Banyo ve tuvalet dekorasyonu fikirleri

Banyolar, evin en çok kullanılan bölümlerinin başında gelir. Ancak dekorasyon konusunda oldukça ihmal edilir.

Dekorasyonda en önemli aşamanın, evin diğer odalarında duvar rengi seçimi olduğunu düşünürsek, banyo dekorasyonunda da durum benzerdir. Banyolar da dekorasyonun en temel aşaması fayans yani duvar kaplama ürünü seçimidir. Günümüzde binlerce çeşit duvar ürünü seçeneği bulunmaktadır. Banyo duvarına fayans ve benzeri bir ürün seçerken, mekânın sürekli nemli veya ıslak olduğu göz önünde bulundurularak buna uygun malzemelerden üretilmiş ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca yer döşemesi seçiminde de kaygan olmayan ürünler seçilerek ev kazalarının da önüne geçilebilir.

Banyonuzun aydınlık olması çok önemli

Banyo modelleri genellikle evlerin karanlık köşelerinde bulunduğu için banyoyu ferah ve daha aydınlık göstermek birinci amaç olmalıdır. Bu nedenle duvarda kullanılacak fayans ya da benzeri maddeleri açık renkte tercih etmek, banyonun daha geniş görünmesine yardımcı olacaktır.


Banyonun temel malzemeleri küvet, klozet, lavabodur. Bu malzemelerde de yine beyaz, krem rengi gibi açık renkler kullanılmalıdır. Banyo tasarımında küvetin yerleşimi oldukça önemlidir. Küveti banyonun en uç köşelerine yerleştirmek, o kısımlardaki ölü alanları değerlendirmek için akıllıca bir fikir olabilir. Lavabo ve klozeti ise yan duvarlara yakın koymak, banyonun işlevselliğini de artırmaktadır. Eğer banyoya çamaşır makinesi konmak isteniyorsa, bu mümkün olduğunca kapının arkasına ya da banyo dolabının altına saklanarak alanın daralması engellenebilir.

Temel banyo malzemelerini açık renkte tercih edip uygun şekilde yerleştirdikten sonra, sıra dekorasyonu tamamlayan aksesuarlara geldiğinde burada kişisel zevkler ön plana çıkmaktadır. Açık renk seçilen küvet, lavabo, klozet ve fayanslardan sonra, isteğe bağlı olarak klasik, modern, doğal ya da renkli bir banyo dekorasyonu yapılabilir.


  • Banyolarınızı ufak değişiklikler yaparak baştan yaratın. Küçük aksesuarlarla işe başlayın. Eski parfüm şişeleri banyonuzun güzel kokmasını sağlar, hem de şık bir hava verir. Kavanozları sabunlarınızı, banyo tuzlarını vs. koymak için kullanabilirsiniz. Küçük çiçekler ve kurdelelerle süslemeyi unutmayın.
  • Küçük sehpaları Banyo Banyo dekorasyonunuz da kullanabilirsiniz. Tepsiler de, içlerine koyacağınız parfümleriniz, kremleriniz, sabunlarınız için şık bir sunum sağlayacaktır.
  • Duvarlara banyonuzun temasına uygun tablolar asın. Deniz kabukları, yelkenliler, çiçek motifleri.
  • Banyo dekorasyonunda sepetler çok şık duruyor. Sepetlerinizin içine banyonuzun renklerine uygun kılıflar dikebilirsiniz.
  • Lavabonun altını banyonuzun renklerine uygun bir perde ile kapatabilirsiniz. Böylece hem şık bir görünüm kazanır, hem de lavobonuzun altını eşyalarınızı koymak için kullanabilirsiniz.
  • Çiçekleri mutlaka dekorasyonunuza ekleyin. Rengarenk çiçekler banyoda içinizi açacaktır.
  • Banyonuza küçük dolaplar yerleştirin. Böylece banyoda daha sıcak bir hava yaratmış olursunuz, aynı zamanda havlular, kremler, sabunlar için de şık bir dolap olmuş olur.
  • Özellikle misafir tuvaletinde raflardan faydalanabilirsiniz. Misafirleriniz temiz havlulara daha kolay ulaşabilir, siz de banyonuza ayrı bir şıklık katmış olursunuz.

Bir Yorum Bırakın