7 Aşamada evinizi dekore edin

Evinizi dekore edin : Yeni bir evi ya da halihazırda yaşadığınız evi yeni baştan dekore etmeyi planlıyorsanız, en temel yapılması gerekenleri bilmeniz işinizi kolaylaştırır. Başlarken, izlemeniz gereken 9 aşamalı bu yolu takip edebilirsiniz.

1. İlham kaynağınızı bulun!

FARKLI FİKİRLER BULMAK İÇİN DAHA GENİŞ ALANLARDA ARAŞTIRMA YAPIN. Dekorasyon konusunda çıkan ya da herhangi konuyu ele alan bir dergi veya kitap genelde ilk başvurduğumuz kaynaklar olmasına rağmen filmler, sanat, moda, doğa ve geziler de oldukça zengin fikir kaynaklarıdır. Çok fazla düşünmeyin ve beğendiğinizi çekip alın. Sayfaları yırtın veya kopyalayın, internetten resimler indirin, fotoğraflar ve kartpostallar biriktirin. Hırdavatçı evinizi dekore edindükkanına gidip boya skalaları toplayacak kadar sıradan olurken bir yandan popülist olun. Sonuçta bir kibrit kutusu bile doğru renge boyandığında bir ünlünün odasının fotoğrafları kadar kullanışlı ve dikkat çekici olabilir. Fikirlerinize fantezilerinizi eklem ekten çekinmeyin: O sarayın balo salonunu kopyalamak istemiyor olabilirsiniz ancak salonun bir fotoğrafı estetik anlayışınızı şekillendirmeye yardımcı olabilir.


HOŞUNUZA GİDEN VERİLERDEN BİR DOSYA OLUŞTURUN. Tercihinize göre, ya bir sepet yapıp onun içinde ya çok cepli dosyalarda saklayın, ya bir panoya yapıştırın ya da bilgisayarınızda veya online bir sitede bir klasör açın. Bu fikirleri bir yerde toplama işlemi teknolojiye dayalı olabilir ya da olmayabilir size kalmış. Size uygun olan yol en iyi depolama yolu olacaktır.

DERLEDİĞİNİZ FOTOĞRAFLARDAKİ TEMALARI İNCELEYİN. Bir süre veri topladıktan sonra oturup hepsini gözden geçirin, Hep, kenarı sarı rengi içeren fotoğraflar mı toplamışsınız? Hepsinde varaklı objeler mi var? Genelde Afrika desenli olanları mı tercih etmişsiniz? Çok fazla eşyanın olduğu mu yoksa daha sade olan mekanlar mı sizi daha çok çekmiş? Şimdi topladığınız fotoğraflara karşı biraz tarafsız durun ve kendinize şunu sorun; ben bunu gerçekten beğeniyor muyum? Bu beğeni devam eder mi?


2. Araştırın

Bir ürüne bakma fikrini kafanıza koyduğunuzda belirlediğiniz bütçe doğrultusunda aynı fiyata alabileceğiniz farklı ürünleri araştırın. Kendinizi yetiştirmenize ve etrafta alışveriş yapmanıza değecektir. Yolları arşınlayın, dekorasyon bloglarına göz atın, forumlarda fikir alışverişi yapın, arkadaşlarınıza kaynaklarını sorun ve kaynakları tanım ak için dekorasyon dergisi alın. Boya skalaları, kumaş parçaları, kataloglar, online kaynakların çıktıları gibi bu konuda bulduklarınızı da bir yerde toplayın.

3. Tarzınızı belirleyin

FOTOĞRAFLARDA ŞÜPHE DUYDUĞUNUZ ŞEYLERİ bir oraya getirin ve her birini size hissettirdiği bir kelime ile eşleştirin. Tarzınızı
belirlerken sadece bir kavrama takılıp kalmayın. Stilini net çizgiler içinde iki kelim ede özetleyebilen çok az insan vardır. Sizin tarzınız farklı öğeler içerebilir; bohem tarzın içinde biraz klasik tarz gibi… Tarzınızı belirlem eye çalışmak köşe kapmaca oynamak gibi görünebilir ancak tarzınıza bir isim koymak seçimlerinizi daha doğru yapmanıza yardımcı olacaktır, Bir mağaza da bir koltuk dikkatinizi çektiğinde veya bir kataloğa göz atarken ilginizi çeken bir şeye karşı soracağınız “bu gerçekten benim tarzım mı” sorusuna cevap vermenizi kolaylaştıracaktır. O son moda koltuğu görecek ve “Güzel bir koltuk ama benim tarzım özel yapım klasik koltuklar o yüzden kesin bir süre sonra sıkılacağım” deyip oradan uzaklaşabilirsiniz. Paranız boşa gitmemiş, bir yanlıştan dönmüş olursunuz.


4. Odayı ne şekilde kullanacağınıza karar verin

YAŞAM TARZINIZI DÜŞÜNÜP ONA GORE DEKORE EDİN, Güzel mekânlar yaratırken yaşam tarzınızla ilgili dürüst olmanız gerekir, Sadece stilinize bağlı heveslerinizi değil, kullanım ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız, Parti/davet verebileceğiniz daha resmiyete uygun bir oturma odası hayal edebilirsiniz ama ya herkesi çok eğlendiremez ya da sizin ve ailenizin çok da hoşuna gitmeyecek bir ortam elde ederseniz. Ne olacak peki, sonuçta birileri mutsuz olacak, Unutmayınki sergi salonu gibi duran bir o d a sanki çok değerliymiş, tekmiş hissi verir ve ancak kimse o mekâna ayak basmak istemez. Kullanılmayan bir o dadan daha üzücü bir şey olamaz. Siz ne dersiniz?

PLANINIZDA NELERİN İŞLEMEDİĞİNİ GÖZLEMLEYİN ve olası düzeltmeler için fikirler üretin, Hiç hoporlörler başka o dada olduğu için müzik dinlemediğiniz oldu mu? Ya d a misafirlerin önüne çok küçük olan kahve sehpasını koymaya içerlediğiniz? Hatalara ve sorunlara çözüm bulmak size nasıl davranmanız gerektiğini söyleyen bir mekan yerine sizin yaşam tarzınıza uygun, işinize yarayacak bir mekan yaratmanızı sağlar.


5. Eşyalarınızı gözden geçirin

FOTOĞRAFLAYIN: Evinizdeki her şeyi, evet her şeyi fotoğraflayın. Mobilyalar, halılar, lambalar, dekoratif eşyalar… Daha sonra hepsini bir yere yayın. Her bir parçayı tek tek görmek onları stil süzgecinizden geçirmenizi kolaylaştırır. Fotoğraflar ayrıca kafanızda yeni planlar yaratmanız
evinizi dekore edinı sağlar çünkü eşyaları o dadan odaya taşıyabilirsiniz.

AYIRIN: Çektiğiniz fotoğrafları 4 gruba ayırın: Tutulacaklar, değişime uğrayacaklar, atılacaklar ve satılacaklar. Her bir fotoğrafa dikkatlice bakın ve kendinize şu soruları sorun: “Bunu seviyor muyum? Buna ihtiyacım var mı? Oluşturmak istediğim mekana bu uyuyor mu? Bu benim tarzıma uygun mu?” Hayatınızda nelerin işe yaradığıyla ilgili şeylere karar verirken sert olun. Eğer büyükbabanızdan kalma masanın görüntüsünü hiçbir zaman sevmemiş ama 10 yıldır elinizde tutuyorsanız, o masayı yarın da sevmeyeceksiniz. O yüzden bırakın gitsin, Eğer onarılamayacak gibiyse bir yere bağışlayın ya da çöpe atmaktansa geri dönüşüme verin.


GÖZDEN GEÇİRİN: Elinizde tutmaya karar verdiğiniz her şeyi tekrar gözden geçirin böylelikle yerleştirme planı yaparken neyi nereye koyacağınıza daha çabuk karar verirsiniz.

6. Bütçenizi oluşturun

NELERE PARA HARCAYACAĞINIZI BELİRLEYİN ve neyin ne kadar tutabileceği konusunda gerçekçi davranın, insanlar bir çift ayakkabıya 300 TL. veriyorlar ama iş aynı fiyata daha uzun ömürlü olacak bir köşe sehpası almaya geldiğinde durup düşünüyorlar. Bir yenileme işlemi yapıyorsanız harcamanız düşündüğünüzden fazla olabilir ve ayırdığınız bütçenin tamamını harcayabilirsiniz. Biraz tutumlu davranırsanız sonraki dekoratif seçimler içinde yeterli paranız kalacaktır. KİŞİLİĞİNİZLE UYUŞACAK SEÇİMLER YAPIN. Sabırsız insanlar, daha ucuz eşyalar almak anlamına gelse de, bir mekanın tamamını topta  değiştirmek isteyebilirler, Ağırkanlılar ise yavaş yavaş bir şeyler almaktan mutlu olurlar, Bazıları ise bir parça ya epeyce para harcayıp ucuz eklemeler yapmak zorunda kalırlar. BİR ALIŞVERİŞ LİSTESİ YAPIN ve ihtiyacınız olan şeyler arasında para ayırmanız gerekenleri belirleyin. Gerçekten ne kadar harcayabileceğinizi görmek için de bu liste üzerinden alışverişlerinizi yapın. Böylece bütçenize de sadık kalırsınız.


7. Bir yerleşim planı çizin

ODANIN TEMEL TAŞLARINA BAKIN ve ne ön plana çıkarılmalı (örneğin şömine) ne gizlenmeli (örneğin radyatörler) ona karar verin. Odaya girdiğinizde nasıl görünmesini istediğinizi tasarlayın. Mesela bazı insanlar bir koltuğun arka tarafını görmek istemezler, İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK ARAÇLAR SEÇİN. Grafik çizim kağıtları kullanabilirsiniz anca k eşyaları gerçeğe uygun boyutlarda çizin ki daha sonra yerleştirirken size sorun çıkarmasın, Online olarak da 3 boyutlu çizim yapabilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin, eşyaların yaptığınız çizimdeki iki boyutlu hallerinde her zaman daha küçük gözükeceğini unutmayın, BİR MÜKEMMEL SONUÇ ELDE ETMEYİ BEKLEMEK YERİNE seçenekler oluşturun. Her yapılan planda biraz risk vardır ancak farklı seçenekler üzerinde düşünmeye biraz vakit ayırırsanız sizin için en iyi sonucu verecek planı elde edeceksiniz. Kullanışlılık faktörünü hiçbir zam an unutmayın ve kullanışlılığı yaptığınız düzenleme sayesinde stilinizle birlikte götürmeye çalışın. Eğer daha resmi bir stiliniz varsa sizin için uygun olan sıra dışı parçalar değil geleneksel tarzda bir koltuğa eşlik eden tekli koltuklar olacaktır.

Bir Yorum Bırakın