Ana SayfaDekorasyonKanepe Alım ve Kullanım Rehberi

Kanepe Alım ve Kullanım Rehberi

-

Ana yaşam alanlarının en önemli parçalarından biri olan kanepe seçimi önemli bir karar. Bu konuda size yardımcı olacak bilgileri ve püf noktaları bir kenara not etmenizi tavsiye ederiz.

Kanepe Satın Almadan Önce

Bir kanepe, açık planlı bir düzende kilit bir parça olabilir; yemek yemek veya dinlenmek için belirlenmiş alanları ayırmak için kullanabilirsiniz. Eğer yeterli alanınız varsa L veya U şeklindeki kanepeler, köşe kanepeler veya modüler kanepeler salonlar için oldukça kullanışlıdır. Böylelikle varsa şömine/soba veya TV’ye bakan konumda yerleştirdiğiniz kanepenin olağan düzenini istediğiniz zaman değiştirebilir ve birbirine bakan benzer boyutta iki kanepeye de sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu tip kanepeler sosyalleşme ve eğlenme alanı oluşturmak için de idealdir.

Kanepe Satın Almadan Önce

Kanepelerin çoğunda ya köpük dolgulu ya da kuş tüyü minderler bulunur. Köpük dolgu, kanepenin üzerinden kalktıktan sonra eski şekline geri dörer ve size daha dayanıklı ve kullanışlı bir oturum sağlar. Kuş tüyü minderler ise içine gömüldüğü için daha rahattırlar ancak bu minderlerin düzenli olarak dolgunlaştırılması gerekir. Birçok üretici, esnek köpük yastıkları dolgun tüylü dış yüzeylere sararak bu iki materyalin özelliklerini bir araya getiriyor ve daha konforlu bir oturma imkanı sağlıyor.

Kanepenizin şeklini seçtikten sonra, sıra renk ve kumaşı seçmeye geliyor. Çoğu üretici, genellikle daha uygun fiyatlı polyester ve pamuk karışımları (bu kumaşlar genellikle daha iyi leke direncine sahiptir. kalabalık ve çocuklu aileler rahatlıkla seçebilir) ve daha pahalı kadife ve deri dahil olmak üzere çeşitli kumaşlarda modeller sunuyor. Aydınlatma nedeniyle genellikle mağazalarda baktığınız kumaşlar çok farklı gorürebileceğinden, renkleri ve dokuları kendi evinizde görebilmek için kumaş örneklerinden yararlanın.

Ayrıca daha lüks kumaşların kanepenin fiyatını da artıracağını unutmayın. Açık renkleri ne kadar sevseniz de, oturma odalarında koyu renklerin tüm aksilikleri daha iyi gizleyeceğini atlamayın!

Bir kanepenin ayakları, tüm görünümü son derece çarpıcı bir şekilde değiştirebilir. Kanepenin büyük kısmını yerden kaldıran uzun ayaklar, zemini daha fazla görebilmenin ferahlık hissi verdiği daha küçük odalar için iyi bir seçenek. Doğrudan zemine oturan bir kanepe daha hacimli görünebilir, bu nedenle daha büyük odalar için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca altında toz yumaklarının oluşmasını ve oyuncakların altına yuvarlarlanmasını da engellersiniz. Kıvrımlı ayaklar klasik bir dokunuş katarken, düz ve sade ayaklar daha modern bir his verir. Bazı kanepe modellerinde, ayak ve döşeme seçeneği de sunulabiliyor.

Odanızın Ölçüsüne Göre Kanepe Seçiminizi Yapın

Odanızın Ölçüsüne Göre Kanepe Seçiminizi Yapın

Yeni bir kanepe odayı tamamen değiştirebilir, bu nedenle satın almadan önce nasıl ölçüleceğini bilmek, seçenekleri azaltmanıza ve ideal tarzınızı bulmanıza yardımcı olur. Yeni bir kanepenin sadece istediğiniz alana mükemmel bir şekilde uyması değil, aynı zamanda ön kapınızdan geçmesi, muhtemelen merdivenlerden yukarı çıkması ve dar köşeleri dönebilmesi gerekir. Peki bu konuda nelere dikkat etmelisiniz?

