Ana Sayfa Aydınlatma Yeni Gelin İçin Ev Dekorasyonu Fikirleri

Yeni Gelin İçin Ev Dekorasyonu Fikirleri

0
Yeni Gelin İçin Ev Dekorasyonu Fikirleri

Yeni gelin için evlenirken ve yeni bir eve taşınırken, salondan yatak odasına her köşeyi zevkinizle şekillendireceğiniz sımsıcak bir yuvaya dönüştürmeniz için, alışveriş ve dekorasyon önerilerimiz var.

Özgün dekorasyonun kilit noktası fark oluşturmaktır. Kanepe, aydınlatma, hatta yatak örtüsüyle bile bunu yapabilirsiniz. Alışverişe çıkarken sizi yönlendiren ilk üç şöyle sıralanabilir: Mekanın ölçüleri, ürün kalitesi ve ayrılan bütçe… Bundan yola çıkarak yeni gelin eviniz için mobilya almadan önce mobilya/mekan/ölçü ilişkisini bilmekte fayda var.

Ev dekorasyonu için kilit rol oynayan parçalar

Kanepe, koltuk/berjer, yemek masası, yatak, gardırop.. Bir evde kolayca değiştirilemeceyek mobilyalar. Bu yüzden uzun yıllar kullanabileceğiniz, dayanıklı ve konforlu seçimler yaparak hedefi 12’den vurabilirsiniz.

Klasik formlu sade bir kanepe döşemesi değiştirilerek her stille kullanılabilir. Kanepe iskeletini kontrol edin. Çam gibi yumuşak ağaçlar düşük maliyetli ama dayanıksızdır. Kayın, meşe veya dişbudak olanları tercih edin. Oturarak yayları hissetmeye çalışın. Birbirlerine yakın ve sıkı duranlar daha sağlamdır. Dokuma ya da atkılı olanlar rahatsız edici ve konforsuzdur.

Ayaklarınızı uzatıp televizyon karşısında keyif yapmak gibi bir alışkanlığınız varsa ihtiyacınız olan konforlu bir uzanma koltuğu. Ancak satın alırken kullanım amacına uygun olduğundan emin olun ve sırt bölümünün belinizi destekleyecek konumdai formda ve ergonomik olmasına dikkate edin.

Yemek masasının rahat servis ve etrafındaki trafik için masa kenarlarıyla konsol, koltuk, duvar gibi en yakın yere uzaklığı minimum 60 cm olmalı. Trafiği yüksek bir yemek odanız varsa oval bir masa, eşyanın bol olduğu bir oda için cam bir masa, sık sık misafir ağırlanan evler için açılır sistemli masalar ideal.

Yemek odası, çalışma masası, balkon veya bahçeye sandalye alırken önceliğiniz rahat bir oturum ise minderli ya da kumaş, kısa sohbetler için dik sırtlı, uzun çalışma saatleri için ergonomik seçimler yapın. İdeal sandalye genişliği 45-50 cm, ergonomik bir oturum için ideal yükseklik 40-50 cm. Oturduğunuzda ayağınız yere tam basmasına dikkat! Sandalyenin sırtının 30-50 cm genişliğinde ve bel çukurunu kavraması gerekiyor. Oturma ile diz arkasında kalan 5-7 cm mesafe konfor sunar.

Bir kitaplık sadece kitapları düzenlemekle kalmaz, etrafa dağılanları depolar; hatıra, aksesuar, fotoğraf ve biriktirilen eşyalar için sergi alanı olur. Bu yüzden hangi amaca daha çok hizmet edeceğini belirleyin ve buna göre sadece raflı, raflı ve kapaklı ya da tamamen kapaklı olan bir model alın. Doğru kitaplığı seçerken dikkat etmeniz gereken ilk konu kitap yüksekliği ile rafların uyumu. Elbette kitapların standart bir ölçüsü yok ama eğer dergi ve farklı aksesuarları da sergilemek istiyorsanız sizin için uygunu, raf aralığı değişebilen modellere yönelmeniz.

Alışveriş sırası yatağa geldiyse hangi modeli satın alacağınız konusunda işinizi kolaylaştıracak iki soru sormak yeterli. Hangi ölçü, hangi model? Bu iki soruya vereceğiniz cevaplarla en az 15 yıl rahatça kullanabileceğiniz bir yatak seçmiş olursunuz. Piyasada birden fazla tek kişilik yatak ölçüsü olduğundan yetişkin ya da çocuğun kullanması önemli bir detay. Standart yatak 190×90 cm. Ancak dar alanlar için 190×70 cm. de bulunuyor. Çocuk için yatak ölçüsü genellikle 140×70 cm. oluyor.

Yeni gelin yatak odasının olmazsa olmazı şifoniyerler küçük eşyaları depolamak için ideal. Standarttan kısa ya da yüksek bir seçim yaparak odanızı gereksiz yere doldurmayın. Altı çekmeceli olanların standart derinliği 50 cm, yükseklik 76 cm civarında. Eni mekana göre değişse de ideal ölçü 152-155 cm. Daha uzun olanlar genellikle dolap kategorisinde değerlendiriliyor.

Yatağın tamamlayıcısı komodine karar verirken yüksekliğinin şilte ile aynı ya da 5-6 cm daha yüksek olması yeterli. Böylece kitabınıza ya da bardak gibi eşyalara uzanırken rahat edersiniz. İdeal bir komodin derinliği 60 cm civarında. Daha derin bir komodin mekan içindeki trafiği engelleyebilir. Karyolayla uyumlu olması şart değil ama benzer ayak formu, kulp gibi tamamlayıcı detaylarla bütünlüğü yakalayabilirsinız.

Yeni gelin evinizi aksesuarlar ve tekstille tamamlayın

Ev dekorasyonunu en hızlı değiştiren basit, küçük ama etkili yöntem aksesuar ve ev tekstilleriyle farklı kombinler oluşturmaktır. Mobilyalarınızı tamamlarken stilinizin sizi yönlendirmesine izin verin. Eğer vintage veya geleneksel bir stiliniz varsa eski bir radyo, nostaljik posterler ve klasik cam vazolar, çerçeveler atmosferi destekler.

Daha etnik/otantik ya da eklektik olmak için etrafa heykelsi çiçekler, porselen vazolar, Çin işi teapotlar, kağıt fenerler serpiştirin ve desen temasına sadık kalmaya özen gösterin. Kır evi veya sahil evi tadında mekanlar için bolca çiçek ya da deniz kabuğu, eskitme beyaz ahşap aksesuarlar kullanın. Renklerinizse pastel tonlar ya da deniz mavisi, lacivert, krem olsun. Yalın İskandinav bir etki yaratırken siyah, beyaz kontrastlar üzerine geometrik desen kullanın.

Aydınlatma sağlıklı ve işlevsel olsun

Yaşam alanlarına aydınlatma seçerken çoğu zaman sade ve fazla dikkat çekmeyenlere yöneliyoruz. Oysa dekorasyonu destekleyen, mekanlarda ilginç odak noktalan oluşturan sarkıt, abajur ve lambaderler mekanlara görsel anlamda hareket ve zenginlik kazandırıyor.

Son yılların en popüler aydınlatmalar ise klasik abajurların yerini alan aplikler ve eskinin beş kollu avizeleri. Ancak doğru aydınlatma seçimi ve yerleşimi, enerji sarfiyatı ev yaşam konforu için gerekli bir uygulama. Böylece az vakit geçirdiğimiz bir odaya gereksiz masraf yapmamış veya tam tersi sık kullandığınız odaları loş bırakmamış olursunuz.

Enerji tasarrufunun önem kazandığı günümüzde doğru bir aydınlatma projesinin rolü büyük. Bunun için: +Mekanların kullanım amaçları. +Kullanıcının aydınlatma ve ışık tercihleri. +Mekana giren gün ışığı miktarı. +Kullanılacak aydınlatma armatürlerinin ve ışık kaynaklarının seçimi gibi kriterlere dikkat edilerek sağlıklı ve işlevsel bir aydınlatma sistemi oluşturabilirsiniz.

Yeni gelin evi için dekoratif aydınlatma

Teknik normların dışında, dekorasyon bütünlüğü ve kullanıcı tercihleri ile şekillenen aydınlatmalar kullanım amacına göre görsel zenginlik ve konforu bir arada sunmalı. Ana yaşam alanları ve uyku bölümlerinde maksimum göz konforunu sağlamak için aplik, lambader, avlu gibi indirekt ışık veren genel aydınlatmalar olmazsa olmazlardan. Okuma, televizyon seyretme, hobi gibi özel ilgi alanlarınız varsa bunlar için başucu ışıkları tercih edin.

Gözü yormayan, ışığı sadece ilgili yüzeye yönlendiren hareketli led armatürler seçin. Yatarak okuyanlardansanız ışığınız uykuya geçişi kolaylaştıran bir mood ışığı olmalı. Evdeki dolap içlerindeyse homojen aydınlatan ve ürün renklerini doğru algılatan spot gibi noktasal ışık kaynakları tercih edilmeli.

Duvar dekorasyonu zemin ve pencere

Mobilya, aksesuar ve tekstillerden sonra sıra işin asıl önemli kısmında: Zemin, duvar ve pencereler… Bir evin temel giysileri olan bu ögeler stilinizin ana hatlarını da tanımlıyor. Bu yüzden tercihler oluşturacağınız atmosfere odaklanarak yapılmalı.

Yeni gelin evi için perde seçimi

Bir pencereyi örterken çıkış noktanız ışık/mahremiyet dengesini doğru sağlamak olmalı. Loş bir eviniz varsa kalın fon perde ve tüllerle kapatmak yerine tek parça stor kullanın. Bol gün ışığı giriyorsa fon perde, tül kombini uygulanabilir. Güney cepheli sıcak evlerde ince perdelik kumaşlara ilave güneşlik ya da jaluzi tercih edebilirsiniz. Kuzey cepheli evler daha karanlık olduğundan ısı izolasyonlu seçenekler ışığı kesmeden aydınlık kılar.

Zemin döşemesiyle dekorasyonunuza değer katın

Doğru bir zemin evin değerini artırır. Bu yüzden tercihlerinizi malzeme özelliklerini bilerek yapın.

  • Zemin sıkça değiştirilemeyeceğine göre dayanıklı, şık ve hesaplı bir seçenek olan laminat parkeler ilk tercihlerden. Üzeri istenilen dokuda baskılı ince kağıtların koruyucu film tabakası ve yüksek yoğunlukta koruma plakası arasında preslenmesinden oluşan laminat parkenin geniş yüzey doku ve ölçü alternatifleri bulunuyor.
  • lslak hacimlerde seramik, mermer veya taş yüzeyler hijyen ve sağlamlık açısından büyük kolaylık sağlıyor. Pek çok doku ve yüzey seçeneği sunan seramiğin en önemli özelliği yerden ısıtmalı evlerde kolayca ısınası ya da sıcak aylarda serinlik hissi vermesi.

Yeni gelin evi için zemin örtüsü / halı seçimi

Halı satın alırken hangi odada kullanılacağı ve direkt güneş ışığına maruz kalıp kalmayacağı birincil kriterlerdir.

  • Kapladığı alan yüzünden yaşam alanlarında dekorasyon öğelerine zemin oluşturacağını unutmayın. Bu yüzden kumaş ve diğer yüzeyler ile harmanlanmış renkler tercih edin.
  • Modası geçmeyen bej, odayı olduğundan daha ferah gösterir. Ayrıca mavi, koyu yeşil, pembe ve toprak renkleri de sıkça talep görüyor. Güneş ışığı almayan odalarda sıcak fonlar kullanmak mekanı ısıtır. Yeşil ve maviyse yatıştırıcı bir etki oluşturur.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version