Ana Sayfa Öneri ve Fikirler WatchOS 9 ‘un Öne Çıkanları

WatchOS 9 ‘un Öne Çıkanları

0

Apple’ın düzenlediği etkinlikte gelen yeniliklerden bir tanesi de WatchOS 9 güncellemesiydi. Bu güncellemede öne çıkanları sizler için derledik.

Apple, WWDC 2022 etkinliğinde duyurduğu yeniliklerin arasında WatchOS 9 güncellemesine de yer verdi. Şirket, bu güncelleme ile birlikte Apple Watch kullanıcılarının edineceğini yenilikleri açıkladı. Apple Watch kullanıcıları şimdi daha fazla saat kadranı arasından istediğini seçebilecek. Yeni saat kadranları daha fazla bilgi veren ve kişiselleştirme için daha geniş olanaklar tanıyan komplikasyonlarla geliyor. Gelişmiş ölçümler, görünümler ve üst düzey sporculardan ilham alan antrenman deneyimleriyle güncellenen Antrenman uygulaması, kullanıcıların antrenmanlarını bir sonraki seviyeye taşımalarına yardımcı oluyor. WatchOS 9, Uyku uygulamasına getirdiği uyku evreleri ve FDA onaylı yeni AF Geçmişi özelliğiyle kullanıcılara kendi durumları hakkında daha detaylı bilgiler sunuyor. Yeni ilaçlar uygulaması kullanıcıların ilaçlarını gizlilikten ödün vermeden, rahat bir şekilde düzenlemelerini, anlamalarını ve takip etmelerini kolaylaştırıyor.

Herkese Uygun Saat Kadranları

Saat kadranları Apple Watch deneyiminin ilk adımını oluşturuyor. Kullanıcılara kişisel stillerini yansıtma fırsatı veren saat kadranları, komplikasyonlar sayesinde bir bakışta edinilebilecek bilgiler sunuyor. WatchOS 9 dört yeni kadranla geliyor: Çin, İslam ve Yahudi kültürleri gibi birçok kültürde kullanılan ay takvimiyle miladi takvim arasındaki ilişkiyi simgeleyen Ay; sanatçı Joi Fulton ile iş birliğiyle Apple Watch için özel olarak hazırlanan dinamik sanat eseri Playtime: Digital Crown çevrildiğinde stili değişen, klasik, yazı odaklı saat kadranı Metropolitan ve orijinal kadranın bir yıldız haritası ve mevcut bulut verileriyle tamamen yenilenmiş hali olan Astronomi.

Odak özelliği şimdi kullanıcılara, iPhone’da belirli bir Odak düzenini başlattıklarında, Apple Watch’ta otomatik olarak görünecek saat kadranını seçme imkânı sunuyor. Örneğin anı yaşamak isteyen kullanıcılar, Kişisel Odak sırasında Fotoğraflar saat kadranını otomatik olarak açılacak şekilde ayarlayabiliyor.

Antrenman Uygulamasında Yapılan Güncellemeler

Apple Watch’un en popüler uygulamalarından biri olan Antrenman uygulaması, performans ölçümü için daha zengin seçeneklerle ve kullanıcıların fitness hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan yeni antrenman deneyimleriyle güncellendi. Kullanıcıların yakından tanıdığı seans görünümünde, şimdi aralarında Digital Crown ile geçiş yapılabilen kolay okunabilir Antrenman Görünümleri yer alıyor. Bu sayede kullanıcılar farklı antrenman stillerine ait önemli ölçümleri görebiliyor. Kişiye Özel Sağlık verileriyle otomatik olarak hesaplanan veya manuel olarak oluşturulabilen Kalp Atış Hızı Bölgeleri ise antrenmanın yoğunluk düzeyini takip etmek için kullanılabiliyor. Tüm antrenman planlarında aralıklı antrenmanların önemli bir yeri vardır. WatchOS 9’daki Antrenman uygulaması ile gelen Özel Antrenmanlar özelliği, çalışma ve dinlenme aralıkları içeren bir antrenman yapısı oluşturmak için kullanılabiliyor. Tempo, güç, kalp atış hızı ve kadans gibi eklenebilen yeni uyarılar da kullanıcılara antrenman boyunca yol gösteriyor. Her antrenmanın sonunda, Fitness uygulamasındaki yeniden tasarlanan özet sayfasında hassas analizler sunan interaktif grafikler ve ek bilgiler görüntüleniyor.

