Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Yatak odanız için yeşil fikirler

Yatak odanız için yeşil fikirler

0

Yeşil sadece bir renk değil aynı zamanda da bir yaşam tarzının, hayata bakışının simgesidir. Sizde bu düşüncedeyseniz, yapacağınız bazı değişikliklerle daha sağlıklı, daha çevreci bir uyuma kavuşabilirsiniz.

 • Mobilyaları yenilerken

  Yeni mobilya satın almak yerine eskileri değerlendirin. Örneğin eski mobilyanızı boyayabilirsiniz. Yada ikinciel eşya satan dükkanlara

  mudo-consept

  uğrayabilirsiniz. Ama mutlaka yeni olsun istiyorsanız o zaman doğa dostu ve geri dönüşümlü malzemeleri tercih edebilirsiniz.

  Güvenilir kokular

  Odanızda kullandığınız oda parfümlerinin içinde kimyasallar olduğunu unutmayın. Bu kimyasallar, hem çevreye zarar verir, hem de baş ağrısı yapabilir. Yan etkisi olmayan çekici bir koku için çevre dostu mum, parfüm yağı ve ev yapımı potporiler kullanabilirsiniz.

  Vantilatör ile havalanın

  Tavana asacağınız bir vantilatör kış aylarında yükselen sıcak havayı aşağı indirmek için etkili bir yoldur. Böylece odanızdaki ısının eşit olarak dağılımını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında da odanızı serinletmek için bu vantilatörlerden faydalanabilirsiniz.

  Temizlik malzemeleriniz yapın

  İçeriğindeki kimyasallar nedeniyle temizlik maddelerini kullanmak istemiyorsanız, elinizdeki malzemelerle kendi deterjanınızı yapabilirsiniz. Örneğin su ve limon bileşimi bakterileri yok etmek için iyi bir çözüm. Karbonat da iyi bir temizlik maddesidir. Yine su ve mısır nişastası ile halılarınızı temizleyebilirsiniz.

  Doğal ışığa yönelin

  Yeşil hayata yönelmenin bir adımı da odanızda gölgelere yer açmanız. Güneş ışığının odanıza girmesine izin verin. Doğal ışık her zaman güvenlidir. Işığınızı yakmak için anahtarı her çevirdiğinizde enerji üretilmesi için havaya karbondioksit gazı yayılır. Güneş ışığı her zaman için  enerji kullanımını azaltmak için en etkili yoldur, ayrıca bu sayede elektrik faturanızda azalır.

  Oda rengini değiştirirken

  Eğer yatak odanızın duvar rengini değiştirmeye karar verdiyseniz çevre dostu boyaları kullanmaya dikkat edin. Zararlı kimyasalların
  kullanıldığı boyaları tercih etmeyin. Günümüzde birçok markanın çevre dostu boyası bulunuyor. Bir başka seçenekte odanızda duvar kağıdı kullanmak. Geri dönüşümlü kağıttan yapılmış duvar kağıtlarını seçebilirsiniz.

Yazının devamı için tıklayınız…

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version