Ana SayfaÖneri ve FikirlerCilt Sorunları ve Pratik Tedavi Yöntemleri

Cilt Sorunları ve Pratik Tedavi Yöntemleri

-

Cilt; Sorunlu bir cilt çok can sıkıcı olabilir. Cildinizi yaygın sorunlardan kurtarmanın birçok yöntemi vardır. Ayrc Bknz: Cilt Bakımı – Cildinizi Canlandıran Uygulamalar

AKNE

Akne nedir?

Tıpkı egzamanın kuru ciltlerle ilişkilendirildiği gibi, akne de genellikle yağlı ciltlerle ilişkilendirilir. Akne problemi genelde hormonların ciltteki yağ bezlerini daha fazla çalıştırdığı ergenlik döneminde başlar.

AKNE

Akne ile ilişkili yiyecekler…

Bazı gıdalar akne problemini azaltırken bazıları artırabilir. Yüksek glisemik indeksi olan beyaz ekmek ve patates kızartması gibi yiyecekler fazla tüketildiğinde akne problemi için kötüdür. Aynı şekilde düşük glisemik indeksli bir beslenme yöntemi akneye karşı faydalıdır. Düzenli olarak çok fazla süt içmek aknelerin çoğalmasına sebep olabilirken, yoğurt gibi fermente süt ürünleri akneyi azaltabilir. Genel olarak, bitkisel bazlı bir beslenme programı ve bolca su içmek en iyi savunma yöntemi olacaktır.

Akne tedavisi için uykunuza dikkat etmelisiniz

Yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olun. Ergenlik çağındaki kişilerin günde en az 10 ile 11 saat uykuya ihtiyaçları olurken, yetişkinlerde bu 8 saat civarıdır. Düzenli olarak egzersiz yapmak uyku kalitenizi yükseltir ve doğal yok edici hücrelerin üretimini artırarak cildin kendini daha iyi korumasını sağlar. Uykusuzluk ise glisemik indeksi yüksek gıdaların daha çok tüketilmesini tetikleyerek akneyi dolaylı yoldan azdırabilir. Güzellik uykusu önemlidir!

EGZAMA

Egzama nedir?

Egzama sıklıkla görülen, sebepleri çok fazla değişkenlik gösterebilen ve cildin iltihaplanmasına, kızarmasına, kaşınmasına ya da kurumasına ve bazen su toplayıp akıntı yapmasına sebep olan bir cilt rahatsızlığıdır.

EGZAMA

Egzamanın en yaygın formu olan Atopik dermatit, genellikle ailesinde astım ya da bahar nezlesi bulunan kişilerde görülür. Egzama genellikle çocukluk çağında başlar ve sıklıkla deri kıvrımlarında ve yüzde görülür. Egzama cildin nemli ve bakterilere karşı dirençli kalabilmesini sağlayan bariyer özelliğine zarar verir.

Egzama ile ilişkili yiyecekler…

Egzama problemi olan bazı kişilerin aynı zamanda yiyecek alerjisi de bulunur. Bu sebeple kesinlikle bir sağlık uzmanı tarafından test yapılmalıdır. Eğer bir alerji söz konusuysa, alerjik etkili gıdayı tüketmekten uzak durmak egzamaya iyi gelebilir. Yiyecek alerjisi olan insanların düzenli olarak alerji kontrolü yaptırması önemlidir çünkü alerjiler kendi kendine geçebilir ya da şekil değiştirebilir. Yiyecek alerjiniz yoksa, bazı gıdaları beslenme rutininizden çıkarmak egzamaya iyi gelmez.

Egzama tedavisi için probiyotikleri deneyebilirsiniz

Cildimiz, bizi hastalıklardan koruyan faydalı mikroorganizmalarla örtülüdür. Aşırı antibiyotik kullanımı bu dengeyi bozabilir. Probiyotikler ise bu dengeyi destekler. Hamilelik esnasında probiyotik tüketmek, doğuştan görülen atopik dermatit riskini düşürür. Eğer aile geçmişinizde egzama yaygın ise, çocuğunuzu dört ay daha uzun süre emzirmek bir miktar koruma sağlar. Besin takviyelerinin egzamaya karşı koruduğuna dair güçlü bir bilimsel veri yoktur.

SEDEF HASTALIĞI

Sedef hastalığı nedir?

Sedef, bulaşıcı olmayan bir oto-immün hastalığıdır. Dağınık kırmızı lekeli ve pullu bir cilde sebep olur. Her yaşta başlayabilir ve ırsi olarak geçebilir. Tedavisi yoktur fakat çok yayılmadığı müddetçe semptomları cilde uygulanan ilaçlarla bastırılabilir.

SEDEF HASTALIĞI

Sedef hastalığı ile ilişkili yiyecekler…

Sedef hastalığı zaman zaman çölyak hastalığı ile ilişkilendirilir. Böyle durumlarda, çölyak hastalığına uygun bir glutensiz beslenme programı sedef hastalığına iyi gelebilir. Kimi zaman ise sedef hastalığı obezite, kalp damar rahatsızlıkları ve tip 2 diyabet ile de ilişkilendiriliyor. Alkol kullanımını azaltmak ve kilo vermek ciddi sedef hastalığını azaltır ve ilaçların etkisini artırır. Sıkı tempolu düzenli egzersiz yapmak da sedef riskini azaltır ve kontrol altında tutar.

Sedef hastalığı tedavisi için antioksidan alımını artırabilirsiniz

Antioksidan alımını artırın. Sebze, meyve ve kuruyemiş açısından zengin bir beslenme
programı ile alınan antioksidanlar sedef hastalarına fayda sağlar. D vitamini takviyeleri bazı özel sedef vakalarında yardımcı olarak kullanılabilir fakat kullanmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Koyu yeşil renkli sebzeler de iyi bir tercihtir. Folik asit içeriği ile ciddi sedef rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan güçlü bir ilaç olan metotreksatın toksik özelliğini büyük oranda düşürür. Ayrc Bknz: Kolajen Nedir Kısaca Özetledik

Cilt Kanseri Belirtileri

Aşağıdaki belirtileri cildinizde görüyorsanız, doktora görünmenizde fayda var:

  1. Geçmeyen küçük, kırmızı pulumsu bölgeler
  2. İyileşmeyen bir yara ya da cilt ülseri
  3. Şekil, boyut, renk, doku ya da his değiştiren bir ben ya da lezyon
  4. Erken teşhis ve tedavi, çok yüksek oranda iyileşme ile sonuçlanır ve iz kalma ihtimali düşer.

Cildiniz İçin Güneş Vitamininden Bir Doz Alın

Güneş, cilt kanserinin en büyük sebeplerinden biri olmasına rağmen en iyi D vitamini kaynağıdır. Bu sebeple güneşe dengeli biçimde maruz kalmak önemlidir. D vitamini kalsiyum ve fosfor seviyelerini dengeleyen ve kemiklerin sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlayan önemli bir vitamindir. Araştırmalar yaz aylarında güneş kremi kullanan kişilerin de yeteri kadar D vitamini alabildiğini gösteriyor. Üstelik açık havada egzersiz yaptıklarında çok daha kolay D vitamini alıyorlar. 50 yaşının üzerinde, koyu tenli, durağan yaşayan ve açık havada çok az aktivitede bulunan biriyseniz ya da herhangi bir sebepten ötürü kapalı giyiniyorsanız, D vitamini eksikliği ile karşılaşabilirsiniz. Takviye kullanmadan önce doktorunuza başvurun.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol