Ana Sayfa Bahçe / Balkon Dekorasyonu Yaz-Kış Yaşanan Balkonlar

Yaz-Kış Yaşanan Balkonlar

0

Yaz-kış balkon olarak kullanılan mekanlar doğru güneş yönüne konumlandırılmalıdır. İklim şartları ve yaşam şekillerine göre balkonların kullanış biçimleri de değişmektedir. Örneğin yaz günlerinde akşam yemekleri genellikle balkonlarda yenip burada bol bol vakit geçiriliyor. Bu yüzden balkonun batı güneşi almamasına dikkat edilmeli. Jaluzi, perde, meşler ise güneşten korunmak için ideal.

Balkonunuzu 4 Mevsim İçin Kurgulayın

Balkonlar iç mekanların dışa açıldığı, nefes alınan mekanlardır. Bu bağlamda hem iç, hem de dış mekan özelliği taşırlar:

Balkonunuzu 4 Mevsim İçin Kurgulayın

Balkon kış mevsimlerinde de iç mekanın bir parçası olarak kullanılacaksa açılır kapanır cam balkon sistemleriyle desteklenmeli. Yalıtımlı bir sistem seçilmeli. Zeminde iç mekanın devamliliğı için içerideki zemini balkona da taşımak doğru olur. Isıtma anlamında, kaloriferli bir evse petek rezerv alanı bırakılabilir. Yerden ısıtma sistemini balkonlara da uygulamak konforlu bir seçenek. Bu şekilde balkonlar rahatlıkla ısıtılabilen mekanlar olduklarından yaz kış kullanılabilir.

Her mevsim kullanılması istenen mekanlarda; öncelikle kullanılan hareketli mobilyaların bitiş malzemeleri su ve neme dayanıklı olmalı. Üst bitiş malzemeleri kumaş olan ürünlerin güneşin ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerin karşı dayanıklı olduğunun tescillenmiş olmasına dikkat edilmeli. Ahşapların son katmanındaki koruyucu cilalar su geçirgenliğini engelleyecek nitelikte olup mümkünse thermowood ürünler (fırınlarda yüksek derecede kurumaya bırakılıp iç neminin atılmış olması) kullanılabilir. Fakat eğer yüksek oranda neme veya yağışa maruz kalacak bir alansa zemin bitiş malzemesi doğal taş ya da seramik olmalı. Yalıtım anlamında perde ve meş olabilir.

Günümüzde cephede, balkon önünde ya da camın kendinde meş kullanılabiliyor. Aydınlatma balkonun kullanım amacına, şekline ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Projelerde özellikle doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanmayı hedefliyor; sıcak bir ortam oluşturmak adına akşam yapay ışık ihtiyacını gün ışığı rengindeki aydınlatmalar ile destekleniyor. Balkon kullanım özelliğine göre ise fonksiyon olarak beraber çalıştığı mekanla uyumlu bir aydınlatma sisteminin devamı düşünülebileceği gibi mekanlar arası fonksiyon farklılığı olduğu durumda ihtiyaca yönelik bölgesel ve mekan vurgulayıcı bir aydınlatma çözümü de getirilebilir.

Yaz-Kış Kullanım İçin Isı ve Ses Yalıtımı

Dört mevsim yaşayan balkonlarda kullanılan ve açılıp kapanabilen camların yalıtımlı olması önemli bir konu. Egepen’in Legend UF serisi, en düşük ısı iletim katsayısına sahip cam sistemi. Ses ve ısı yalıtımı sağlayan Legend sistemleri, ayrıca mekanlara yer kazandırma ve kolay açılıp kapanma özelliğine sahip.

Zemin Seçimi

Eğer balkonu yaşam alanlarına dahil ettiyseniz ve kesintisiz bir görünüm için bu alanda da parke kullanacaksanız tik ya da termoparkeleri yani, hava değişimlerinden etkilenmeyecek ısı yalıtımlı parkeleri tercih edebilirsiniz. Ayrc Bknz: Yer Döşemesi İçin Ahşap mı? Ahşap Görünümü mü?

Yaz-Kış Kullanılan Akıllı Balkon Sistemleri

Yaz aylarında olduğu gibi kışın da balkon ve teraslarda dostlarımızla vakit geçirebilmek istiyoruz. Balkon ve terasların hem yaz hem de kış kullanımına uygun olması için, üstleri ve yanları istenildiğini zaman açılıp kapanabilecek şekilde tasarlanabilir. Bu şekilde mekan, mevsime ya da hava koşullarına göre istenilen şekilde dönüştürülerek her zaman kullanılabilir.

Yazın güneşten korunmak için sadece üstünü tente ile kapatabilir; kış aylarında ise bir kış bahçesi şeklinde değerlendirerek aileniz veya arkadaşlarınızla konforlu ve hoş vakit geçirebilirsiniz. Akıllı sistemler bu konuda hayatı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Tentenizin şiddetli rüzgarlardan zarar görmesini istemiyorsanız, rüzgar sensörü ile tentenizin gerektiğinde otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde balkonunuzu güneş ışığından ve yağmurdan korumak için de güneş ya da yağmur sensörü ile tentenizin gerektiğinde otomatik olarak kapanmasını olanaklı hale getirebilirsiniz. Ayrc Bknz: Balkon İçin Dekorasyon Fikirleri

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version