Ana SayfaDekorasyonHint mobilyasi "Hare krishna"

Hint mobilyasi “Hare krishna”

-

Alabildiğine renk cümbüşü, mistikdokunuşlar ve farklı tatların karışımı. Etnik öğelerin bolca kullanıldığı, geleneksel Hint formlarıyla bezeli 2011’in en hit stili bizi Bollywood semalarına taşıyor.

hare-krishna-300x217Dekoratif, biraz kitsch ve olabildiğince parlak. Popüler Hint sinemasından esinlenerek ortaya çıkan Bollwood tarzı için evinizde parlak ışıklara, ışıltılı kumaşlara ve canlı renklere yer açmalısınız. Tüm bu detaylar evinize herzaman neşe, eğlence ve Hint filmlerinin karakteristik özelliği olan “mutlu son” imajını sunuyor.

  • Krishna  zenginlik, güç, ün, güzellik bilgelik ve feragat olmak üzere altı özelliği taşıyan yüce şahsiyet, Hare Krishna’nın enerjisi anlamına gelir. Hare Krishna,  bu tanrının enerjisine sahip olabilmektir.

Renk paleti ve desenler

oryantal-motifleri-278x300Parlak tonlardan metalik yansımalara, koyu fuşradan safran sarısına kadar renklerin hep en canlı tonlarının hakim olduğu dekorasyonun desen seçenekleri arasında en çok oryantal motiifleri dikkat çekiyor. Şal desenleri, lotus çiçeği, iri güller ve stilinize fil figürleri en sık rastlayacaklarınız. Tüm bu renk ve desenlere ise altın işlemeler, boncuk, pul saçaklar ve ayna apliklerle zenginleşiyor. Kotto yer karoları veya düz ahşap parkeler etnik motifli halılar yada bambu paspaslarla örtülü olabiliyor.

Hindistan’ın stil ikonları

Buda, filler ve hint fakiri… Bugün dünyada pek çok takipçisi bulunan bu kutsal
varlık büyük heykelleriyle ülkenin en önemli figürü hiç kuşkusuz. Filler ise pek çok inanışa göre bulundukları mekana şans ve iyilik getiriyor. Veee en son olarak geleneksel Hint fakiri, hani şu kavalıyla yılanı oynatan meşhur adam. Hintliler her üç figürüde çoktan dekoratif bir obje haline getirdiler.

Mobilya ve aksesuarlar

Hint mobilyasında genellikle masif ahşap ve koyu renk cila tercih ediiliyor. Oyma detaylarında ise altın varak ve gümüş kakma en sık kullan süslemeler. Bollwood tarzında mobilyaları canlı renklere boyamak moda gibi birşey. Kırmızı, mor yada kobalt mavi rastlayabileceğiniz renkler arasında. Basit bir şifonyer bile bu renkler ve metal detaylar bir sanat eserine dönüşüveriyor. Kimi dekorasyon tarzını akside Bollwood tarzı “more is more” yani “çocukluk her şeydir” ilkesine dayalı. Mekanda kullanılan bir kanepe yada konsol odanın odak noktası olarak değerlendirilebiliyor. Kalabalık bir görünüm için bolca yastık ve aksesuar, otantik bir etki için geleneksel Hint el sanatlarında bir kaç parça kullanmayı da ihmal etmeyin. Öğrenğin bir duvarınızı dünyaca ünlü hint kuklaları, maskları ve dekoratif aynalarla kaplayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
90TakipçilerTakip Et
42,500AboneAbone Ol