Ana SayfaÖneri ve FikirlerHamile Kalmak İçin Beslenme Planı

Hamile Kalmak İçin Beslenme Planı

-

Hamile kalmak sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için ilk adım; sigarasız ve alkolsüz bir yaşam, stresi kontrol altına almak ve önemli vitaminlerden zengin besinleri öğünlerinizde bolca bulundurmak.. Bugün dünyada her 7 çiftten biri çocuk sahibi olmakta zorlanıyor. Doğurganlıkta oluşan sorunlar 20-45 yaş arasındaki tüm kadınlar için büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe, stres arttıkça, düzenli sigara ve alkol kullandıkça, cinsel yolla geçen hastalıklara maruz kalınmışsa, yetersiz sağlıksız bir beslenme düzeni bulunuyor ve kilo problemi de mevcutsa maalesef kadınlarda doğurganlık azalıyor.

Bilim çalışmaları kadının hamile olmadan önce beslenmesinde doğru seçimler yaparak bu olumsuz durumu kolayca avantaja çevirebileceğini yani doğurganlık fizyolojisinin aktifleşebileceğini bildiriyor. Sigarasız ve alkolsüz bir yaşam, stresi mümkün olduğunca kontrol altına alıp ve aşağıda sizlerle paylaştığımız önemli vitaminlerden zengin besinleri öğünlerinizde bolca bulundurursanız, hangi yaşta olursanız olun sağlıklı bir bebeğe kavuşmak için ilk adımları da atmış olacaksınız.

Folik Asit İçeren Yeşil Mercimek

Folik Asit İçeren Yeşil Mercimek

Hamile kalmak isteyen her anne adayına bugün dünyada hamile kalmadan en az 4 ay önce folik asit desteği başlanır. Folik asit suda eriyen ve vücutta depolanmayan vitaminlerdendir. Bu nedenle her gün düzenli olarak kullanılması gerekir. Folik asit desteği alsanız dahi günlük beslenmenizde avokado, yeşil mercimek ve brokoli gibi folik asit içeriği güçlü bu süper 3 yiyeceği bolca yemenizi öneririz. Bu vitamin nöral tüp defekti dediğimiz bebeğin doğduğunda sinir uçlarının açıkta doğarak hayati riskler yaratacak sağlık sorununun önlenmesi açısından önemli. Özellikle hamileliğin ilk 28 günü bu vitamini eksik almamanızı tavsiye ederiz.

B12 Vitamininden Zengin Yumurta

B12 Vitamininden Zengin Yumurta

B12 vitamini sadece hayvansal yiyeceklerde bulunan, anemiden beyin sağlığına kadar birçok sağlık sisteminde önemli görevleri olan bir vitamin. Son yapılan araştırmalar B12 vitamininin kadınlarda yumurtalık sağlığında koruyucu bir rol üstlendiğini bildirdi. Ve yumurtalıkta üretilen yumurtaların embriyo olabilmesinde de rol oynayan B12 vitaminini sağlıklı beslenme ile almanın zorunlu olduğu da açıklandı. Somon balığı, yumurta ve hindi eti anne olmak isteyenler için mutlaka beslenmelerinde her gün bir öğünde tüketilmeli. Böylece B12 vitamini açısından yeterli alımın sağlanabileceği önemli bilimsel notlar arasında yer almaktadır.

Çinkoyu Peynirden Alabilirsiniz

Çinkoyu Peynirden Alabilirsiniz

Üreme sisteminde önemli görevleri olan çinkonun hamilelik öncesinde beslenmede yeterli miktarda alınması, doğurganlığı sağlayan östrojen ve progesteron hormonlarının vücutta kullanımını düzenlemektedir. Çinko rahimde üretilen yumurtaların da üretiminin maksimumda olmasını sağlayan doğal bir mineral. Süt, yoğurt, peynir, yer fıstığı ve susam gibi tohumlar çinkodan zengin besinler. Yatmadan önce süt, öğünlerde az miktarda yoğurt, ara öğünlerde az miktarda yer fıstığı ve salatalara susam, keten tohumu gibi yağlı tohumlar eklemek annenin doğurganlığı açısından pratik tüyolar.

L-Arginini Kabak Çekirdeğinde Alın Yumurtalıkları Koruyun

L-Arginini Kabak Çekirdeğinde Alın Yumurtalıkları Koruyun

Arginin bir amino asittir fakat L formu daha çok bitkisel yiyeceklerdeki proteinlerden sentez edilir. L Arginin yumurtalık kanallarının sağlığı, olgunlaşmış yumurtaların kanala sağlıklı bir şekilde salınmasında yardımcı olan doğurganlığı da haliyle arttıran bir bileşik. Kaju fıstığı, kabak çekirdeği ve susam bu bileşikten zengin yiyecekler. Küçük kase kaju fıstığı ve kabak çekirdeğini haftada 4 kere herhangi bir ara öğünde, susamı da salatalara ekleyerek yiyen anne adayları bu bileşiği güvenli ve doğal bir şekilde vücutlarına alabilirler.

C Vitamininden Zengin Yeşil Biberle Spermlerin Rahimde Yaşamasına Destek Olun

C Vitamininden Zengin Yeşil Biberle Spermlerin Rahimde Yaşamasına Destek Olun

C vitamini servikalde mukus yapısı oluşturarak spermlerin hayatta kalmasını ve yumurtalara transportunu sağlayıcı görev üstlenir. Ve böylece hamile kalma şansını da artırır. Kivi, çilek, domates ve biber çeşitleri bolca C vitamini ihtiva eder. Anne adaylarının bu kalorisi düşük taze sebze ve meyveleri her gün tüketmesi doğurganlığa yardımcı olması açısından önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol