Ana Sayfa Dekorasyon Yatak Odası İçin Yenileme Zamanı

Yatak Odası İçin Yenileme Zamanı

0

Yatak odası için değişiklik yapacaksanız mobilyaların modelinin yanı sıra ebatları, dayanıklılığı ve fonksiyonelliklerini de göz önünde bulundurun. Karyoladan gardıroba, makyaj masasından komodine seçim yaparken fikir edinmek için kompakt rehberimize göz atmanızı öneririz.

Yatak Odası Takımı Seçerken;

Odanızın büyüklüğü, şekli ve elbiselerinizin çokluğu ya da azlığı doğrudan etkileyecektir. Eğer odanız küçükse, büyük ebatlı bir yatak odası takımı sizi ilerleyen zamanda rahatsız eder.

İlk kuralınız yatak odasını modeline göre değil, odanızın ebatına göre seçmek olmalı. Odanın kare ya da kareye yakın ebatlarda olması kullanış açısından size büyük avantaj sağlar. Bir sonraki önemli nokta mobilyaların fonksiyonelliği…

Dolap içi genişliği, dolapta bulunan özel pantalon sistemi, dolap kapısının raylı sisteme sahip olması kullanış ve kolaylık açısından faydalı olduğu gibi düzen açısından da büyük öneme sahip.

Yatak Odası Takımı Seçerken;
Yatak Odası Takımı Seçerken;

Örneğin; dolabın aynalı olması ufak bir detay gibi gözükse de pratiklik açısından önemli bir nokta. Karyolanın bazalı olmasına, şifoniyer ve komodinlerin çekmece sayısına da dikkat etmeniz gerekir.

Yatak Odası Takımında Kullanılan Malzemeye Dikkat Edin!

Yatak Odası Takımında Kullanılan Malzemeye Dikkat Edin!

Karyolanızı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta malzeme. Yatak odalarında en çok kullanılan üç malzemeyi yakından tanıyalım;

MDF: Yapay olarak mühendislik çalışması ile üretilmiş olan kompozit ahşap malzemedir. MDF malzeme ile üretilen mobilyalar ahşap kaplama ve MDF üzerine lake boyama tekniğiyle daha estetik ve dayanıklı bir hal aldılar. MDF kaplama mobilyalar görünüş açısından güzel durmalarının yanı sıra oldukça dayanıklıdırlar.

SUNTA: Odun talaşının veya odunlaşmış lignoselülozik bitkilerin belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak preslenmesi sonucu elde edilen bir levhadır. MDF’ye göre daha dayanıksız, ama aynı zamanda daha hafiftir. Su ve neme maruz kaldığında çatlayabilir, üzerindeki boyalar dökülebilir.

AHŞAP: Doğal mobilya malzemesi ahşaptır. Kullanılma sebebi sağlamlığıdır ve taşıyıcı bölümlerde kullanılır. Mobilyarın kalan kısımlarında MDF kullanılması maliyet avantajı sağlayabilir. Ahşabın mobilyada kullanılabilmesi için öncelikle iyi şekilde fırınlanması gerekir. Yoksa deforme olabilir.

Gardırop Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gardırop Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sürgülü dolap tercih ederseniz mekanınız ferah görünür ve mekanla uyumlu bir görüntü yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu tarz dolaplar yer kaplamadan açılıp kapandığı için size daha fazla hareket ortamı sunar. Tercihinize göre yerden tavan ve duvardan duvara kadar da uygulatabilirsiniz. Bu sayede de daha fazla alanı değerlendirmiş olursunuz.

Oda büyüklüğüne göre metrekarenize uygun ölçüde gardırop siparişi vererek verimli bir alana sahip olabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza göre fonksiyonel ürünler tercih edebilirsiniz. Örneğin; elbise, ayakkabı dolu haldeki koli, kullanılmayan eşya ve aksesuarlar, yazlık-kışlık ürünler gibi şeylere de gardırobunuzda yer veriyorsanız bunların çokluğuna ve odanıza sığmasına göre iki, üç, dört ya da altı kapılı dolaplar arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Dolap alırken kapak sistemini dikkate alın. Çünkü zamanla en fazla sorun oluşturan kısım kapaklardır. Kapakların sağlam olmasına özellikle dikkat edin. Dikkat etmenin gereken bir ayrıntı da, dolap içi aydınlatma sisteminin bulunup bulunmadığı.

Gardırobun ayna kapaklı olması odanızda bir boy aynası olma avantajını sağlayabilir. Bazı gardıropların raf ve çekmeceleri modülerdir. İhtiyacınız olmadığında sökebilir veya ekleyebilirsiniz.

Gardırobun odanıza sığıp sığmayacağına emin olmanız gerekiyor. Son yıllarda gardıroplar büyük ebatlarda üretiliyor. Böyle bir sorun yaşıyorsaruz, klasik 2 kapılı gardırop seçip, alternatif depolama çözümleri ile de yer sorununuzu çözebilirsiniz.

Ayna kapaklı dolaplar ise mekanı olduğundan daha büyük gösterir.

Mat vernik ile cilalanmış dolaplar geleneksel olarak döşenmiş yatak odaları için uygundur. Lake dolaplar ise ışığı yansıttığı için mekanın aydınlık olmasını sağlar. Ayna kapaklı dolaplar ise mekanı olduğundan daha büyük gösterir. Yenilemek size ekstra bir maliyet oluşturucaksa görünümünü, şık kulplar veya stikerlar ile değiştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler;

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version