Ana SayfaÖneri ve FikirlerDönüşüme açık bir yemek odası nasıl olmalı?

Dönüşüme açık bir yemek odası nasıl olmalı?

-

Yemek odasının dekorasyonu; masa ve sandalyeler dışında aydınlatmaları, halısı, örtüsü, peçetesi ve masa düzenlemesiylebir bütündür. Ayrıca samimi ve davetkar bir ortam yaratmak için renk seçimide önemlidir. Günlük yaşamda aile yemeklerine ev sahipliği yapan yemek odanızı, gerektiğinde resmi ve eğlenceli davetlere uygun bir mekana dönüştürebilmeniz işinizi kolaylaştırır.

Yemek masanızı ve sandalyenizi seçmeden önce yaşam tarzınızı gözden geçirerek işe başlayın. Eğer masada yemek sonrası uzun sohbetler ediliyor, kahveler eşliğinde tatlılar yeniyorsa rahatlık, ergonomi birinci kriter olmalı.

Yemek masası : Ayrı bir odanız varsa, masanızı merkez bir noktaya yerleştirin.  Masanız, ahşap, cam, metal, rattan gibi malzemelerden yapılmış olabilir. Odanızın büyüklüğüne, ailenizde ki kişi sayısı, masanın günlük mü yoksa davetlerde mi kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, eğer davetler veriyorsanız büyüyebilen masalarıda tercih edebilirsiniz. Geniş bir yemek odasına sahipseniz dikdörtgen, büyük bir masada kullanabilirsiniz. Dar ve küçük odalar için en ideali, yuvarlak ya da sekizgen bir masadır.

Yemek sandalyeleri : Sandalyelerinizin yemek masanızla takım olması gerekmez. Tasarım bir sandalyeyi antika bir masayla takım yapabilirsiniz.

Doğru ışık nasıl yapılır?

Yemek odalarında dimmerli aydınlatma kullanmak idealdir. Aydınlatmadaki farklılıklarla yemek odasındaki havayı samimi, sıcak daha aydınlık bir hale dönüştürebilirsiniz. Işığı hafif karartarak, şamdamlar eşliğinde romantik bir ortam yaratabilirsiniz. Yeme masanızın üstüne ekleyeceğiniz, avize veya sarkıt bir lamba, aydınlatma dışında dekoratif bir unsur olarak da kullanılabilir. Yemek masanızın üzerinde kullanacağınız aydınlatma önemli bir konu. Masanızın boyutuna göre seçeceğiniz aydınlatma elemanı, direkt masaya doğru olmamalıdır. Bu tür aydınlatmalar masada yemek yiyenlerin gözlerine gelerek rahatsız edebilir. Tavana doğru ışık veren aydınlatmayı sağlaycak avizeler ideal bir seçim olabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
26TakipçilerTakip Et
92TakipçilerTakip Et
42,400AboneAbone Ol