Ana SayfaÖneri ve FikirlerDekorasyonda Renklerin Uyumu Hakkında

Dekorasyonda Renklerin Uyumu Hakkında

-

Renklerin Uyumu; Renklerin insan sağlığı üzerinde çeşitli olumlu ve olumsuz etkilere vardır. Dekorasyonunuzu oluştururken bunlara dikkat etmelisiniz.

Renkler kullanıldıkları mekanı…

Renkler kullanıldıkları mekanı gerek estetik, gerekse anlamsal olarak değiştirirler. Bu nedenle renkler mekanlarda yaşayan insanların psikolojisini de etkiler. Her rengin kendine has bir enerjisi vardır. Hatta renklerin insan sağlığı üzerinde çeşitli olumlu ve olumsuz etkilere sahip olduğu bile uzmanlarca araştırma konusu olmuştur.

Renklerin uyumu o derece anlam ifade ederler ki…

Renklerin uyumu o derece anlam ifade ederler ki...

Renklerin uyumu o derece anlam ifade ederler ki genellikle bir kişinin hangi rengi sevdiğine bakarak onunla ilgili belirli bir kişilik tahmini yapabiliriz. Buna benzer olarak mekanların da kişiliğine, mimari yapısına, kullanımına, içinde gerçekleştirilecek aktivitelere, aldığı ışık miktarına göre onları renklendirmeliyiz.

Odanın rengini seçerken…

Odanın rengini seçerken...

Odanın rengini seçerken mekandaki en büyük ebatlı parçayı baz alın. Bu büyük bir halı olabilir ya da sizin için önem taşıyan bir tablo. Yatak odasında açık renklerin huzur verici olduğu doğru ama bej ya da krem rengi bir oda fazla monoton. Bunu canlı tonda yatak örtüleri, yastıklar ve desenli tüllerle kırabilirsiniz.

Ahenk yakalamak için…

Ahenk yakalamak için...

Dekorasyonun ahenk yakalaması için geniş düşünün. Ana renginizi diğer tonlardan her birini farklı yerde öne çıkartarak çeşitlendirebilirsiniz. Özel bir renk uygulaması yaparken karışımın yüzde oranlarını yazılı olarak alırsanız gelecek sefer aynı rengi tutturmanız kolaylaşır. Aksi halde hiçbir zaman aynısı olmaz.

Ahşap renklerini baz alarak hareket etmeyin…

Ahşap renklerini baz alarak hareket etmeyin...

Ahşap renklerini baz alarak hareket etmeyin. Meşe küfü portakal rengine çok yakındır, monoton durur. Maun ise mekanı karanlık gösterir. Boya seçiminde kartelayı duvara birbirinden en az 90 cm uzaklıkta yapıştırın. Baktığınızda renkleri karıştırmadan net bir seçim yapabilmenizi sağlar.

Sevdiğiniz rengi görme saplantınız varsa…

Sevdiğiniz rengi görme saplantınız varsa...

Her yerde sevdiğiniz rengi görme saplantınız varsa bunu ana renginiz yapın ve diğer tonları destekleyin. Sarı hayranıysanız gri duvar ve krem döşemeyle vurgulayabilirsiniz. Profesyonelce dekore edilmiş bir odada rengin pek çok tonu bir arada olabilir.

Boya kartelde görüldüğü gibi olmaz.

Boya kartelde görüldüğü gibi olmaz.

Boya renkleri, kartele da göründüğü renkte çıkmaz. Küçük alanda farklı, geniş duvarda ise daha farklı duracaktır. Bu yüzden boya seçerken bir duvarda deneme yapın.

Rengin en doymuş tonu…

Rengin en doymuş tonu...

Kartela da rengin en sonuna bakın. Bu, rengin en doymuş tonudur. Böylece ana renk ve alt tonlara daha kolay karar verebilirsiniz. Kartela da doğru rengi bulduysanız, duvarda bir alt ya da bir üst tonuna gidin. Bu şekilde pastel renkleri kombine etmek çok daha kolay olur.

Doğal ışıkta bakın…

Doğal ışıkta bakın...

Renk kartelasına doğal ışıkta bakamıyorsanız tonları en az bozan parlak halojen ışıkta bakın. Herkesin beğendiği rengi bulmak sizi yanıltır. Kimi sonbahar, kimi ilkbahar renklerini seviyorsa ortak bir rengi baz alın. Odayı doğal renklerde dekore ediyorsanız, koyu ve açık ton kombinini çizgili olarak uygulayarak tüm dikkati bu alana toplayabilirsiniz.

Tarzınıza kimlik kazandırın

Tarzınıza kimlik kazandırın

Sıradışı renkler cesaret ister. Ancak tasarımın ana kurallarından biri renk kombinleriyle hareket kazandırmaktır. Kavun sarısı ve marine mavisi mekana farklı kimlik kazandırır. Kanepenin kendi yastıklarına rengi canlandıracak desen ve tonda farklı yastıklar da eklemeyi ihmal etmeyin.

Halı, perde, kanepe…

Halı, perde, kanepe...

Halı, perde, kanepe, hatta yastıklarda bile düz renk tercih ediliyor ama değişik dokulu kumaş ve aksesuarlar yaşam alanlarını şık gösterir. Çoğu zaman bir renge odaklanır diğerlerini unutabiliriz. Ancak bazen kontrast renkleri yan yana kullanmak sıradışı bir ışıltı ekleyebilir.

Güneş ışığı etkisi…

Güneş ışığı etkisi...

Güneş ışığı tekstilleri ve duvar renklerini soldurabilir. Arada bir aynı renkte bir ceket, havlu ya da kumaş parçasını üzerine tutun. Farkı hemen algılayacaksınız. Güzel bir manzaranız varsa perdeyi duvarlarla aynı renk seçin. Ancak manzaranız yoksa kontrast renklerde ve desenli seçerek dikkati sadece perdelere çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
42,200AboneAbone Ol