Ana SayfaDekorasyonYeni stil: "Etno Modern"

Yeni stil: “Etno Modern”

-

Birbirine taban tabana zıt iki stilin dengeli karışımının, farklı ve etkileyici büyüsü evinize gelebilir.

Pelin ÖZKUL (teşekkürler)

Son yıllarda modern akımın yalın ve belki biraz da soğuk havasından sıyrılmak isteyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Bunun sonucunda evde biraz farklılık, renk ve form değişikliği arayan insanlar uzak uçlarda ve oldukça zıt formlar barındıran iki sitilin birleşimini denemeyi göze alıyor. Ortaya çıkan stilin adı ise göz kamaştırıcı, özgün ve bir o kadar da dingin bir yaşam tarzı: Etno-modern. Stilin kendini farklı şekillerde öne çıkaran öğeleri sayesinde yaşam alanları kimi zaman dingin, kimi zamansa hareketli ve çılgın görünebiliyor. Ancak her iki şekilde de evinizde oldukça sıcak ve kucaklayıcı bir atmosferin hakimiyetini hissedebilirsiniz.

Dengenin önemi

Modern ve etnik ögelerin estetiği sayesinde yaratılan kompozisyonlar oldukça değişken ve isteğe göre şekillenebiliyor. Ancak dikkat etmeniz gereken konu bu iki stilin mekan içinde ki yoğunluk orantıları. Modern stilin dinamiği olan sade, basit ve geometrik formlarını etnik  stilin karmaşık, bol detaylı ve işlemeli dokuları ile yarı yarıya kullanırsanız etnik stil çok daha fazla hissedilecektir. Ancak yüzde 75’e 25’lik bir oran tercih ederseniz dilediğiniz stili öne çıkartma şansına sahip olur ve böylece çok daha zarif, dengeli ve sıcak mekanlar oluşturabilirsiniz. Etno-modern stili tüm eve yayarken dikkat edeceğiniz bir konu da tüm evi ele geçirerek karmaşa yaratmaması. Aksesuar, tamamlayıcı mobilyalar ve sanat eserlerinde etnik vurgular öne çıkarabilir, mobilya döşemeler ve sabit elemanlarda modern seçimler yapabilirsiniz. Ya da tam tersi. Ayrıca modern mobilyaları etnik vurgulu renklere boyayarak da kullanabilirsiniz.

Stilde öne çıkan detaylar

Batik desenli yastık ve örtüleri modern formlu kanepe ve koltuklarla kullanarak uyumu yakalayabilirsiniz. Döşeme için deri etkileyici bir seçenek. Buda,Asmat gibi spiritüel heykel ve biblolar düz hatlı lake bir büfede çok şık durabilir. Etnik tablolar, ahşap masklar ve el yapımı süslemelerle atmosferi tamamlayabilirsiniz. Elbette bunun tersi de olabilir. Yani ahşap mobilyalar etnik desenli kumaşlar ve aydınlatmaları yalın formlu aksesuarlar, lambader ya da sarkıtlar ve modern figürlü tablolarla birleştirebilirsiniz. Renk seçimlerinizde ise illede koyu ve dikkat çekici renkler kullanmanız gerekmiyor. Bej, doğal ve yumuşak kahverengi, yaprak yeşili, pandıs yeşili ve rattan gibi pastel tonlar etno-modern dekorasyonda sıkça sıkça yer buluyor. Ancak ikat desenleri kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Perde ve dekoratif tekstillerde şık durabilir ama büyük parçalarda aynı etkiyi vermeyebilir. Ayrıca, geleneksel desenler, etnik motifler de modern bi dekorasyonda çok daha öne çıkacaktır. Özellikle mavi ve beyaz tonların karışımı mekanı sakin ve dingin gösterir.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,200AboneAbone Ol