Ana Sayfa Dekorasyon Tiny House: Yeni Nesil Yaşam Alanı

Tiny House: Yeni Nesil Yaşam Alanı

0

Pek çok şeyin dönüştüğü yenilikçi hayat biçiminde yaşam alanlarımız da daha kompakt. Çözüm ve konfor odaklı tiny house’lar ile ilgili merak edilenleri bir arada toparladık.

Tiny House Mini ev konsepti olabildiğince basit ve sade bir hayat sürdürmeyi tercih edenler, benimsediği bir yaşam biçimi olarak bilinse de son yıllarda pek çok insan bu konsepte yöneliyor. Özellikle 2008-2012 küresel ekonomik kriz sırasında batı ülkelerinde gelişmeye başlayan, daha küçük evlerde, daha az bütçe ile ve çevreye daha az zarar vererek yaşama fikri, şimdilerde mimari çözümle, yeni ürün tasarımları ile birlikte daha geniş ve toplumsal bir harekete dönüşüyor. Basit yaşamı benimsemek aslında, eylemlerden çok yaşam tarzı ile ilgili bir durum. Daha esnek ve özgür bir yaşam sunan Tiny House kimileri için bir mülk satın alıp borçlanmadan rahat bir yaşam sürmek, kimileri içirse mevcut bir evin boyutunu, işlevini ve yerini değiştirebilme özgürlüğü.

Neden Küçük Bir Ev İsteyelim ki?

Basitçe yaşam alarlarını kuçülterek, sadeleşmek ve daha azıyla yaşamak olarak anlatılabilir. Ortalama 80 m²’den den başlayan şehir evlerine karşılık yaklaşık 10 ile 40 m² arasında olan bu evler oldukça minimal ve çözüm odaklı olmayı gerektiriyor. Tercihe göre dilediğiniz yere taşınabilir tekerlekli bir model veya bir temel üstünde sabit seçeneklere yönelebilirsiniz. Çoğu bağımsız, mobil yapılar olsa da uzun süreli park ederek sabit bir yaşam
sürmek de mumkün. Ihtiyacımız olandan daha büyük bir ev almak ve onu bir sürü eşya ile doldurmak için çok fazla çalıştığımız düşünülürse aslında oldukça mantıklı ama hiç denemeyenler için de biraz göz korkutucu. Şunu unutmayın ki küçük ev yaşamının pek çok artısı var. Finansal avantajları dışında doğa ile iç içe olmak, çevre bilinci, kendi kendine yetmeyi öğrenmek de göz ardı edilemez, hele de maceraya düşkün özgür bir yapının varsa bu yaşam tam size göre denebilir.

Satın almadan önce kendinize şu soruları mutlaka sorun;

Satın almadan önce kendinize şu soruları mutlaka sorun;

 • Ev dışında hangi aktiviteleri yapabilirsiniz? Spor, evden çalışma, hatta çamaşır odası… Evde bunlar için ayrılmış bir alana ne kadar ihtiyaç var?
 • Alışkanlıklarınızdan vazgeçebilir misiniz? Okunan kitapları, tüm CD ve DVD’leri, eski oyuncakları sakamak, hiç yapılmayan hobiler için malzeme toplamak… Bunları bırakabilecek misiniz?
 • Çift fonksiyonlu alanlara sıcak bakıyor musunuz? Aynı mekanda uyuyabilir, okuyabilir, TV izleyebilir, arkadaşları ağırlayabilir ve yemek yiyebilir misiniz?
 • Hayatıruzdan çıkaramayacagınız şeyler neler? Ayda sadece bir kez örgü örüyorsanız, bunun için bir yer organize etmek yersiz olur. Ancak günde üç öğün yemek pişiriyorsanız geniş bir mutfak planlanabilir. Birçogumuz belirli aktiviteler yapma, ve belli bir standartta yaşamayı isteriz.
 • Peki, sizin yaşam şeklinin için en pratik olan nedir? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar oldukça yönlendirici olur.

Nereden Başlamalı, Nasıl Tasarlamalı?

Bu korseptin kilit noktası doğru tasarlamak ve planlamak. Büyük bir eviniz varsa kiler ya da çalışma koşesi plarlamayı unutsanız da bunu telafi edecek bir alan mutlaka bulunur. Misafir yatak odası home ofise, oturma odası misafir odasına dönüşebilir. Ancak az alana sahip evlerde depolama için yeterli yer ayırmayı unutursanız bir daha planlama şansınız kalmaz. Bu yuzden ihtiyaçları onceden belirlemek hızlı ve efektif biçimde davranmak gerekiyor. Size onerimiz bir post-it çalışması yapmanız. Yani hangi alana ihtiyaç olduğunu ve hangilerine olmadığını anlamak için bir odaya her girdiğinizde, o odada ne yaptığınız ve ne kadar sürdüğünü yazan postitler yapıştırın. Giriş kapısına her bir dış aktivite için harcadığınız tahmini süreleri yazın. Bu değerlendirmeyi en az bir hafta uygulayin. Hafta sorunda tüm bu notları okuyarak evi hangi aktiviteler için, ne kadar süreliğine kullandığınızın kapsamlı bir listesini çıkarın. Bu uygulama evinizi doğru tasarlama ve planlama konusurda size yardımcı olur.

Tiny House Avantajları Nelerdir?

Tiny House Avantajları Nelerdir?

 • Yüzde 100 geri dönüştürülebilir ürünlerden üretilmesi.
 • Ağırlığı ahşap olduğundan organik, çevreci ve dogal bir yaşam sunması.
 • Çevreye zarar vermeden geçici yaşam alanları oluşturabilmesi. (Kurulumunda da ağaç ve doğaya zarar verilmez)
 • Dogal tasarımları sayesinde çevre ile uyumlu olması.
 • Doğru ürünler ile ekonomik, uzun ömürlü ve yenilenebilir özellikte olması.
 • Mobil seçeneklerin istendiginde farklı alanlara taşmabilmesi ve birçok farklı cografyada konforla yaşamaya imkan tanıması.

Tiny House’ta Yaşamaya Dair Sorular ve Cevapları

1 – Daha Önce Tiny House Yaşamını Deneyimlediniz mi?

Tiny House tasarımı ortalama 10-40 metrekare arasında değişen bir alan sunuyor. Hem kendiniz hem de aile bireylerinden emin değilseniz test etmek için birkaç aylığına küçuk bir yere taşınmayı duşünebilirsiniz. Mevcut evinizi satmayı planlıyorsanız, öncelikle kısa bir tatil için bir Tiny House kiralayın ve bolca araştırma yapın, küçük evlerde yaşayan diğer insanlarla konuşun.

2 – Gelecek Planlarınız da Neler Var?

2 – Gelecek Planlarınız da Neler Var?

Ailenizi büyütmeyi düşünüyormusunuz? Belirli bölgelere seyahat mi edeceksiniz, Tiny House arazisi size mi ait kira mı? Gelecekte 400 metrekarelik bir ev almayı mı planlıyorsunuz? Tüm, bu sorulara vereceğiniz cevaplar ışığırda hareket edin ve paranızı boşuna harcamayın.

3 – Kiralamak mı Yoksa Satın Almak mı Daha Avantajlı?

Tiny House kiralamayı planlıyorsanız, sınırlı seçeneklerden birine karar vermeniz gerekir. Ama satın alacaksarız inşa edilmiş hazır olanlardan seçebilir veya ailenize ozel bir model tasarlayabilir, hatta dönüştürülmüş bir kubbe, ağaç ev veya prefabrik konteyner gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz.

4 – Bütçenize Uygun mu?

Inşaat malzemeleri ve giderler, elektrik/güneş enerjisi, jeneratör, su ve kanalizasyon erişimi, depolama, yıllık bakım (özellikle tekerlekli veya treyler üzerindeyse), cihaz ve mobilyalar, römorklar ve korteynerler, yapı ruhsatları ve izin ucretleri… Küçük evler genellikle buyük olanlardan daha az maliyetli olsa da düşünmediğiniz ekstra birçok masraf çıkabilir. Dikkate almanız gereken bir liste hazırlayın ve butçenizi kontrol edin. Belki de sizin için en iyisi kiralamaktır veya daha uygun fiyatlı başka bir çözümdür.

5 – En Çok Neye İtiyacınız Var?

Küçük evleri incelerken odağınızda estetikten çok fonksiyonellik olsun. Beğendiğiniz bir tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir. Yalnız yaşıyorsanız ya da iki kişilik bir aileniz varsa işiniz daha kolay. Çoğu küçük evde minimum mobilya ile iki kişi konforlu biçimde barınabilir. Ancak çocuklu aileler için biraz daha gerniş alanlara ihtiyaç var. Tam olarak kaç metrekare olacağını belirlerken ailenizin standart bir günü nasil geçirdiğini izleyin. Neler düzenli olarak kullanılıyor? Yemek yerken olmazsa olmaz temel şeyler neler? Ana yaşam alanlarında neye ihtiyaç var? Bu sorulara vereceğimiz cevaplar ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu fark etmenize yardımcı olacaktır.

6 – Özel Hobileriniz Var mı?

Muzik, yoga ve yürüyüş yapmak, bisiklete binmek… Hepsi dışarıda rahatlıkla yapılabileceğinden özel alanlar gerektirmez. Ancak dikiş, nakış, resim gibi farklı aktiviteleriniz için küçuk de olsa bir yer ayırmayı ve buna göre planlamayı unutmayın. Sonuçta, minimal yaşam müthiş bir fikir ama sizi neşelendiren, ruhumuza iyi gelen şeylerden de vazgeçmeyin.

7 – Yalnız Kalmak İster misiniz?

Tiny House yaşamının en büyük handikaplarından biri kişisel alan ve mahremiyet eksikliği. Bisiklete binmek, uzun yürüyüşler yapmak gibi yalnız kalabileceğiniz aktiviteler guzel havalarda çok sorun olmaz. Ama kışın rahatlamak ve odaklanmak için kendi başınıza kalacağınız alana ihtiyaç varsa küçük evde bu sorun olabilir. Bu yüzden herkesin bazen yalnız kalabileceği özel köşeler tasarlayın ya da mobil paravan ve perde gibi bölücülerle maksimum mahremiyet sağladığınızdan emin olun.

8 – Tiny House Ne Kadar Rahat?

8 – Tiny House Ne Kadar Rahat?

Kimileri yaşam alanlarında konfor ister, kimileri aydınlık ve açıklık tercih eder. Hemen her tercihe uygun bir model bulmak mümkün, sadece bolca araştıma yapmak ve yerinde deneyimlemek önemli. Eski mobilyaları dönüştürme merakınız mı var? Mutfağı çalışmak için de kullanacak mısınız? Ayrı bir yemek masası mı istiyorsunuz? Her alışkanlığı, rutini en ince detayına kadar gözden çeçirin. Tüm zamanınızı küçük bir alanda geçirirken asıl önemli olan konforlu ve mutlu hissetmeniz.

Bu Hatalardan Kaçınmanız Önemli

İşe önceden başlayın: Tiny House’a taşınmadan önce eldeki fazIalıklardan kurtulma işini son güne bırakmayın. Çünkü her şey sona kaldığında yeterince küçülemezsiniz ve daha da kötüsü sığmayacakları saklayacak bir yer bulamayabilirsiniz.

Her şeyi kendiniz yapmayın: Her şeyin ustası olamazsınız. Ihtiyaçlarınıza uygun yaşam tarzı için doğru bir tasarım seçmek yerine, her şeyi küçük alana sıkıştırmak için tüm tadilatı kendiniz yapmayın, bir uzmandan yardım alın.

Satmaya odaklanmayın: Tiny House için satış potansiyeline odaklanmak yerine, sizin için doğru olana odaklanın ve uzur süre yaşayabileceğiniz bir ev tasarlayın. Çünkü bir kere bu yaşama alışınca zaten satmak istemeyeceksiniz.

İki listeyi birleştirmeyin: Ihtiyaçlar ve istekler… Ne istediğinize karşı gerçekte neye ihtiyacınız olduğuna karar vermek zihinsel ve duygusal olgunluk gerektirir. İstek listenizi olması gerekenler ve istekler olarak ayırarak klasifike edin.

Bütçeniz Ne Olmalı?

Tiny House için bütçe skalası ölçüye, malzemeye, kaliteye, işçiliğe göre oldukça değişken aslında. Tiny House’lar iki şekilde satın alınabillyor: Sabit veya tekerlekli mobil. Sabit seçeneklerde ev maliyetin ilave konumlanacağı arazide imar ve kullanım gibi gerekli izinlerin alınması maliyeti, mobil seçeneklerde ise karavan gibi değerlendirildiginden karayollarında seyahat edebilmesi için plaka ve ruhsat maliyeti ilave oluyor. Bunlar haricinde dış cephe kaplama malzeme kalitesi, iç yüzeyde kullanılan malzemeler, elektrik ve su tesisat sistemi, jeneratör, atık su ve temiz su depoları, iç ve dış izolasyon ve ısı yalıtım sistemi gibi nihai maliyeti etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Ayrıca kullanıcıya göre degişen Tiny House büyüklükleri ki standart olarak önerilen ideal ölçü 4×12 metre mimari fonksiyonlar, mobilya tercihleri de maliyeti etkileyen detaylar. Günümüz koşullarındaki döviz artışlarını da göz önünde ahrsak ortaya 17.000 Ile 50.000 Dolar arasında değişken bir maliyet tablosu çıkıyor.,

Mobil mi Sabit mi?

Mobil Tiny House’lara karavan ruhsatı gerekiyor. Bu ruhsatı olmayanlar 750 kg altında ve 01 belgeli olacak şekilde üretiliyor. Bizim de marka olarak bu ruhsatlarımız var. Karavan olarak üretilen evlerin seyahat edebilme özelliği göz ardı edilse de ikinci el satışlarda sabit seçenekler fazla tercih edilmiyor. Ancak mobil evlerin de her yıl Tüvtürk muayene zorunluluğu var. Bu da üretimlerin karayollarına uygun malzeme ve işçilikte üretilmesini zorunlu kılıyor. Mobil ya da sabit ürünlerin tercih edilmesi tamamen park edilecek arazinin seçimiyle ilgili. Mobil ürünler karavan olduğu sürece kamping alanlarında, özel arazilerde kullanılabilirken; sabit Tiny House’ların imar yönetmeliklerine bağlı olarak yapı ruhsatlı ve iskanlı şekilde üretilmesi gerekiyor. Yani mobil ürünler taşıt, sabit ürünler yapı olarak kabul ediliyor. Sabit Tiny House imalatı konut ya da otel olarak belli yönetmeliklere göre mınimum mekan ölçülerinde olmalı. Kısacası Tiny House’un mobil ya da sabit olması kullanım amacı, arazi seçimi ve yatırım planına göre belirleniyor.

İlginizi Çekebilir; Ev Dekorasyonu İçin 7 Aşamalı Muhteşem Fikirler

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version