün.

BU HATALARA DÜŞMEYİN

Yanlış yerleşim, hazırlık, pişirme ve depolama gibi bölümler arasında düzeli bır akışın olmaması, çalışırken mutfakta dört dönmeniz yani işlevsel olarak zorlanmanız demektir. Oysa çalışma üçgenine sadık bir planlama ile konforlu ve kullanışlı bir mutfağa sahip olursunuz.

Mutfakta
Mutfakta Planlama

Yapılan diğer hata ise trendlere körü körüne bağlılık. Evin ana stilinden ve yansıttığı karakterden uzaklaşarak bambaşka kurgular, yaşam tarzınıza uymayan tasarımlar seçmek mutfağı kimliksiz kılar. Örneğin çok popüler olan ada üniteler her mutfağa uygun değil. Böyle bir üniteyi yerleştirmek için etrafında en az 1 metrelik bir dolaşım alanı bırakılması gerektiğini unutmayın.

Yanlış yer döşemesi ve kalitesiz boya kullanmak, çok ve farklı malzemeler seçmek, aydınlatma ve cihazları sona bırakmak, depolama alanını doğru hesaplayamamak, gereğinden çok doldurmak, detayları göz ardı etmek, gereksiz açık raflar, pratik olmayan kulplar, tesisatı ihmal etmek… Hepsi sıkça yapılan hatalar. Tüm bunları önlemek ve boşa para harcamamak için işin uzmanlarına danışmak gerekiyor.

Bunları Yapın:

 • Beyaz eşyaya kulanım alışkanlıklarınıza göre karar verin.
 • Günlük kullanım gereçleriniz kolay ulaşılır olsun istiyorsanız sadece kapaklı dolaplar yerine aralara açık raflar da planlayın.
 • Renklerle dost olun. Mutfağınız ille de ahşap ya da beyaz olmak zorurda değil. Renkli kapak seçeneklerine de göz atın.
 • Evin dekorasyon stiline göre tercihler yapmaya özen gösterin. Rustik bir mutfakta kapağa entegre kulplar veya parlak lake detaylar doğru ve şık olmaz.

Bunları Yapmayın:

 • Doğru ve kaliteli aydınlatmalar kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Eğer düzen ve temizlik takıntınız varsa açık raflar tercih etmeyin. Çünkü açık raflar tozlanmadan, daima düzenli tutmak her zaman kolay olmayabilir.
 • Tezgah alanı mı eviye mi? Eğer büyük tencere ve tavaları yıkarken sıkıntı yaşamak istemiyorsanız gereksiz tezgah alanı bırakmayın ve eviye için yeterince alan ayırın.
 • Ahşap ve mermer gibi yıllarca kullanabileceğiniz malzemeler seçin. Organik yüzeyler mutfağınıza karakter kazandırır.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler;

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol