Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Yoga ve Meditasyon Uygulamaları

Yoga ve Meditasyon Uygulamaları

0

Günlük hayattaki stresinizi azaltacak yoga ve meditasyon uygulamalarını sizler için derledik. Hepimiz gerek iş yaşamında, gerekse özel ve hatta toplumsal yaşantılarımızda fazlasıyla geriliyor ve stres yükleniyoruz. Boşaltamadığımız bunca stres ise bizlere ne yazık ki çeşitli fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar olarak geri dönüyor. Diğer yandan, onca koşturmanın arasında zihnimizi boşaltabilmeye ise pek zaman bulamıyoruz.

Normal bildiğimiz her şey şu sıralar alt üst olmuş durumda. Rutinlerimiz tamamen değişirken stres ve anksiyete seviyelerinin yükselmiş olması çok normal. Ancak belirsizliklerin olduğu bu süreçte bazı şeyleri kontrol edemeyeceğimizi kabul edip pozitif düşünmeye başlamamız şart. Tüm bunları yaparken mental sağlığınızı atlamak olmaz. Sağlıklı bir beden için hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Bunun için de iyi bir uyku ve huzurlu bir zihin şart. Son zamanlarda uykusuzluk problemi yaşıyorsanız bunun sebeplerinden biri yaşadığınız stres veya anksiyete olabilir.

Daha önce hiç meditasyon yapmadıysanız veya uzun bir süredir meditasyonlara ara verdiyseniz, telefonunuza yüklediğiniz uygulamalar ile yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Günlük yaşamın yarattığı huzursuzlukları gidermeyi hedefleyen meditasyon uygulamaları kişisel gelişiminize odaklanıyor. Özgüveninizi artırmakta yardımcı olan ve kişisel problemlerinizi aşmanızı destekleyen uygulamalar ile zihninizdeki tüm negatif düşünceleri atabilirsiniz. Meditasyonun yapabileceklerini küçümsemeyin! Tıpkı bedenimizin harekete ihtiyacı olduğu gibi beynimizin de egzersize ihtiyacı oluyor.

İşte bu yüzden sizin için, kısacık dakikalar ayırarak kolayca meditasyon yapabilmenize yardım edecek bazı güzel uygulamaları listeledik;

MindFi Yoga ve Meditasyon Uygulaması

MindFi Yoga ve Meditasyon Uygulaması

Meditasyon yapmak için zamanınız olmadığını düşünüyorsanız, MindFi tüm bahaneleri ortadan kaldırıyor. Yoğun insanlar için yazılan MindFi uygulaması, evde veya çalışırken stresi üzerinizden atmanızı sağlıyor. Vücut zamanınıza göre size kişisel meditasyon tavsiyeleri veren bu uygulama ile hissettiğiniz moda göre farklı egzersizler deneyebilirsiniz.

Calm Yoga ve Meditasyon Uygulaması

Uykunuzun düzenli olması huzurlu ve stressiz bir gün geçirmenizin en önemli unsurlarından biri. Bir numaralı meditasyon uygulaması seçilen Calm, meditasyon becerilerinizi geliştirmenizi sağlıyor. Meditasyon için özel oluşturulan müzikler ile sizi rahatlatan ve odaklanmanızı sağlayan bu uygulama, video derslerinin yanı sıra çalışırken ve uyurken bile doğa sahneleri ve sesleri ile sizi rahat atıyor. Calm, daha önce hiç meditasyon yapmayanların dahi senelerdir meditasyon yapıyormuş gibi hissetmesini sağlayacak uygulama ardan biridir. Meditasyon sırasında oynatılan rahatlatıcı müzikler sayesinde çok daha iyi bir şekilde meditasyon yapıp amacınıza ulaşabiliyorsunuz.

Headspace Yoga ve Meditasyon Uygulaması

Meditasyonu hem antik bir yöntem hem de modern bilimin bir parçası olarak gören Headspace uygulaması, meditasyon yapmanın önemini anlamanızı sağlıyor. Spor Bilimleri bölümünden ayrılarak Buddhist bir keşiş olan Andy Puddicombe tarafından 2010’da kurulan Headspace uygulaması, meditasyon dersleri, animasyonları, videoları ve makaleleri ile uyguladığınız rahatlama yöntemlerini anlamınızı istiyor.

Hayata daha olumlu bakmanızı sağlayan, daha sağlıklı yaşamanızı sağlayan meditasyonun temellerini bu uygulama ile öğrenebilirsiniz. Headspace, sizden sadece her gün 10 dakikanızı ayırmanızı istiyor. Bu sürenin sonunda daha mutlu ve zinde olurken yaratıcılığınızın önündeki engelleri de kaldırmış oluyorsunuz.