Koşmaya Başlayın

Koşucular için güçlü bir araç olan Apple Watch, watchOS 9 ile kullanıcıların ne kadar verimli koştuklarını anlamalarını sağlayan daha fazla veriye ve özelliğe kavuşuyor. Adım Uzunluğu, Yerle Temas Süresi ve Dikey Salınım gibi yeni koşu stili ölçümleri Antrenman Görünümleri’ne eklenebiliyor. Bu ölçümler Fitness uygulamasındaki özet bölümünde ve Sağlık uygulamasında gösteriliyor. Kullanıcılar bu uygulamalarda zaman içindeki trendleri görüp tekrarlanan düzenlerinden bilgi edinebiliyor. Kullanıcılar sık kullandıkları güzergâhlardaki en iyi veya en son derecelerine karşı yarışabiliyor, antrenman sırasında tempo açısından hedeflerine göre önde ya da geride olduklarına dair uyarı alabliyor. Ayrıca güzergâhtan çıktıklarında da kullanıcılara uyarı gönderiliyor.

Yüzme İle İlgili Yenilikler

Havuzda Yüzme antrenmanları için yeni bir kulaç türü olarak eklenen yüzme tahtası algılama özelliği, Apple Watch’taki çeşitli sensörlerden alınan verileri kullanarak kullanıcıların yüzme tahtasıyla yüzdüğünü otomatik olarak algılıyor ve antrenman özetinde, yüzülen mesafeyle birlikte kulaç türünü de uygun şekilde sınıflandırıyor. Yüzücüler şimdi verimliliklerini SWOLF skoruyla ölçebiliyor. Bu skor, havuzun bir ucundan diğer ucuna yüzerken atılan kulaç sayısı ile bunun için geçen sürenin saniye biçiminden değerinin toplanmasıyla elde ediliyor. Kullanıcılar antrenman özetinde her setteki SWOLF ortalamalarını görebiliyor.

Apple Fitness+ Antrenmanları’ndan Yararlanın

Apple Watch düşünülerek geliştirilen ilk fitness ve zindelik servisi olan Apple Fitness, herkese kucak açacak şekilde tasarlandı. Apple Watch’tan aldığı gerçek zamanlı antrenman ölçümleri akıllı bir şekilde iPhone, iPad veya Apple TV ekranına yansıtan Fitness, her seviyeden kullanıcıya başlangıçtan bitişe kadar motivasyon kaynağı oluyor. WatchOS 9 ile Fitness+ antrenmanlar ekranında, kullanıcıların antrenmanlardan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için antrenör koçluğuna ek olarak şimdi yönergeler de görüntüleniyor. Bu yönergeler arasında Yüksek Yoğunluklu Antrenman (HIIT), Bisiklet, Kürek ve Koşu Bandı için Yoğunluk; Kürek için Dakikada Çekilen Kürek Sayısı (SPM); Bisiklet için Dakikada Çevrilen Pedal Sayısı (RPM) ve Koşu Bandı ile yürüyenler ve koşanlar için Eğim yer alıyor.

Uyku Bilgileri

Apple Watch’taki Uyku deneyimi, kullanıcılara Rahatlama ve Yatma Saati programları oluşturma ve hedeflerine ulaşmaları için uyku düzenlerini takip etme olanağı sunarak yardımcı oluyor. WatchOS 9’un uyku takibi özelliği ise yeni eklenen uyku evreleri ile daha da fazla bilgi sunuyor. İvme ölçer ve kalp atış hızı sensöründen alınan sinyaller sayesinde Apple Watch, kullanıcıların REM, Yüzeysel veya Derin uyku evrelerine ne zaman geçtiğini algılayabiliyor. Kullanıcılar Apple Watch’taki Uyku uygulamasında uyku evreleriyle ilgili veriler görebiliyor, iPhone’daki Sağlık uygulamasında sunulan karşılaştırmalı uyku grafiklerinde ise uykuda geçirilen süre gibi daha ayrıntılı bilgilerin yanı sıra kalp atış hızı ve solunum hızı gibi ek ölçümlere erişebiliyor.

Türünün İlk Örneği Olan AF Geçmişi

Apple Watch’taki EKG uygulaması ve düzensiz ritim bildirimi özelliği, potansiyel atriyal fibrilasyon (AF) belirtilerini tespit edebiliyor. Atriyal fibrilasyon, tedavi edilmediğinde, felcin önde gelen nedenleri arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar atriyal fibrilasyon durumunda geçirilen sürenin kişinin gösterdiği belirtileri, genel yaşam kalitesini ve komplikasyon riskini etkilediğini ortaya koyuyor. Daha önce atriyal fibrilasyon sıklığını geniş bir süre zarfında ölçmenin veya kişinin durumunu etkileyebilecek yaşam tarzı etkenlerini kontrol etmenin kolay bir yolu bulunmuyordu. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, değiştirilebilecek yaşam tarzı etkenleri de alındığında atriyal fibrilasyon durumunda geçirilen süreyi azaltmak mümkün.

Diğer watchOS 9 Güncellemeleri

  • Tam zamanında bilgi almak Apple Watch deneyiminin güçlü bir parçası. WatchOS 9’da bildirimler yeniden tasarlandı. Kullanıcının dikkatini dağıtmadan etkili olmaya devam edecek şekilde yenilenen bildirimler, Apple Watch aktif olarak kullanıldığı sırada yeni ince başlıklar halinde gösteriliyor.
  • Aile Ayarları şimdi Ev uygulamasını da destekliyor. Böylece çocuklar da aile üyesi olarak HomePod hoparlörleri ve akıllı ev aksesuarlarını kontrol etmeleri için davet edilebiliyor. Ayrıca Apple Wallet’taki ev anahtarlarını ve otel anahtarlarını da kullanabiliyorlar.
  • Apple Watch’taki yeni Hızlı Eylemler sayesinde kullanıcılar iki kez kıstınp açarak telefon aramalarını yanıtlayabiliyor veya sonlandırabiliyor, fotoğraf çekebiliyor, Şu An Çalınan uygulamasında ortam dosyaları oynatabiliyor ya da duraklatabiliyor ve antrenmanlarını başlatabiliyor, duraklatabiliyor veya antremanlarına kaldıkları yerden devam edebiliyor. Bütün bu özellikler Apple Watch’taki AssistiveTouch’ta kullanılan yenilikçi teknolojiyi temel alıyor. Bu teknoloji, üst beden uzuvlarında farklılıkları olan kullanıcılara ekrana dokunmak zorunda kalmadan, kıstırıp açma veya yumruk yapma gibi hareketlerle Apple Watch’u kontrol etme seçeneği sunuyor.
  • Apple Watch Yansıtma özelliği Apple Watch’u fiziksel ve motor engelleri olan kişiler için her zamankinden daha erişilebilir hale getiriyor. Bu özellik sayesinde, Apple Watch’u eşleştirilmiş bir iPhone ile uzaktan kontrol etmek mümkün oluyor. Apple Watch Yansıtma ile kullanıcılar, Apple Watch’larını iPhone’daki Sesle Denetim ve Anahtarla Denetim gibi yardımcı özellikleri kullanarak kontrol edebiliyor. Böylece Apple Watch ekranına dokunmaya alternatif olarak sesli komutlar, sesli eylemler, kafa izleme ve harici Made for iPhone anahtarlarıyla da Apple Watch’u kullanabiliyorlar. Apple Watch Yansıtma AirPlay’i temel alan yeniliklerin yanı sıra donanım ve yazılım entegrasyonunu kullanıyor. Böylece bu mobilite özelliklerine ihtiyaç duyan kullanıcıların Kanda Oksijen, Kalp Atış Hızı, Farkındalık ve daha birçok benzersiz Apple Watch uygulamasından yararlanmasını sağlıyor.
  • Apple Watch Series 7’deki QWERTY klavyeye Almanca, Fransızca, İtalyanca, Japonca, Portekizce (Brezilya) ve İspanyolca (İspanya, Latin Amerika, Meksika) desteği ekleniyor.
  • Aktif olarak kullanılan uygulamalar şimdi yeniden tasarlanan Dock’ta diğer uygulamaların üzerinde gösteriliyor. Kullanıcılar bu sayede bu uygulamalara hızla geri dönebiliyor.
  • Anımsatıcılar uygulaması şimdi kullanıcıların tarih, saat, konum, etiket ve notlar gibi önemli ayrıntıları ekleyip düzenlemelerine imkân veriyor.
  • Güncellenen Takvim uygulaması doğrudan Apple Watch üzerinden yeni etkinlikler oluşturma özelliğiyle kullanıcıların üretkenliğini artırıyor. Kullanıcılar güncellenen Liste, Gün ve Ay görünümlerinin yanı sıra ilk kez Hafta görünümüne de erişebiliyor, takvimdeki etkinlikler arasında kaydırarak gezinebiliyor.
  • Kardiyo Toparlanma, kalp ve damar sağlığının göstergesi olabilecek kullanışlı bir fitness ölçümü. Apple Watch şimdi Yürüyüş (Dış), Koşu veya Doğa Yürüyüşü antrenmanları sonrasında, antrenman en yüksek yoğunluğu ulaşmamış olsa bile, tahmini bir Kardiyo Toparlanma değeri sunuyor. Bu ölçümün zaman içindeki değerleri Sağlık uygulamasından takip edilebiliyor.
  • Yeni API’lar ile geliştiriciler CallKit ve paylaşım sayfası desteği, Fotoğraflar görüntü seçicisine erişim ve watchOS uygulamalarını Apple TV ile entegre etme olanağı sayesinde sınıfının en iyisi üçüncü taraf uygulamalarını geliştirebilecek.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version