1- Odanızı kullanım biçiminizi planlayın

1- Odanızı kullanım biçiminizi planlayın

İlk önce, alanı nasıl kullanmayı planladığınızı düşünün. Salonunuzu daha çok ne için kullanacağınızı kendinize sorun. Oturma alanı dışında yemek alanı da olacak
mı? Bu alanda sosyalleşecek misiniz? TV bulunacak mı? Çocuğunuz var mı? Tüm bunlar önemli kararlar. Kanepenizi koymayı planladığınız odaya bakın ve neye ihtiyaç olduğunu düşünün. Küçük bir köşe için kanepe mi, yoksa açık plan odanın ortasına bir kanepe mi? Belki de ailece sinema geceleri için rahat bir köşe seçeneğini tercih edersiniz?

2- Alanı hesaplayın

2- Alanı hesaplayın

Kanepeyi yerine yerleştirdiğinizde odanın ne kadarının artacağını hesaba katmanız gerekir. Kanepenin etrafında rahatça hareket edip edemediğinizi kontrol etmek için kanepenin duracağı alanda dolaşmak işe yarar. Kanepe yerindeyken kapıları hala açabileceğinizi ve sehpaların geçebileceğini kontrol edin. Kanepe ile diğer mobilya, ömeğin orta sehpa arasında kalan mesafenin minimum 90 cm olması gerekiyor. Çok büyük bir kanepe odayı doldurup sizi bunaltabilir, çok küçük olursa da koltuk kavgası yapabilirsiniz. Küçük odalarda daha ince, şık silüetlere sahip kanepeler kullanabilirsiniz. Zarif, konik ayaklara sahip bir model ile taban alanında daha fazla yanılsama sağlayabilirsiniz.

3- Mutlaka ölçün

3- Mutlaka ölçün

Şimdi sıra alanınız için doğru boyutta kanepeyi seçmenizi sağlamanın anahtarı olan ölçüm kısmına geliyor. Odanızı doğru ölçtüğünüzden emin olun ve mevcut bir kanepeniz varsa, yeni bir modelin boyutlarını anlamak için bunu bir ölçüt olarak kabul edin. Boş bir odada iyi bir ipucu, kanepenin kaplayacağı ayak izini görselleştirmenize yardımcı olması için gazete sermektir. Bacak mesafesi, kapıların açılabilmesi ve hareket edebilmesi için boşluklar bırakın.

4- Nasıl taşıyacağınızı planlayın

4- Nasıl taşıyacağınızı planlayın

Yani, seçtiğiniz kanepe odaya sığabilir ama onu oraya nasıl göttüreceğiniz de önemli. Sadece kanepenin görünümünü düşünmeyin, onu alana nasıl taşıyacağınızı düşünün. Daha sonra sabitlenebilen kanepelerden daha küçük, modüler parçalara kadar, zorlu erişimlerin üstesinden gelmenin birçok yolu var. Teslimat, sürecin önemli bir aşaması, bu nedenle koridorların ve kapıların yeterince geniş olduğundan emin olun. Konfordan ödür vermeden alanı en üst düzeye çıkarmak için bir köşe kanepe düşünün. Dinlenmek için harika bir seçim olabilir. Gizli saklama alanına sahip bir kanepe seçmek, küçük bir odadan en iyi şekilde yararlanmanıza da yardımcı olabilir.

5- Odanızın düzenini planlayın

5- Odanızın düzenini planlayın

Yapmanız gereken bir sonraki şey, kanepenin alanınıza doğru şekilde oturduğundan emin olmak. Çok fazla trafiğe sahip geniş ve açık planlı bir eviniz varsa, alanı açık raflarla bölebilirsiniz. Hafif bir seperasyon ile rahatlık hissini kaybetmeden mekanın akışını sağlayabilirsiniz. Kanepe stilini de kendi yararınıza kullanmayı düşünün. Daybed ve köşe tasarımları, bir alanı bölmenin etkili bir yoludur. Kanepeyi duvara yaslamak, özellikle daha küçük bir alanda odanın açık kalmasına yardımcı olacaktır. Uzun sırtlı ve dar kollu küçük bir kanepeyi tercih etmek daha büyük görünmesini sağlarken, düşük sırtlı bir köşe kanepe, bir odayı daha büyük ve kanepeyi daha az heybetli hissettirebilir.

