Ana Sayfa Dekorasyon Minimalist Evler İçin Soft Minimal Dekorasyon

Minimalist Evler İçin Soft Minimal Dekorasyon

0

Minimalist evler günümüz mobilyalarındaki keskin sınırlar, ihtiyacını duyduğumuz duygusallıkla harmanlanıyor, yumuşak hatlara kavuşuyor.

Gerçekten ihtiyaç duyduğumuz nedir? Daha fazla olan daha mı iyi hissettirir? Günümüzün hızlı tüketim dayatmasının başrol oyuncusu mu olmalıyız? Yoksa bizi gerçekten iyi hissettirecek ana ihtiyaçlarımıza ulaşmak mı ideal olan? Eğer, tasarım gerçekten ihtiyaç duyulanı oluşturmak ise biraz da yalınlaşmanın, fazlalıklardan sıyrılıp öze dönmenin zamanıdır tüm bu kargaşa dünyasının içinde.

Tam bu sorgulama sürecinde modern yaşam tarzı ile adeta ismini bağdaştıram minimalizm doğru çözümlemeler sunabiliyor. Buna karşın insani boyutlarda eksik kaldığı görülüyor. Bugün ise bu akımın keskin sınırları; ihtiyacını duyduğumuz duygusallıkla harmanlayıp hatlarını daha yumuşatarak soft minimalizm başlığı ile çağdaş tasarım dünyasında yeniden yerini alıyor. Ve bir akım olarak da hak ettiği değere hızla yaklaşıyor. Ayrc Bknz:Keyifli Yaşam Alanları İçin

Minimalizmin fonksiyonel ve yalın halini, sert, köşeli hatlardan kurtarıp; insana daha yakın, yuvarlak, geometrik hatlar ile yumuşatarak daha fazla renk ve malzeme alternatifi ile gerçek yaşam ve tasarım arasında bir dengeye ulaşmasını sağlayan soft minimalizm; mekan ve mobilya tasarımlarında dünya trendlerini belirleyen Nordik ülkelerde stil olarak baş köşeye oturuyor. Monokrom dekorasyon tarzının esasında hiç de sıkıcı olmayıp kendi içinde bir sıcaklığa sahip olabileceğini, birbirinden farklı ara tonlu soft duvar renkleri, çiçek ve bitkiler, ekolojik aydınlatmalar, doğal malzemelerden seçilmiş yüzey kaplamaları ile görebiliyoruz.

Doğal ahşap ve beyazın buluştuğu aydınlık soft minimalist evler düzenlemesi

Doğal ahşap ve beyazın buluştuğu aydınlık soft minimalist evler düzenlemesi

Hepsi bu yeni minimal tarzda, insana yaşadığı mekana ait olduğunu hissettirebilecek, korkmadan uygulanan sıcak detaylar. Soft minimal tarz mobilya ve ürün tasarımı, Kuzey Avrupa’nın tasarımla ismini bağdaştırmış markalarında karşımıza çıkan bir stil. Bu tarzı hemen tüm mobilya, aydınlatma, aksesuar, ürün ve projelerinde uygulayan Menu ve Andtradition markalarının kreatif direktörleri Danimarkalı Norm Architects tasarım grubunun kurucuları Kasper Ronn ve Jonas Bjerre-Poulsen, modern yaşam stiline akılcı ve estetik çözümler getirmeyi tasarım ideolojisi olarak kendilerine seçtiklerini belirtiyorlar. Ayrc Bknz:Ev Dekorasyonları İçin Bilmeniz Gerekenler

Mekanlarımızda çevremizi saran tüm aksesuar, mobilya ve aydılatmaların hacimleri ile dünyayı algılamamızda köprü görevi üstlenen ilham verici heykelsi objeler olduğunu savunuyorlar. Özgürlük hissi yaratan, hafif, aydınlık, dayanıklı, zamansız ve kaliteli ürünler tasarladıklarını belirtiyorlar. Bu akıma güzel bir örnek olarak Norm Architects‘in Menu markası için tasarladığı sehpa, tabure ve aynı zamanda tepsi şeklinde kullanılabilen Flip Around Stool‘u verebiliriz.

Daha az komplike, daha yalın ve daha şık minimalist evler

Bu akımın uygulayıcıları, tüketim dünyası için yeni ürünler oluşturken tasarımcıların önemli bir misyon yüklendiğine ve iyi tasarımın sadece fark yaratmak ve insan hayatını daha kolaylaştırıp güzelleştirmek için yapıldığı sürece anlamlı olabileceğine inanıyorlar. Bu yüzden de soft minimalizm, esasında bir stilin ötesinde daha çok bir hareket olarak karşımıza çıkıyor. Ayrc Bknz:Maskülen Tarz Rustik Dekorasyon

Tasarım vizyonu adına geliştirilen bu olumlu yaklaşım; renklerin yumuşamasını, arada metalik yansımalarla dengeli olarak zenginleşmesini, maskulen hatların feminen kıvrımlarla birleşmesini ve objelerin minimum detay, maksimum fonksiyonellik ile mekanlara dahil edilmesini yükselen trend haline getiriyor. Yumuşak tonlu yüzeyler, mermer, metal ve ahşap gibi sert dokular ile kombine edilerek malzeme yüzeyinde de denge sağlanıyor.

Yalın olmakla beraber aksesuardan korkmayan bu akım, iç ve dış mekanlar için günlük yaşama dair birçok ürün alternatifi sunuyor. Ferah mekanlar için ihtiyaç duyulabilecek her köşeyi gözü yormadan aydınlatabilen aydınlatmalar, rahat oturma grupları, doğayı mekanlara taşıyan saksılar kullanılıyor. Ayrc Bknz:Oturma Odanızı Pozitif Dekore Edin

Kısacası bu yeni nesil stil, insanı yaşadığı mekanla bağdaştırıp dünyayı daha güzel algılamasına sebep olacak ve zevkli kılacak. Karmaşık olmayan özgün, sakin ve geometrik yalınlığın stili eğer size de yakın geliyor ise bu tarzın oluşturucuları tarafından tasarlanmış birçok orijinal ürüne diseno mağazasından ulaşabilir, soğuk Kuzey ülkelerinin sıcacık ve dengeli stilini evinize taşıyabilirsiniz.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version