Ana SayfaDekorasyonKapı ve Pencere Sistemleri Hakkında Bilmelisiniz

Kapı ve Pencere Sistemleri Hakkında Bilmelisiniz

-

Kapı ve Pencere Sistemleri; Evinizin pencere ve kapılarını değiştirmeyi düşünüyor musunuz? Ahşap veya PVC, bu konuda bilmeniz gereken çok şey var.

Son yıllarda inşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte pencereler de değişti ve gelişti. Panjur sistemli, sineklikli, perde özellikli, ısı yalıtımlı, ses yalıtımlı gibi birçok özelliğe sahip olan pencereler, sunulan farklı renklerle birlikte ev dekorasyonunun önemli bir öğesi haline geldi.

Hem bu durum, hem de ısı yalıtımı ve güvenlik gibi önemli teknik konular pencere seçimini üzerinde daha dikkatli düşünülmesi gereken bir konu haline getiriyor. Doğru pencere seçimi aynı zamanda evinizin değerinin de artmasını sağlayan bir detay üstelik.

Peki Pencereleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kapı ve pencere sistemleri için iki seçiminiz bulunuyor;

Pencereleri Yenilemek

Ahşap ve PVC pencereler…

Bu iki pencere türünün de avantaj ve dezavantajları var elbette. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı PVC pencerelerinin güvenli olabilmeleri için, güçlü profiller, güvenlikli donanımlar, kilitli kollar, güçlendirilmiş destek sacları ve emniyetli camlar gibi özelliklerin bulunması neredeyse zorunluluk haline geldi.

Mekanlarda enerji tasarrufu dendiğinde…

Akla ilk olarak pencereler geliyor. Pencerelerin sebep olduğu ısı kaybı yüzde 40’lara ulaşabiliyor. Bu nedenle son 10 yıldır neredeyse bütün binalarda ısı kaybını minimuma indiren çift cam pencereler tercih ediliyor. 12 -15 mm kalınlığındaki ikili cam sistemleri yalıtım fonksiyonunu son derece başarıyla yerine getirebiliyorlar. Tek parça mermer üzerine oturtulan pencereler de ısı kaybını önlemede önemli rol oynuyor.

PVC Yaptırırken Mutlaka Sorun!

Peki Pencereleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  1. Kullanılacak sistemlerde ISO 9001 belgesi mutlaka bulunmalı.
  2. Orta kayıt bağlantıları, şekil bağını da sağlayan metal tipte olmalı, altlarında mutlaka suyun destek sacı bölümüne girmesini önleyecek contaları bulunmalı. Bağlantı, her zaman sacı saca bağlayarak metal bir iskelet oluşturmalı.
  3. PVC penceresis temlerinde UV ışınlarına dayanıklı EPDM veya sistem üreticisi tarafından profile fabrika çekilmiş olan TPV esaslı contalar kullanılmalı.
  4. Contalar estetik açıdan dışarıdan görünmeyecek şekilde gizli tipte olmalı.
  5. Su tahliye hazneleri, su akışını kolaylaştırmak üzere eğimli ve içte ve dışta birbirlerinden kaçık açılmış olmalı, Sürme sistemler hariç dışarıya rüzgar kapaklan takılmalı.
  6. Köşe birleşimleri bu iş için geliştirilmiş makinelerde, kaynatılmak suretiyle yapılmalı ve kaynaktan sonra, profillerin iç, dış yüzeyleri, dış köşeleri, conta kanalları ve tüm görünür yüzeyler kaynak çapaklarından temizlenmeli.
  7. Eşiksiz kapılarda, kapı altı yalıtımı ve rijitlik sağlayan gömme alüminyum profil seçeneği bulunmalı. Çift kanat çift açılım pencerelerde, estetik bütünlüğün sağlanması açısından, tek açılım olan kanatta da görünüş olarak çift açılım menteşeleri ile aynı tipte tek açılım menteşeleri kullanılmalı.
  8. Kullanılacak tüm yardımcı profiller, ana profillerle aynı kalitede olmalı.
  9. Sistem de kullanılan ispanyolet gruplarının kalitesinin denetlenebilmesi, devamı, belgelendirilebilmesi ve güvenliği açısından, donanım üreticisi firma, ISO 9001 belgesine ve ilgili RAL belgelerine sahip olmalı.

İlginizi Çekebilir; Fıratpen PVC Pencere Modelleri

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
24TakipçilerTakip Et
93TakipçilerTakip Et
41,600AboneAbone Ol