Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Yatak odanız için yeşil fikirler (2.kisim)

Yatak odanız için yeşil fikirler (2.kisim)

1
 • Ahşaba yönelin

  Zeminde halı ve kilimlerden kaçının. Sentetik malzemeden yapılan halı ve kilimler alerjik bünyeli olanlar için de zararlıdır. Mutlaka halı
  kale-parke-12156123 kullanmak istiyorsanız doğal malzemelerden yapılanları tercih edin. Ama unutmayın ahşap zemin malzemeleri her zaman için daha çevreci bir tecihdir.

  Çevreci ampul tercih edin

  Yatak odanızda LED ya da enerji tasarrufu sağlayan ampullerden kullanabilirsiniz. Böylece karbondioksit salınımını da azaltmış olursunuz. Bir başka seçenek de hareket sensörlü aydınlatmalar. Odada bulunmadığınız ya da uyuduğunuz zamanlarda otomatik olarak kendilerini kapattıklarından enerjiden tasarruf edersiniz.

  Elektrikli cihazları daha az kullanın

  Yatak odanızda elektrikli cihazları mümkün olduğunca az kulanın. Eğer kullanmak durumundaysanız odada bulunan tüm elektrikli cihazları güç düğmeli prizlere bağlayın, böylece cihazları kullanmadığınız zamanlarda prizden çekmek yerine, güç düğmesini kapatarak elektrik akımının kesilmesini sağlayabilirsiniz.

  Bir geri dönüşüm kutusuna ne dersiniz?

  Yatak odanızda bir gri dönüşüm kutusu bulundurun. Bunun için bir hasır çamaşır sepetini de kullanabilirsiniz.Yatağınızda uzanırken
  okuduğunuz gazete ve dergileri ya da dönüşümü olabilecek cam şişe gibibaşka ürünleri bu kutunun içinde biriktirebilirsiniz.

  Organik uyku ürünlerinden vazgeçmeyin

  Geleneksel yatak ürünleri genellikle sentetik olur. Bunun yerine organik malzemelerin kullanıldığı ürünleri kullanmaya dikkat edin. Yatık, yorgan, şilte gibi eşyalarınızı alırken etiketlerini dikkatlice okuyun ve doğal malzemelerden yapılıp yapılmadıklarını kontrol edin.

  Ayakkabılarınızdan kapıda ayrılın

  Eve ayakkabı ile girme gibi bir alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin. Özellikle de yatak odanıza kesinlikle ayakkabılarınızla girmeyin. Çünkü ayakkabılar gün içinde bütün kir, bakteri ve kimyasalları toplayarak gün sonunda evinize taşır. Ayrıca ayakkabı ile girdiğiniz yerleri bu alanlar daha çok kirlendiği için daha fazla enerji harcamanıza da yol açar.

  Hava sızıntısını engelleyin

  Eğer pencerenizden içeriye sızan bir hava akımı varsa bu kış aylarında büyük ısı kaybı yaşamanıza sebep olur. Bu alandaki sızıntıları engellemek için macun ya da yapışkanlı izolasyon bantlarından kullanabilirsiniz.

  Yatak odanızın duvarlarını siz süsleyin

  Yaratıcılığınızı kullanarak duvarlarınıza kendi imzanızı atın. Doğa dostu boyalarla yaptığınız bir tablo ya da fotoğraf makinenizle çektiğiniz bir doğa resmi duvarlarınızı süslesin.

1 Yorum

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version