Insight Timer Yoga ve Meditasyon Uygulaması

Dünyanın en ünü meditasyon uzmanları, nörologları, psikologları ve Harvard, Oxford ve Stanford gibi üniversitelerden öğretmenler tarafından hazırlanan konuşmaları dinleyebileceğiniz Insight Timer uygulaması rehber eşliğinde meditasyon dersleri sunuyor. Rahatlama ve antistres müzikleri bulabileceğiniz Insight Tımer’da uykunuzu düzene sokabilir, anksiyeteyi azaltabilir ve huzura ulaşabilirsiniz.

Simple Habit: Meditation

Kısa süreli meditasyonlar ile dikkat çeken Simple Habit uygulaması yoğun günler için ideal. Terapileri ile günlük motivasyonunuzu artıran bu uygulama, kişisel rutininize özel meditasyonlar öneriyor. Uyumadan önce, çalışırken veya yürürken dinleyebileceğiniz meditasyonlar ile uykunuzu düzene sokabilir ve stresi azaltabilirsiniz.

Bu uygulama, Harvard Üniversitesi psikoloji bölümü akademisyenlerinin desteği ile hazırlanan bir uygulamadır. Birincil amacı, stresi en az seviyede tutmaktır. Bununla birlikte odaklanma gibi sorunlar yaşıyorsanız da Simple Habit sayesinde bu tür sorunların üstesinden gelmeniz mümkündür. Uygulama, size zorlu gün, küçük bir ara, iyi bir uyku ve stres olmak üzere dört seçenek sunuyor. Bu alanlardan herhangi birini seçebilir ve o alanla ilgili yardım alabilirsiniz.

Aura

Her moda göre farklı meditasyon önerileri sunan Aura uygulamasında kişiselleştirilmiş öneriler bulabilirsiniz. Günlük meditasyonlar, yaşam koçluğu, doğa sesleri, hikayeler ve müzikler bulabileceğiniz Aura uygulamasında değişen modunuzu ve hislerinizi takip edebilirsiniz. Nefes alma egzersizleri ile size hatırlatmalar yapan bu uygulama ile gün boyu huzurlu olmaya başlayabilirsiniz.

Meditopia

İlişkiler, beklentiler, kabullenme, yalnızlık, beden algısı, yetersizlik hissi ve hayat amacı gibi birçok farklı temayı göz önünde bulunduran Meditopia uygulaması, meditasyonları ile zihinsel dayanıklılığınızı güçlendiriyor ve içsel barışıklığa ulaşmanızı sağlıyor. Uyku kalitenizi düzenlerken aynı zamanda rehberli meditasyonlar sunan Meditopia ile stressiz düşünceleri hayatınıza alın.

OAK: Meditation of Breathing

Meditasyon yapmayı bir alışkanılık haline getirmenizi sağlayan Oak uygulamasında uyku meditasyonundan nefes egzersizlerine kadar birçok farklı tema var. Meditasyon sürelerini kişiselleştirebileceğiniz bu uygulamada gelişiminizi ve sağlığınızı da takip edebilirsiniz. Ders programları ile meditasyon becerilerinizi ilerletmenizi sağlayan bu uygulama zihninizi rahatlatmanızda yardımcı oluyor.

Patika: Kolay Meditasyon

Günlük stres ile başa çıkmanın yolu iyi bir uyku ve rahatlamak. Uzmanlar tarafından hazırlanan yönlendirmeli meditasyonlar içeren Patika uygulamasında her anı farkındaılık içinde yaşamanız destekleniyor. Zihninizi güçlendirirken aynı zamanda sakinleştiren meditasyonlar içeren bu uygulama yeni başlayanlar için özel olarak geliştirildi.

Medibo

Günlük ilham Kutusu özelliği ile ünlü düşünürlerin motivasyon sözleriyle kültürünüzü artırırken olumlama sözleriye özgüveninizi tazeleyebilirsiniz. Yine Meditopia’da olduğu gibi Medibo da size uyku ya da meditasyon için çeşitli monologlar içeriyor. Bunların yanında nefes egzersizleri yapmak için bir günlük program da kullanabilirsiniz. Medibo’nun güzel yanı, ücretli Premium üyeliğini yalnızca gerçek dünya parasıyla değil, arkadaşlarınızı davet ederek de elde edebiliyorsunuz. Böylelikle daha fazla fonksiyon ve içeriğe ulaşabilirsiniz. Google Play Store’dan hemen indirin.

Pozitif

Öncelikle meditasyonun ne olduğu, neden yapıldığı, faydaları gibi birçok bilginin bulunduğu bir Başlangıç Medıtasyonu bölümü mevcut. Böylelikle meditasyonun ne olduğunu görüp stresli ortamlarda bulunan, insan içinde olan herkesin yapması gereken bir şey olduğunu görebilirsiniz. Pozitif, diğer iki uygulamanın sahip olduğu birkaç özelliği bünyesinde barındırıyor. Ruh halinize uygun monologlar seçebilir, uyku için özel rahatlatıcı müzikler dinleyebilirsiniz. Ayrıca olumlama sözlerinin olduğu bir bölüm var. Premium seçeneği daha fazla içeriğe erişim sağlayabilirsiniz. Google Play Store ve App Store’dan hemen indirin.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version