İşlevsel Kanepeler

Arkadaşlarınız ve aileniz sık sık sizi ziyarete gelip yatıya kalıyorlarsa kanepenizi yataklı modellerden seçmeniz iyi olur. Açılabilen bir model aldığınızda, kanepenin açık haliyle de alanı gözünüzün önüne getirin. Kanepeyi açtığınızda eşyalara çarpmaması gerekir. Yataklı kanepeler geleneksel kanepe tarzındadır. Koltuk minderleri çıkarılır ve üzerinde özel bir şilte bulunan katlanır yatak çerçevesi dışarı çıkarılır. Yataklı kanepenin ne kadar oturma alanı sunması gerektiğini de düşünün. Ana kanepeniz değilse, daha kompakt bir versiyon tercih edebilirsiniz. Birçok yataklı kanepe çift kişilik olarak planlansa da yatak ölçülerine dikkat edin.

Bonus: Koltuk döşemesi yeniletirken

İyi bir kanepeyi yıllarca kullanmanız mümkün. Eğer kanepenizin sağlamlığından memnunsanız sadece döşemesini değiştirerek onu yenileyebilirsiniz. Döşeme yeniletirken kanepenizin şekli, stili, büyüklüğü ve elbette seçeceğiniz döşemelik kumaşın türü maliyeti etkileyecektir.

Ayrıca kanepenizi yeniletmeye verdiğinizde ondan birkaç hafta uzak kalmayı da göz önünde bulundurun. Siparişinize göre teslim süresi daha da uzayabilir. Eğer kanepenizi uzun süre kullanmayı planlıyorsanız kumaş seçimini dayanıklı olanlardan yana kullanın. Örneğin oturma minderleri için yün ve pamuklu kumaşlar, sırt minderleri içinse daha pahalı kumaştan tercih edebilirsiniz.

Bonus: Hangi kumaş nasıl temizlenmeli?

  • Deri kanepe: Elektrikli süpürge ile süpürdükten sonra temiz bir bezle tozunu alın. Bazı deri türleri hassas ve lekeli olabileceğinden su veya temizlik maddesi kullanmamak en iyisi. Uygun bir deri temizleyiciyle kanepenizi dairesel hareketlerle nazikçe silin. Derinin solmasını veya kurumasını önlemek için bunu yılda iki kez yapın.
  • Kumaş kanepe: Eğer kanepenizin kumaş bir kılıfı varsa onu çıkarıp yıkayabilirsiniz. Ancak üzerindeki temizleme talimatlarını okumayı unutmayın. Çünkü her kumaş yıkanmayabilir kuru temizlemeye göndermek durumunda kalabilirsiniz. Eğer kanepenizde bir leke oluşmuşsa, lekeyi fark ettiğiniz anda çıkarmaya çalışın. Önce eşit miktarda su ve sirke solüsyonuyla, ardından da temiz bir mikrofiber bezle nazikçe silin. Kalan kokuyu gidermek için hafif bir deterjan ve ılık su karışımı ile devam edin. Temizledikten sonra su izlerini önlemek için, bir bezi kaynamış suyla nemlendirmenizi ve tüm minderi dikişten dikişe kadar nazikçe silmenizi öneririz. Bu, kumaş kururken su lekelerinin kalmasının önlenmesine yardımcı olur. Karbonat, koltuk kokularını gidermek için iyidir. Kanepenize serpin, 15-20 dakika bekletin, sonra vakumlayın.
  • Kadife Kanepe: Toz ve kirleri nazik hareketlerle elektrik süpürgesiyle temizleyin. Tüysüz silindir ile de kolaylıkla üstelik de çabucak temizlemeniz mümkün. Ayrıca yumuşak bir fırça ile kanepenizi kadifenin tüyleri yönünde fırçalayabilirsiniz. Eğer kırışıklık oluşmuşsa el ütüsü ile üzerine buhar tutarak düzeltebilirsiniz.

Bonus: Aldığınız kanepeyi iade edebilirsiniz

Mağazadan satışlarda: 6052 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunda mağazadan görerek satın alman ürünlere cayma hakkı tanınmıyor. Bu nedenle hiçbir mağazanın aldığınız mobilya ürününü ne sebeple olursa olsun iade almasını beklemeyin. Ama bu durumu değiştiren birkaç maddenin olduğunu unutmayın. Mağaza ile aranızda iade edilebilir, cayma ve pişmanlık haklarınızı kullanabilirsiniz diye bir sözleşme varsa bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Cayma hakkınızın var olduğu sözleşmeli durumlarda, iade hakkınızı size verilen süre dolmadan email, posta gibi araçlarla yazılı olarak mağazaya bildirmelisiniz.

İnternetten satışlarda: 6052 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunda internet üzerinden alınan ürünü hiçbir şart gerektirmeden 14 gün içerisinde iade etme ve cayma hakkına sahipsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,000AboneAbone Ol